Blog kategorie
Bestsellery
Applaws Ryby Oceaniczne 156g
Applaws Ryby Oceaniczne 156g
11,50 zł
szt.
Applaws Filet z Tuńczyka 156g
Applaws Filet z Tuńczyka 156g
11,50 zł
szt.
Nowości
Applaws Kurczak z Warzywami 400g 2+1 GRATIS
Applaws Kurczak z Warzywami 400g 2+1 GRATIS
39,98 zł 29,99 zł
szt.
Applaws Kurczak z Łososiem 400g 2+1 GRATIS
Applaws Kurczak z Łososiem 400g 2+1 GRATIS
39,98 zł 29,99 zł
szt.
Applaws Kurczak z Jagnięciną 400g 2+1 GRATIS
Applaws Kurczak z Jagnięciną 400g 2+1 GRATIS
39,98 zł 29,99 zł
szt.
Blog
Jak widzi pies?
Jak widzi pies?

Jak widzi pies? Jakie kolory widzi pies?

 

Będąc właścicielem psiaka zapewne nie raz przyszło Wam do głowy pytanie jak widzi Wasz pies? Czy świat jego oczami wygląda tak jak nasz? A może zastanawialiście się jakie kolory są dla czworonoga rozpoznawalne czy jednak widzi on wszystko w szarych barwach? Pytania te budzą wiele wątpliwości i są częstym tematem do dyskusji wśród posiadaczy psiaków. Spróbujemy odpowiedzieć na większość z nich i obalić mity z tym związane.

Więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko

 

Niewątpliwie pies posługuje się głównie zmysłem węchu i z punktu widzenia ewolucyjnego jest on naprawdę istotny. To on pozwolił na przetrwanie dzięki zdolności tropienia zwierzyny. Mimo tego wzrok jest dla czworonogów równie istotny.  W kontekście polowania to właśnie rasy psów myśliwskich w szczególności mają dobry i wyostrzony wzrok. Potrafią dostrzec zrywającą się zwierzynę i zaaportować ustrzelony cel, często wyławiając go z wody. Pamiętajmy jednak, że psy podobnie jak i ludzie, nie wszystkie widzą tak dobrze i często to z rasą jest skorelowana zdolność dobrego widzenia.  

 

[product id="284, 1028, 1038"]

Czy psy rozróżniają kolory?

 

Mit odnośnie tego, że psiaki widzą świat w czerni, bieli i odcieniach szarości został obalony dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wówczas amerykańscy naukowcy przeprowadzili dokładne badania odnośnie tego jak czworonogi widzą kolory. Do tej pory myślano, że psy nie rozróżniają kolorów, ponieważ nie reagowały na niektóre z nich. Zauważono wówczas, że zarówno sposób widzenia jak i jego jakość zależy od budowy oka. Pies ma dwa receptory postrzegania koloru przez mózg podczas gdy człowiek posiada ich trzy. To właśnie one decydują o skali barw.

 

przysmaki dla psa

 

Jakie pies widzi kolory?

 

Tak jak w słynnej piosence zespołu 2+1 psy widzą kolor żółty i niebieski oraz odcienie szarości. Pomarańcz i zieleń to dla nich odcienie żółtego. Czerwony natomiast nabiera dla nich barwy czarnej lub brązowej, a kolor fioletowy jawi się w błękicie. Nasze oczy ze względu na większą ilość receptorów lepiej niż w przypadku psów radzą sobie z kolorami widząc ich więcej, lepiej i w szerszym spektrum. Mamy możliwość rozróżniania milionów kolorów jednak, mimo iż zakres widzenia kolorów przez psy jest uboższy i sprowadza się do kilku barw nie można powiedzieć, że nie widzą ich wcale. Co więcej pies ma zdolność rozróżniania skali jasności. Mówiąc w uproszczeniu jest w stanie odróżnić odcienie np. szarości i czerni.

 

Jak pies widzi w nocy?

 

Nasuwa się również pytanie jak pies widzi w nocy. Czworonogi dość dobrze radzą sobie, jeżeli chodzi o widzenie po zmroku. Dzieje się tak ponieważ posiadają w oku specjalne fotoreceptory, które są właśnie odpowiedzialne za rozróżnianie kształtów i widzenie w mroku. Ponadto psy posiadają większą niż ludzie rogówkę co również pozytywnie wpływa na nocne widzenie. Jak zauważono czworonożne pupile dzięki temu poradzą sobie lepiej od ich właścicieli w widzeniu w półmroku jednak odbywa się to kosztem ostrości widzenia. Reasumując budowa oka pozwalająca na lepsze widzenie w nocy odbija się kosztem ostrości.

 

Psi daltonizm

 

Odnosząc się do powyższego akapitu łatwo zwrócić uwagę można na fakt, iż psy kolor czerwony widzą jak czarny. Czy są zatem daltonistami?  Daltonizm w przypadku ludzi objawia się właśnie jako niewidzenie czerwonego, jednak w przypadku czworonogów mimo, iż liczne badania potwierdzają tezę o niewidzeniu czerwonego wprost nikt nie stwierdził psiego daltonizmu. Aby móc sobie wyobrazić, jak widzi pies należy narysować dwukolorową tęcze składającą się z niebieskiego i żółtego. Tak właśnie widziałby ją nasz pupil. Psie oko nie jest doskonałe, niema zdolności takich jak oko ludzkie. Pies nie widzi tak ostro i dokładnie jak człowiek jednak nie można mu zarzucić widzenie wszystkiego w szarych barwach;)

 

wzrok psa 

 

Więc jak widzi pies?

 

Co ciekawe pies doskonale widzi wszystko co się porusza jednak czasem może mieć problemy z zauważeniem przedmiotu, który leży w bezruchu. Dlatego też mechanizmem obronnym niektórych gatunków wykształconym w procesie ewolucji jest umiejętność tkwienia w bezruchu. Takimi gatunkami są np. sarny, które poprzez zamieranie w miejscu starają się nie prowokować przeciwnika do ataku.

 

Dodatkowo dla komfortu naszego psiaka warto zadbać o higienę kupując krople do przemywania oczu dla zwierząt.

Przemywając je regularnie specjalnymi płynami, aby zapobiec podrażnieniu i zaczerwienieniu oczu w szczególności, kiedy mamy na zewnątrz piękną pogodę, a kurz, brud i pyłki unoszą się w powietrzu.

Podsumowując psy to wbrew przekonaniom widzą kolory, może nie w takim zakresie jak człowiek jednak ich świat nie jest tylko czarno-biały. Dodatkowo warto pamiętać, iż możemy polegać na swoim wiernym kompanie w ciemnościach i półmroku, bo z pewnością widzi lepiej od nas. Nie zapominajmy, że psiaki lepiej widzą to co się rusza więc świetną zabawą będzie dla nich aportowanie. Ponadto wybierając zabawkę dla psa warto postawić na kolorystykę, którą widzą nasze pupile.

 

Przeczytaj także:

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE TWÓJ PIES JEST SZCZĘŚLIWY?

JAK LICZYĆ WIEK PSA?

JAK CZĘSTO KĄPAĆ PSA?

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl