Jak liczyć wiek psa?
Każdy z posiadaczy psiego pupila choć raz zastanawiał się jak liczyć wiek czworonoga i ile w przeliczeniu na ludzkie ma lat. Pytania te od dziesięcioleci zastanawiały człowieka i przez ten czas przewinęło się kilka metod, które po latach okazały się niewłaściwe, ale zapewne miały wpływ na ukształtowanie obecnej. Dzięki niej, po lekturze tego artykuły będziesz mógł drogi właścicielu obliczyć wiek swojego psiaka.
Ile lat ma mój pies?
Pierwsza z metod obliczania wieku psa zakładała, że pierwszy rok życia psa przelicza się jako 7 lat dla człowieka. Przenosząc tą sytuację na „ludzkie”, szczeniak ledwo się urodził, a pod koniec roku idzie już do pierwszej klasy jako siedmiolatek. Przez lata obserwacji można powiedzieć więcej na temat psiego wieku. Pies rozwija się dużo szybciej niż człowiek i pod koniec pierwszego roku swojego życia nie jest, jak wcześniej twierdzono, wesołym siedmiolatkiem idącym do pierwszej klasy, a piętnastolatkiem wybierającym liceum. Tak, Twój czworonożny przyjaciel dojrzewa szybciej niż myślisz. W tym okresie warto pomyśleć o zabawkach dla szczeniaka, aby wypełnić mu czas i rozładować burze hormonów. Warto zwrócić uwagę na te praktycznie „niezniszczalne” PLAY STRONG, a także sznury i piłki. Dodatkowo pomyśl o czymś do gryzienia np. kość Farm Food, które nie tylko umilą czas pupila, ale zmniejszą również ryzyko pogryzienia i zniszczenia innych rzeczy w domu oraz pomogą rozładować energię nastolatka;)
Sprawdź nasz tani sklep zoologiczny online i wybierz gryzaki stomatologiczne dla psa.
Jak liczyć wiek psa?
Istotną rolę przy ustalaniu wieku psa ma rasa oraz do jakiej kategorii wielkości- mała, średnia lub duża rasa- należy nasz pupil. Jak powszechnie wiadomo psy małych ras żyją dłużej od ich większych kolegów i koleżanek. Dodatkowo zwrócono uwagę, że często dojrzewają wcześniej. U dużych ras okres dojrzewania jest dłuższy natomiast później takie psiaki szybciej się starzeją. Oznacza to, że okres wieku średniego przypada u nich mniej więcej na około 5 rok życia podczas gdy u małych ras dzieje się tak dopiero około 10 roku życia.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zegara biologicznego psów amerykańscy naukowcy z San Diego przeprowadzili takowe badania na psach rasy Labrador Retriever. Okazało się, że jest coś co łączy nas z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Zaobserwowano pewne podobieństwa w procesie jakim jest starzenie się. Badanie to uogólniono na wszystkie rasy co dało pewien obraz, który można przełożyć z człowieka na psa. Dzięki temu mamy możliwość realnego przeliczenia psiego wieku na ludzkie lata. Reguła ta może być stosowana od momentu, kiedy nasz pupil ukończył pierwszy rok życia, a także u starszych psów. Jednak by móc za pomocą tej metody obliczyć wiek psa musielibyśmy mieć dostęp do specjalnych przeliczników.
Wiek psa, czyli policz to sam.
Skomplikowane algorytmy zostawmy ekspertom w tym zakresie. Mając w domu pupila przecież nie jest istotne co do dnia, ile ma lat, a wystarczy nam orientacyjna liczba. Z resztą, na pewno jak Cię ktoś zapyta, ile lat ma Twój psiak, pewnie podasz mu liczbę, ile realnie ma lat- nie przeliczając na ludzkie. Jednak, aby zaspokoić ciekawość podajemy proste przeliczenie. Jak powyżej zostało wspomniane pierwszy rok życia naszego pupila to 15 ludzkich lat. Tyle będzie mieć Twój psiak po ukończeniu roku. Drugi rok to kolejne 9 lat dla czworonoga. Daje nam to 24 lata. W kolejnych latach za każdy rok dodajemy 5 lat. Pamiętaj, że jest to jedynie przeliczenie orientacyjne. Nie uwzględnia ono choćby wielkości rasy czy innych cech osobniczych.
Ile to jest rok u psa?
Pierwszy rok życia psa = 15 lat
Drugi rok życia psa = 9 lat
Trzeci (i kolejny) rok życia psa = 5 lat
Jak obliczyć wiek psa na ludzki- kalkulator
Jeżeli Twój pies ma 4 lata ludzkie patrząc na dane powyżej możesz dokonać prostych przeliczeń
15 (za pierwszy rok życia) +9 (za drugi rok życia)+5 (za trzeci itd.) +5= 34
to na psie ma 34 lata;)
Są to oczywiście wyliczenia przybliżone i mogą się nieco różnić od dokładnego wieku Twojego psiaka!
Sprawdź karmy dla maltańczyka w naszym sklepie!
Jak rozpoznać w jakim wieku jest pies?
Nie zawsze zdarza się tak, że nasz pupil jest z nami od początku, a chcielibyśmy wiedzieć, ile ma lat. Aby móc mniej więcej oszacować wiek psa należy wziąć pod uwagę trzy aspekty.
Po pierwsze zęby. To one odgrywają najważniejszą rolę przy szacowaniu wieku psa. Jest to wskaźnik, który najdokładniej pozwoli ocenić wiek czworonoga. Około 3-4 tygodnia życia pojawiają się siekacze. Pomiędzy 1, a 2 miesiącem można zauważyć wybijające się kły. Okres 8 i 9 tygodnia to intensywny wzrost pozostałych zębów mlecznych. Około 3-4 miesiąca zęby mleczne się ścierają. Psy w wieku 5-7 miesięcy wymieniają uzębienie na stałe. U półtorarocznego pupila można zaobserwować ścieranie się cęgów dolnych, czyli dolnych jedynek, a górnych około 3,5 roku życia. Ścieranie się średniaków (dwójek) dolnych ma miejsce u psów w wieku 2,5 roku, natomiast górnych w wieku około 4,5 lat. Na około 5,5 roku przypada ścieranie się okrajek (trójek) szczęki dolnej, górnej w 6 roku życia. U siedmiolatka można zaobserwować starte siekacze, a u ośmiolatka kły. Po osiągnięciu 10 lat wszystkie zęby są już starte i rozpoczyna się etap wypadania zębów. Ważne, aby dbać o uzębienie psiaka. Możesz to zrobić np. podając mu specjalne kości FarmFood ze skóry bydlęcej lub też poroże. Takie zabiegi pozwolą mu na zachowanie należytej higieny jamy ustnej oraz pozwolą na zachowanie naturalnego instynktu jakim jest gryzienie.
Po drugie kondycja sierści. Tak jak i u ludzi tak i u psów jedną z pierwszy oznak starzenia jest pojawienie się siwych włosów. Zazwyczaj pierwsze pojawiają się pomiędzy 4, a 5 rokiem życia zazwyczaj w okolicach pyszczka. Im więcej ich jest oznacza, że pies jest starszy. Pamiętaj jednak, że podobnie jak u nas siwizna może pojawić się wcześniej lub później, dlatego jest to jeden z orientacyjnych czynników określenia wieku psa.
Po trzecie oczy. U starszych psów bardzo często można zaobserwować, że zmienia się ich spojrzenie. Oczy wydają się być jakby zamglone. Można również zauważyć, że pies zaczyna gorzej widzieć. Podobnie jak u ludzi może on zapaść na choroby oczu takie jak jaskra czy zaćma.
Podsumowując temat psiego wieku można powiedzieć, że odpowiedź na pytanie jak liczyć wiek psa w podejściu ogólnym nie jest skomplikowana i każdy mając w domu psiaka jest mniej więcej w stanie oszacować jego wiek kierując się zawartymi w tekście zasadami. Pamiętaj jednak, że w podejściu naukowym nie ma jednego uniwersalnego wzoru dla wszystkich ras. Czynnikami wpływającymi na te wyliczenia jest rasa i jej wielkość. W oszacowaniu wieku psa pomocne może okazać się kondycja uzębienia, sierści oraz oczu.
Przeczytaj także:
Iwona Wilczyńska