Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Sprawdzone porady, aby oduczyć psa gryzienia ludzi!
To jedno z częściej zadawanych pytań na początku naszej drogi z nowym, czworonożnym domownikiem. Nauka, a właściwie oduczanie gryzienia często spędza sen z powiek. Uroczy szczeniaczek zaczepia swoim małymi ząbkami. Jak się zachować? Zabronić mu czy pozwolić? Przecież jest taki słodki, a to niewinna zabawa.
Nic bardziej mylnego! Od początku naszej drogi z czworonożnym przyjacielem ważne jest, aby od razu stawiać granice i być w stosunku do niego konsekwentnym. Należy od samego początku eliminować negatywne zachowania jakim jest między innymi gryzienie czy podgryzanie przez psa. Pamiętajmy! Nie ma psów, których nie da się oduczyć gryzienia. To od właścicieli zależy zachowanie pupila, a umiejętność zapanowania nad czworonogiem jest fundamentalna w dalszych relacjach psa z jego panem. Zatem odpowiedź na pytanie, kiedy szczeniak przestaje gryźć i jak go tego oduczyć jest prosta, wtedy, kiedy go tego skutecznie nauczymy.
Dlaczego pies gryzie? Skąd takie zachowanie?
Gryzienie przez psy to odruch naturalny i instynktowny, który jednak poświęcając zwierzęciu uwagę i czas możemy wytrenować. Pamiętajmy, że niekiedy, nawet te czworonogi, które najmniej o to podejrzewamy mogą ugryźć. Powodów może być wiele. Zazwyczaj dzieje się to w sytuacjach niespodziewanych. Przypadkowo może się zdarzyć, że ktoś stanie na łapie czy ogonie psa. Wytrenowane psy zareagują ostrzegawczo szczeknięciem jednak te bez nauki mogą odruchowo ugryźć.
Reakcje na ból jaką jest między innymi ugryzienie, pupile uczą się kontrolować od szczeniaka. Można to często zaobserwować patrząc na miot, gdzie psiaki bawiąc się czasem zbyt mocno podgryzą rodzeństwo. Wtedy taki maluch piszczy, odskakuje lub wycofuje się. Naukę odbiera również sprawca pogryzienia, kiedy obserwuje reakcje rodzeństwa. W naturalny sposób zwierzę uczy się kontrolowania tego odruchu czując ból lub widzą rekcje na niego.
To właśnie w „rodzinnym gnieździe” zaczyna się nauka socjalizacji. Dlatego tak istotne jest, aby od razu po przyniesieniu nowego domownika kontynuować te lekcje i nie zaniechać jej w przyszłości. Warto podkreślić, iż nie ma znaczenia rasa oraz wielkość psa. Trening należy rozpocząć w każdym wypadku. Czasem mały, przyjazny piesek może znaleźć się w stresowej sytuacji i ugryźć, ponieważ nie dostał od właściciela odpowiedniej lekcji.
Zobacz również: bezglutenowe karmy dla psa
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk?
Od szczenięcia nasz pupil powinien wiedzieć, że nie powinien nas gryźć ani drapać nawet w trakcie zabawy. Ważne jest, aby być konsekwentnym i od początku stawiać granice. Kiedy pies próbuje nas podgryźć lub podrapać powinniśmy mu dać jasny sygnał, aby przestał. Takim sygnałem może być jakiś dźwięk lub słowo jednak pamiętajmy, aby był on zawsze taki sam. Jeżeli mimo ustalonego sygnału pies kontynuuje „zabawę” należy go zignorować. Brak uwagi właściciela często jest najgorszą karą.
Najczęściej pies szybko reflektuje się, że źle postąpił. Ważne jest, aby w przypadku powtórzenia się takiej sytuacji zareagować tak samo. Jeżeli w trakcie kwadransu sytuacja powtórzy się więcej niż trzy razy, a pies dalej kąsa powinno się zaprzestać zabawy. Dodatkowo warto podkreślić, że jeżeli w domu mieszka więcej osób sygnał do zaprzestania złego zachowania powinien być taki sam. Pamiętajmy, że kary fizyczne czy też krzyki nie są najlepszym rozwiązaniem, a wręcz mogą być odebrane jako zachęta do dalszej zabawy.
Warto jednak zaproponować psiakowi coś, co przykuje jego uwagę i stanie się świetną zabawą jednocześnie zachowując jego naturalne instynkty. Możesz np. zaoferować pupilowi kości FarmFood, które są w 100% naturalne stworzone z grubej bydlęcej skóry. Daje to możliwość „wyżycia się” poprzez gryzienie, zajmuje czas, a dodatkowo, co najistotniejsze czyści zęby. Poprzez proces żucia ściera się osad i tworzący się z niego kamień nazębny. Dodatkowo zabawa ta jest całkowicie bezpieczna, ponieważ skóra bydlęca jest w pełni strawna.
Sprawdź: sklep zoologiczny w Krakowie!
Kiedy szczeniak przestaje gryźć?
Szczególną uwagę należy zwrócić, jeżeli w domu mieszkają małe dzieci. Wówczas praca z psem wymaga jeszcze więcej uwagi i może stać się niezłym wyzwaniem. Pod żadnym pozorem dziecko, które jeszcze nie rozumie na czym polega zabawa z psem nie powinno harcować z pupilem bez opieki dorosłego.
Podsumowując, jeżeli chcesz, aby Twój pupil oduczył się gryzienia musisz być konsekwentny i od razu postawić mu granice. Jest to proces żmudny i często długi. Jeżeli nie będziesz przestrzegać zasad- kara za podryzanie w trakcie zabawy, nie licz na szybki efekt. Niekonsekwencja czyni trening nieefektywnym. Szczenięciu dużo łatwiej niż dorosłemu psu zakodować poprawne zachowanie. Najlepiej, aby pies nauczył się kontrolować gryzienie zanim zmieni zęby z mlecznych na stałe.
Pamiętaj jednak, że każdego czworonoga, bez względu na rasę i wiek, można oduczyć gryzienia. Miej na uwadze, że gryzienie dla psa to odruch naturalny i instynktowny. Warto zapewnić mu gryzaki, które zajmą jego czas, odpowiedzą na instynkty, a także zadbają o higienę uzębienia. Uważaj, jeżeli w domu są małe dzieci, aby zabawa z psem przebiegała pod kontrolą osoby dorosłej. Unikniesz wtedy nieprzyjemnych dla dziecka i psa sytuacji. Jeśli masz duże problemy z nauką warto udać się po pomoc do osoby, która zajmuje się tresurą czworonogów.
Przeczytaj także:
Iwona Wilczyńska