Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Pytanie to często nasuwa się przed lub zaraz po przyniesieniu kociaka do domu. Nauka korzystania z kuwety jest szczególnie istotna w przypadku zwierząt niewychodzących jednak warto nauczyć tej sztuki również czworonogi, które spędzają większość czasu na zewnątrz. Może zdarzyć się sytuacja, że kot będzie zmuszony do załatwienia się w domu. Z początku mogą zdarzyć się wpadki, ale ciągłe załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą staje się nie do zniesienia dla domowników. Jeżeli futrzak nie chce korzystać z kuwety zwykle chce nam zasygnalizować jakiś problem.
Dlaczego kot nie chce korzystać z kuwety?
Koty zabrane z hodowli czy też ze schroniska często przyniesione do domu potrafią już korzystać z kuwety. Niekiedy i te przygarnięte z lasu instynktownie załatwiają się do żwirku. Co, jeśli otrzymujemy zapewnienie, że kot umie korzystać z kuwety, a tak w istocie nie jest?
Na samym początku po przyniesieniu kociaka do domu warto go wsadzi do kuwety ze żwirem i pokazać ją, żeby nasz pupil wiedział, gdzie ma załatwiać swoje potrzeby. Nie wykluczone jest, że wcześniej korzystał z innego rodzaju żwiru lub kuwety i nie odpowiadają mu te zakupione przez nas. Należy obserwować kota i sprawdzić różne warianty, szczególnie żwirku. Niektóre koty nie będą akceptowały żwirków drewnianych i sylikonowych, u innych natomiast nie sprawdzą się żwirki bentonitowe. Futrzakowi może nie pasować również zapach lub wielkość i struktura ziaren. Niekiedy istotne jest miejsce ustawienia kuwety. Pamiętaj, aby pupil miał do niej wygodny dostęp.
Zaniedbana kuweta
Kolejnym problemem może być brak utrzymania kuwety w czystości przez właściciela. Istnieją koty, które po skorzystaniu raz z kuwety nie wejdą do niej ponownie, jeżeli jest brudna. W ciągu dnia wśród natłoku obowiązków czasem ciężko jest o to zadbać. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie samoczyszcząca się kuwetę.Dodatkowo warto pamiętać, że nie każdy kot potrafi korzystać z kuwet zamkniętych. Na samym początku warto ściągnąć drzwiczki takiej toalety. Czasem to one powstrzymują czworonoga od skorzystania z niej. Po czasie, kiedy zwierzę nauczy się korzystania z zamkniętej toalety można je ponownie założyć i obserwować czy nie przeszkadzają kociakowi.
Stres u kota
Jedną z częstszych przyczyn załatwiania się przez kota poza kuwetę jest stres. Jest to wówczas bardzo poważny problem i może go wywoływać wiele czynników takich jak remont, przeprowadzka czy nawet kłótnie w rodzinie. Dodatkowo takowy może wywołać pojawienie się nowego członka rodziny w postaci dziecka czy też nowego kota. Warto wówczas obserwować kota i wyłapać co go powoduje. Załatwiając się poza kuwetę mruczek może również sygnalizować problemy zdrowotne. Bardzo często jest to powiązane z chorobami układu moczowego. Problem z załatwianiem się poza kuweta mogą również wykazywać koty starsze.
Kocie instynkty
Pamiętajmy również, że koty mają swoje instynkty, a znaczenie terenu czy wabienie to dla nich coś zupełnie normalnego. Takie zachowania pojawiają się, kiedy kot staje się dojrzały płciowo. Wówczas znaczą teren swoim moczem. Mogą to być ściany, meble lub inne stojące na ich drodze przedmioty czy miejsca. Pomocna tu może okazać się kastracja. Mocz kotów wykastrowanych pachnie mniej intensywnie, a często taki zabieg hamuje u nich potrzebę znaczenia. Podkreślić należy jednak, że wbrew powszechnym opiniom znaczyć teren mogą również kocice. Zapach moczu pozostawiony przy znaczeniu jest jednak mniej intensywny niż w przypadku samca.
Jak nauczyć małego kotka do kuwety? Jak się za to zabrać?
To wcale nie musi być takie trudne zadanie. Koty odczuwają potrzebę zakopywania odchodów. Oczywiście najłatwiej jest nauczyć kocięta. Często obserwują one matkę i powielają jej zachowanie. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że naszego pupila to my będziemy musieli nauczyć czystości.
Zobacz również: mleko dla kociąt
Wybór odpowiedniej kuwety
Odpowiedź jak nauczyć kota korzystać z kuwety jest złożona. Powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej kuwety. Na początek, w szczególności, jeżeli mowa tu o kociakach, lepiej sprawdzą się te otwarte i niskie. Toalety zamknięte to praktyczne i wygodne rozwiązanie jednak nie każde kocie sobie z nimi początkowo poradzi. Warto też pomyśleć, aby na samym początku futrzak znajdował się w przestrzeni zamkniętej. Kuweta na widoku z łatwym dostępem może znacznie przyśpieszyć naukę korzystania z niej. Jeżeli mamy taką możliwość można postawić kuwety w kilku pomieszczeniach, aby rozbawiony kociak zdążył z niej skorzystać.
Oswój kota z kuwetą
Niekiedy zdarza się, że nasz kot jest odkrywcą i wchodząc po raz pierwszy do kuwety instynktownie z niej skorzysta mając możliwość zakopania odchodów. Warto jednak samemu pokazać mu kuwetę, a nie zostawiać to przypadkowi. Najlepiej zrobić to zaraz po przyjściu z nowym kociakiem do domu. Czynność tą powinniśmy powtarzać kilka razy dziennie. Kot ma wówczas możliwość zapoznania się z nią. Jeżeli zauważymy, że nasz maluch niespokojnie się kręci i ma potrzebę załatwienia się, wsadźmy go natychmiast do kuwety. Jeżeli przynosimy do domu kota dorosłego to postępowanie w tym wypadku jest podobne.
Żwirek zbliżony do natury
Wybierając żwirek na samym początku warto skupić się na tych przypominających najbardziej naturalne warunki. Świetnie się sprawdzą żwirki drobnoziarniste, bezzapachowe. Najprawdopodobniej przypadną one od razu do gustu kociakowi. Później, kiedy już kot zna zasady czystości można pokusić się o zmianę.
Sprawdź ofertę naszego taniego sklepu zoologicznego z Krakowa!
Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?
Choć będzie to nieco trudniejsze zadanie niż w przypadku kociaka w procesie nauki najważniejsze abyśmy wykazali się dużą cierpliwością. Nie powinno się karać kota za wpadkę. Niestosowanie się do tej reguły może negatywnie wpłynąć na uczenie korzystania z kuwety, a także nieść daleko idące negatywne konsekwencje co może przełożyć się na niechęć do załatwiania się do kuwety. Ucząc dorosłego kota korzystania z kuwety stosuj identyczne zasady jak w przypadku kociaka. Obserwuj kota i zobacz co jest dla niego odpowiednie, a co przeszkadza i zaburza proces nauki. Jeżeli z upływem czasu Twój kot nie będzie robił widocznych postępów w nauce korzystania z kuwety warto skonsultować się z behawiorystą.
Odpowiedź na pytanie jak nauczyć kota korzystać z kuwety okazuje się nie być taka trudna. Koty to z natury czyste zwierzęta i jeżeli coś się z nimi dzieje bądź są zestresowane, załatwianie się poza kuwetą to dla nich sposób sygnalizowania problemu. Mogą nimi kierować również naturalne instynkty, dla których jedynym rozwiązaniem jest kastracja. Pamiętajmy, że koty zakopywanie mają w genach. Jeżeli będziemy od początku konsekwentni to nasz nowy domownik bardzo szybko nauczy się korzystania z kuwety. Dobranie odpowiedniej toalety i żwirku, a także zapewnienie komfortowych warunków pozwoli na zniwelowanie ilości wpadek, a może nawet w ogóle ich wyeliminowanie.
Przeczytaj także:
CZY MLEKO DLA KOTA JEST ZDROWE?
ZAUFANIE KOTA, CZY TRZEBA NA NIE PRACOWAĆ LATAMI?
Iwona Wilczyńska