Darmowa dostawa od 129 ZŁ!!!
Animalzoone

Jak często kąpać psa?

Pies16.07.2020

Jak często kąpać psa?

Wielu z nas, właścicieli psów zadaje sobie pytanie: jak często możemy kąpać naszego pupila? 

Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na rodzaj sierści zwierzaka oraz czy jest to szata długo czy krótkowłosa. Kolejnym problemem mogą być choroby skórne oraz inwazja pasożytów, z którymi zmaga się nasz pies. Nieprzyjemny zapach na przykład po wytarzaniu w padlinie, może być powodem, przez który będziemy musieli wykąpać naszego zwierzaka. Jak widzimy jest wiele sytuacji, w których będziemy zmuszeni do skorzystania z tego zabiegu pielęgnacyjnego. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nasz pupil nie może korzystać z niego codziennie, ponieważ nie jest to dla niego zdrowe.

Obecnie rynek środków przeznaczonych do pielęgnacji i kąpieli zwierząt jest bardzo różnorodny, a kosmetyki odznaczają się wysoką jakością. Zawierają one olejki, ekstrakty oraz wyciągi roślinne po to, by jak najlepiej oczyścić zwierzę, nadać mu przyjemny zapach, jednocześnie nie zaburzając naturalnej warstwy ochronnej skóry. 

Zwróć uwagę na szampon i odżywki do rodzaju sierści

Warto zwrócić uwagę na dostosowanie szamponu oraz odżywki do konkretnego rodzaju sierści. Dostępne są środki pielęgnacyjne przeznaczone dla psów długowłosych, krótkowłosych, szorstkowłosych czy też z dużą ilością podszerstka. Znajdziemy nawet kosmetyki dedykowane poszczególnym rasom, takim jak shih tzu, yorkshire terrier, maltańczyk, labrador czy kolorowi sierści: biała, czarna, ruda, czekoladowa.Niestety jest też coraz więcej psich alergików i uczuleniowców, ale i dla nich znajdzie się bogata gama szamponów hipoalergicznych. Istnieją również produkty dostosowane do potrzeb zwierząt z problemami skórnymi oraz dermatologicznymi. Pamiętajmy, by nie stosować środków czystości przeznaczonych dla ludzi, gdyż pH skóry psa jest wyższe niż skóry człowieka.

Jeśli zdarzy się, że nasz psiak złapie pchły czy kleszcze możemy wykąpać go w szamponie owadobójczym, który pomoże nam rozprawić się z niechcianymi gośćmi, jak również zapobiegnie ich ponownej inwazji w najbliższym czasie. Duża ilość pcheł może okazać się głównym czynnikiem motywującym nas do kąpieli, ponieważ te niewielkie stworzenia, jeżeli namnożą się w dużej ilości, mogą wywołać problemy zdrowotne u naszego pupila takie jak anemia oraz doprowadzić do alergii i stanów zapalnych skóry. Ważne jest, by pamiętać, iż nie należy kąpać psa 48 godzin przed oraz po aplikacji kropli owadobójczych oraz by na czas kąpieli zdjąć obrożę przeciwpchelną.

Na spacerach może przydarzyć się, że nasz pies wytarza się w rozkładającej padlinie czy odchodach. Jest to całkiem naturalne zachowanie u psowatych, jednak my jako właściciele niekoniecznie jesteśmy w stanie znieść ten rodzaj "perfum" u naszych milusińskich. W takim przypadku konieczna będzie kąpiel.


pies w bidecie

 Postaw na szampon dla psa w AnimalZoone

Kąpiel psa, czyli jak to zrobić.

Do kąpieli psa należy się odpowiednio przygotować. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dla naszego pupila może to być stresujące wydarzenie. Należy zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort dla zwierzęcia.

  1. Zaczynamy od wyboru miejsca odpowiedniego do przeprowadzenia tego zabiegu. Może to być wanna, brodzik czy też ogród.
  2. Konieczne jest, by zadbać o odpowiednią temperaturę wody - nie może ona być ani zbyt zimna ani zbyt ciepła.
  3. Następnie należy zmoczyć psa i rozprowadzić po skórze odpowiednią ilość szamponu dobranego do jego potrzeb.
  4. Kolejnym krokiem będzie dokładne spłukanie piany. W przypadku większych zabrudzeń czynność tę można powtórzyć.
  5. Później możemy zastosować odżywkę przeznaczoną dla zwierząt, by zapewnić sierści miękkość oraz ładny wygląd, a także poprawić kondycję skóry. Produkt ten pozostawiamy na skórze przez kilka minut, zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu, a następnie spłukujemy.
  6. Na koniec dokładnie suszymy psa, by zapobiec przeziębieniu. Można do tego wykorzystać ręcznik lub suszarkę do włosów. Konieczne jest również dokładne osuszenie okolic uszu.

przysmaki dla psa

Częstotliwość mycia psa - pamiętaj!

Kąpieli nie należy przeprowadzać zbyt często, ponieważ powoduje ona usunięcie naturalnej bariery ochronnej skóry. Może to prowadzić do zaburzenia homeostazy, a co za tym idzie, do zaburzenia procesów immunologicznych w organizmie naszego czworonożnego przyjaciela, co będzie skutkowało spadkiem odporności i narażeniem na infekcje.

Czy szczeniaka można kąpać? Co do zasady, jeżeli nie ma potrzeby szczeniaka nie powinno się kąpać. Możesz podmyć szczeniaka jeżeli zajdzie taka konieczność i myć łapki kiedy po spacerze w deszczowe dni są ubrudzone. Moczenie całego szczeniaka nie jest korzystne dla jego zdrowia i może prowadzić do przeziębienia. Jak często kąpać szczeniaka? Nie kąpać wcale! -przynajmniej do ukończenie 6 miesięcy lub jeżeli zajdzie taka konieczność to wcześniej.

Istnieje wiele sytuacji zmuszających nas do zastosowania kąpieli u naszego psa. Musimy jednak zachować zdrowy rozsądek oraz stosować specjalnie przeznaczone preparaty, by nie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Przeczytaj także:

ŻÓŁTA WSTĄŻKA DLA PSA. YELLOW DOG PROTECT - CO OZNACZA?

CIECZKA U PSA - JAK WYGLĄDA I JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

NA JAKIE KOLORY WIDZĄ PSY?

STRES U ZWIERZĄT. JAK SIĘ OBJAWIA I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

Bestsellery

Zobacz wszystkie bestsellery