Czy koty mogą pić mleko? Czy mleko dla kota jest zdrowe?
Czy koty mogą pić mleko?
A właściwie czy mleko jest zdrowe dla kota? No właśnie, jak to z tym mlekiem jest? Od małego wychowuje się nas w przekonaniu, że koty piją mleko. Kto nie pamięta obrazka w książce kota pijącego mleko lub bajki, gdzie takowe jest podawane kociakowi? Co więcej wciąż istnieje głęboko zakorzenione przekonanie, że mleko to doskonały przysmak dla kota. Jak to więc z tym mlekiem jest? Czy koty mogą pić mleko?
Mleko dla kota - tradycja i kultura.
Nie bez powodu pozwoliłam sobie w ten sposób nazwać akapit. Przygotowując się do pisania tego artkułu, szukając różnych informacji postanowiłam się trochę zabawić. Oglądnęłam pierwszy z brzegu odcinek „Przygody kota Filemona” i co zobaczyłam? Kota pijącego mleko- choć przyznam, że nie było powiedziane wprost, że to mleko jednak biały płyn w kociej misce nie pozostawia wiele wątpliwości. Szukając dalej, odkurzyłam najdalsze zakamarki pamięci i przyszła mi na myśl pewna wyliczanka, której pamiętałam tylko fragment, jednak wujek Google zrobił resztę roboty. „Przyszedł kotek, wypił mleczko (…)”. Idąc dalej, obserwując zachowania ludzi i przeprowadzając wiele rozmów, pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy po znalezieniu/ narodzinach kota (osób, którzy na co dzień nie mają z nimi do czynienia) jest, aby podać kotu mleko. Czy to dobrze?
Zobacz również szampony dla kota w naszym sklepie!
Mleko - co w sobie kryje?
Mleko, czyli wydzielina z gruczołów mlecznych ssaków, najczęściej krowy, wykorzystywane jest szeroko do produkcji spożywczej. Znajdziesz je w maśle, maślance, jogurcie, kefirze, śmietanie i serach. Do wyprodukowania tych produktów jest w różnym stopniu przetworzone. Bez obróbki, jego ogólny skład to woda, laktoza, tłuszcze oraz białka.
O wodzie chyba nie muszę się rozpisywać i tutaj lać wody nie zamierzam. Zacznę więc od laktozy, czyli cukru mlekowego, a najprościej ujmując cukru zawartego w mleku. Jej zawartość w mleku krowim waha się od 4,6-4,9% (dla porównania w mleku ludzkim zawartość laktozy to 5,5-7,5%). Jako źródło łatwo przyswajalnej energii jest niezbędna do prawidłowego rozwoju nowonarodzonego dziecka. Laktoza trawiona jest przez laktazę, enzym, który rozkłada ją na cukry proste-glukozę i galaktozę, co z kolei umożliwia absorpcje w jelicie. Laktaza działa skutecznie od urodzenia, słabnąc wraz z procesem odstawienia od matki. Efektem tego u dorosłych jest brak możliwości absorbcji laktozy w jelicie co może być powodem zaburzeń układu pokarmowego takich jak biegunka czy wzdęcia.
Jeżeli mówimy o tłuszczu jako składniku mleka to warto wspomnieć, że jego zawartość w nieprzetworzonym mleku jest różna. Chyba Cię nie zaskoczę, że ludzkie mleko również będzie charakteryzowało się różną zawartością tłuszczu. Z kolei mleko, które możemy znaleźć na półkach sklepowych ma z góry określoną zawartość tłuszczu.
Kazeina natomiast to białko najczęściej występujące wśród białek mlecznych. Znajdziesz ją we wszystkich rodzajach mleka i to ona odpowiedzialna jest za większość alergii związanych z nietolerancją białka mleka krowiego.
Kot, a mleko- doskonały przysmak czy niestrawna uczta?
Woda, laktoza, tłuszcz i kazeina co z tych składników mleka może zaszkodzić kotu? Największym wrogiem kota, podobnie jak u ludzi, okazuje się być laktoza oraz białka mleka krowiego (BMK). Co prawda kociaki, podobnie jak niemowlęta posiadają zdolność trawienia laktozy, to w życiu dorosłym u kotów działanie laktazy spada do 10%. BMK z kolei to najczęstsza przyczyna alergii pokarmowych i nietolerancji. Bardzo często objawia się poprzez świąd skóry. Kot wówczas bardzo często i mocno się drapie co może w efekcie prowadzić do uszkodzeń skóry. Ponadto nie rzadziej występują nietolerancje ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, wzdęcia czy biegunka. Wart obserwować kota czy nie występuje u niego taka właśnie reakcja w wypadku podania mleka.
Zobacz tanie karmy dla kota w naszym sklepie!
Ile kot może pić mleka?
Należy pamiętać, że częste podawanie mleka lub produktów mlecznych może mieć negatywne skutki. Jednym z nich jest wzrost wagi, który może prowadzić do otyłości. Nabiał jest więc dodatkową porcją w bilansie kalorycznym kota. Warto wspomnieć, że podstawą diety kota powinna być dobrze zbilansowana karma dobrana specjalnie do jego potrzeb. Możesz podawać również przysmaki. Pamiętaj jednak, że nie powinny one stanowić więcej niż 10% zapotrzebowania Twojego kociaka. Jeżeli chcesz podawać kotu mleko powinno ono być wliczone w bilans kaloryczny w przeciwnym razie będzie to prowadziło do nadwagi i problemów zdrowotnych z tym związanych. Wyraźnym przeciwskazaniem do podawania kotu mleka jest choroba układu moczowego. Dzieje się tak ponieważ mleko jest bogate w fosfor, a jego zbyt duża ilość może uszkodzić nerki także całkowicie zdrowych osobników.
Ważne! Pamiętaj, że mleko nie powinno zastępować kotu wody. Kot powinien mieć ciągły dostęp do świeżej wody.
Mleko dla kociąt - jakie mleko podać kotu?
Podobnie jak u innych ssaków, tak i u kotów, podstawą diety od narodzin, aż do 6-7 tygodnia życia powinno być mleko matki. Jest ono najlepiej dostosowane do potrzeb małego kociaka i zawiera wszystkie niezbędne mikro i makroelementy oraz substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju maluszka. Czasem jednak zdarza się tak, że kocia mama nie ma wystarczająco pokarmu, kociak nie umie się przystawić, matka nie chce karmić młodych lub po prostu kociak stracił mamę wówczas potrzebna jest nasza pomoc.
Mleko zastępcze dla kociąt - jak wybrać najlepsze?
W sytuacji, w której należy dokarmić kociaka najlepiej jest sięgnąć po mleko zastępcze. Obecnie rynek wprost zalany jest mlekiem dla kotów. Jedne chwalą się pięknym opakowaniem, inne niską zawartością laktozy, jeszcze inne niską ceną.
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając specjalne mleko dla kota?
Sama stanęłam przed tym problemem szukając czegoś dla naszego Pipiego, kiedy był małym kociakiem znalezionym w lesie i wiem, że zadanie nie jest łatwe. Prawie wszystkie preparaty mleko zastępcze są na bazie mleka krowiego. W prawdzie mają obniżony poziom laktozy jednak nie byłam pewna ich składów. Czytałam dużo na co powinnam zwrócić uwagę i znalazłam perełkę wśród mlek zastępczych dla kociąt- Farm Food no. 1. To specjalne mleko dla kociąt na bazie mleka koziego. Dlaczego jest lepszym wyborem niż krowie? Jest zdecydowanie łagodniejsze i lekkostrawne. Zawarte w nim aminokwasy i kawasy tłuszczowe bardziej niż mleko krowy przypominają mleko kotki. Dodatkowo Farm Food no. 1 jest stworzony z pełnotłustego mleka koziego w przeciwieństwie do preparatów bazujących na mleku krowim, które to mleko jest odtłuszczane. Mleko kozie uzupełnione o ważne składniki odżywcze daje pełne mleko idealnie nadające się dla kociąt przez co jest chętnie wybierane przez hodowców.
Mleko dla kociąt - jak karmić małe koty?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy na jakie preparaty mleko zastępcze się zdecydujemy oraz w jakiej sytuacji jesteśmy. Czy będziemy jedynie dokarmiać kocięta czy wybrane przez nas specjalne mleko dla kota będzie podstawą jego żywienia. Należy również zaopatrzyć się w butelkę ze specjalnym smoczkiem przeznaczonym dla kociąt. Preparaty mleko zastępcze rozpuszcza się zazwyczaj w letniej wodzie energicznie wstrząsając butelką. Ważne jest, aby karmienia odbywały się regularnie. Kociaki, które nie ukończyły jeszcze tygodnia należy karmić co dwie godziny, po tygodniu co dwie i pół godziny, a po dwóch tygodniach co trzy godziny. Widzę Twoją minę jak czytasz to zdanie. Tak, stajesz się naprawdę kocim rodzicem! Najważniejsze, jest indywidualne podejście do każdego mruczka. Wskaźnikiem efektywnego karmienia jest obserwacja malucha. Jeżeli masz w domu wagę kuchenną to warto sprawdzać czy i jak kociak przybiera na wadze.
W każdej legendzie kryje się ziarnko prawdy...
Kiedyś nikt nie zastanawiał się nad podaniem kotu mleka. Było to pierwsze co przychodziło na myśl. Dziś ten temat wywołuje dużo kontrowersji ze względu na potencjalne nietolerancje i alergie pokarmowe. Faktem jest, że dorosłe koty mimo, iż laktaza z wiekiem prawie zanika nie mają problemu z trawieniem niewielkich ilości laktozy, zwłaszcza jeżeli mleko zostaje im podawane regularnie. Problem laktozy zostaje rozwiązany, jeżeli podamy mruczkowi specjalne mleko dla kota z obniżoną zawartością laktozy. Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że podawanie mleka to dodatkowe kalorie w kociej diecie, które mogą prowadzić do nadwagi czy otyłości.
Mitem, który powinien raz na zawsze zostać obalony, jest podawanie kociakom mleka krowiego. Jest ono nieprzystosowane do specjalnych potrzeb żywieniowych nowonarodzonych kotów, dlatego karmiąc kociaki sięgaj wyłącznie po specjalne preparaty mleko zastępcze.
Czym rożni się zwykłe mleko od mleka dla kota?
Zwykłe mleko różni się od mleka dla kota składem i przyswajalnością. Mleko dla kota jest specjalnie dostosowane do ich potrzeb, zawiera mniej laktozy i dodatkowe składniki odżywcze, które są korzystne dla zdrowia kotów. Zwykłe mleko może powodować problemy trawienne u kotów, takie jak biegunka, ponieważ wiele z nich ma nietolerancję laktozy. Mleko dla kota jest bezpieczniejsze i łatwiej strawne, zapewniając odpowiednie nawodnienie i wartości odżywcze bez ryzyka problemów żołądkowych.
Przeczytaj także:
Zaufanie kota, czy trzeba na nie pracować latami?
Kocie miłostki, czyli po czym poznać, że nasz kot nas kocha.
Żródło:
Beynen, A., C. (2017). Milk for cats, Creature Companion
https://pl.wikipedia.org/wiki/Laktoza
https://animalzoone.pl/farmfood-mleko-dla-szczeni
https://wiersze.juniora.pl/wyliczanki/wyliczanki_w06.html
Iwona Wilczyńska