Jak widzi pies? Jakie kolory widzi pies?
Będąc właścicielem psiaka zapewne nie raz przyszło Wam do głowy pytanie jak widzi Wasz pies? Czy świat jego oczami wygląda tak jak nasz? A może zastanawialiście się jakie kolory są dla czworonoga rozpoznawalne czy jednak widzi on wszystko w szarych barwach? Pytania te budzą wiele wątpliwości i są częstym tematem do dyskusji wśród posiadaczy psiaków. Spróbujemy odpowiedzieć na większość z nich i obalić mity z tym związane.
Więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko
Niewątpliwie pies posługuje się głównie zmysłem węchu i z punktu widzenia ewolucyjnego jest on naprawdę istotny. To on pozwolił na przetrwanie dzięki zdolności tropienia zwierzyny. Mimo tego wzrok jest dla czworonogów równie istotny. W kontekście polowania to właśnie rasy psów myśliwskich w szczególności mają dobry i wyostrzony wzrok. Potrafią dostrzec zrywającą się zwierzynę i zaaportować ustrzelony cel, często wyławiając go z wody. Pamiętajmy jednak, że psy podobnie jak i ludzie, nie wszystkie widzą tak dobrze i często to z rasą jest skorelowana zdolność dobrego widzenia.
Sprawdź Calibra karmy dla psa w naszym sklepie zoologicznym!
Czy psy rozróżniają kolory?
Mit odnośnie tego, że psiaki widzą świat w czerni, bieli i odcieniach szarości został obalony dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wówczas amerykańscy naukowcy przeprowadzili dokładne badania odnośnie tego jak czworonogi widzą kolory. Do tej pory myślano, że psy nie rozróżniają kolorów, ponieważ nie reagowały na niektóre z nich. Zauważono wówczas, że zarówno sposób widzenia jak i jego jakość zależy od budowy oka. Pies ma dwa receptory postrzegania koloru przez mózg podczas gdy człowiek posiada ich trzy. To właśnie one decydują o skali barw.
Jakie pies widzi kolory?
Tak jak w słynnej piosence zespołu 2+1 psy widzą kolor żółty i niebieski oraz odcienie szarości. Pomarańcz i zieleń to dla nich odcienie żółtego. Czerwony natomiast nabiera dla nich barwy czarnej lub brązowej, a kolor fioletowy jawi się w błękicie. Nasze oczy ze względu na większą ilość receptorów lepiej niż w przypadku psów radzą sobie z kolorami widząc ich więcej, lepiej i w szerszym spektrum. Mamy możliwość rozróżniania milionów kolorów jednak, mimo iż zakres widzenia kolorów przez psy jest uboższy i sprowadza się do kilku barw nie można powiedzieć, że nie widzą ich wcale. Co więcej pies ma zdolność rozróżniania skali jasności. Mówiąc w uproszczeniu jest w stanie odróżnić odcienie np. szarości i czerni.
Jak pies widzi w nocy?
Ludzie od dawna zastanawiają się, jak zwierzęta widzą w ciemności. Okazuje się, że psy mają wiele przystosowań, które pomagają im poradzić sobie z brakiem światła. Jednym z takich przystosowań jest dobrze rozwinięty refleks oczu, zwany warstanowym lustrem. Dzięki niemu psy są w stanie skupić światło odbite od powierzchni oka, co zwiększa ich zdolność do widzenia w ciemności. Ponadto, psy posiadają większą liczbę pręcików w siatkówce, które są odpowiedzialne za widzenie w słabym oświetleniu. Pręciki są bardziej czułe na światło i pomagają psom dostrzegać ruchy i kształty w ciemności. Dlatego pies może zauważyć coś, czego człowiek w ogóle nie dostrzeże. Jednak widzenie psa w nocy nie jest tak wszechstronne jak ludzkie. Psy mają trudności z rozróżnianiem kolorów w ciemności i są bardziej zależne od kontrastów i ruchu. Mimo to, ich zdolności widzenia w nocy są nadal imponujące i pozwalają im funkcjonować w środowiskach o niskim oświetleniu.
Wybierz karmy dla amstaffa w naszym sklepie zoologicznym!
Psi daltonizm
Odnosząc się do powyższego akapitu łatwo zwrócić uwagę można na fakt, iż psy kolor czerwony widzą jak czarny. Czy są zatem daltonistami? Daltonizm w przypadku ludzi objawia się właśnie jako niewidzenie czerwonego, jednak w przypadku czworonogów mimo, iż liczne badania potwierdzają tezę o niewidzeniu czerwonego wprost nikt nie stwierdził psiego daltonizmu. Aby móc sobie wyobrazić, jak widzi pies należy narysować dwukolorową tęcze składającą się z niebieskiego i żółtego. Tak właśnie widziałby ją nasz pupil. Psie oko nie jest doskonałe, niema zdolności takich jak oko ludzkie. Pies nie widzi tak ostro i dokładnie jak człowiek jednak nie można mu zarzucić widzenie wszystkiego w szarych barwach;)
Więc jak widzi pies?
Co ciekawe pies doskonale widzi wszystko co się porusza jednak czasem może mieć problemy z zauważeniem przedmiotu, który leży w bezruchu. Dlatego też mechanizmem obronnym niektórych gatunków wykształconym w procesie ewolucji jest umiejętność tkwienia w bezruchu. Takimi gatunkami są np. sarny, które poprzez zamieranie w miejscu starają się nie prowokować przeciwnika do ataku.
Dodatkowo dla komfortu naszego psiaka warto zadbać o higienę kupując krople do przemywania oczu dla zwierząt.
Przemywając je regularnie specjalnymi płynami, aby zapobiec podrażnieniu i zaczerwienieniu oczu w szczególności, kiedy mamy na zewnątrz piękną pogodę, a kurz, brud i pyłki unoszą się w powietrzu.
Podsumowując psy to wbrew przekonaniom widzą kolory, może nie w takim zakresie jak człowiek jednak ich świat nie jest tylko czarno-biały. Dodatkowo warto pamiętać, iż możemy polegać na swoim wiernym kompanie w ciemnościach i półmroku, bo z pewnością widzi lepiej od nas. Nie zapominajmy, że psiaki lepiej widzą to co się rusza więc świetną zabawą będzie dla nich aportowanie. Ponadto wybierając zabawkę dla psa warto postawić na kolorystykę, którą widzą nasze pupile.
Jak sprawdzić, czy pies widzi?
Aby sprawdzić, czy pies widzi, musimy zwrócić uwagę na kilka zachowań i oznak. Po pierwsze, możemy obserwować reakcję psa na ruchy wokół niego. Pies, który widzi, będzie reagował na poruszające się przedmioty, ludzi lub zwierzęta. Jeśli nasz pies podąża wzrokiem za ruchem, jest to oznaka, że widzi. Ważne jest również obserwowanie reakcji naszego psa na różne bodźce dźwiękowe. Jeśli pies skupia wzrok na źródle dźwięku, jest to kolejny wskaźnik, że widzi. Ponadto, warto zwrócić uwagę na reakcję psa na obecność innych zwierząt czy osób w swoim otoczeniu. Pies, który widzi, będzie reagował na te obiekty i próbował nawiązać kontakt wzrokowy. Jeżeli zastanawiamy się, czy nasz pies widzi, warto również udać się do weterynarza, który przeprowadzi dokładne badanie wzroku.
Przeczytaj także:
JAK ROZPOZNAĆ, ŻE TWÓJ PIES JEST SZCZĘŚLIWY?
Iwona Wilczyńska