Zaufanie kota, czy trzeba na nie pracować latami?
Wielokrotnie już wspominaliśmy o tym, że koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, chcą być niezależne i mają charakter, który dość często nie jest łatwy. Pamiętajmy jednak, że zawsze można dogadać się ze swoim kociakiem, choć czasem wymaga to od nas sporo cierpliwości. Aby nasza relacja z mruczkiem była długotrwała i solidna powinna być budowana na zaufaniu. Po czym więc poznać, że nasz kot nam ufa?
Wybierz karmę dla kotek karmiących w naszym sklepie!
Jak sprawdzić czy Twój kot Ci ufa?
Introwertyk. To określenie, które bardzo często można przypisać kotu. W przeciwieństwie do psów, które na widok opiekuna skaczą i merdając ogonem okazując swoją radość, mruczki w bardziej subtelny i często niemal niezauważalny sposób pokazują swoje zaufanie. Robią tą często poprzez angażowanie opiekuna w ulubione zajęcia jakim jest choćby zabawa. Innym przykładem ulubionych czynności każdego kota jest sen. Mruczki wybierają do spania miejsca, w których czują się bezpieczne. Jeżeli tym razem wybór padł na Twoje kolana możesz być pewien, że Twój kociak Ci ufa.
Kolejną oznaką zaufania jest leżenie na plecach z brzuchem do góry. Tylko koty, które czują się naprawdę bezpieczne przyjmują taką pozycje. Jeżeli Twój pupil pozwoli Ci na głaskanie mięciutkiego, cieplutkiego brzuszka to znaczy, że dostąpiłeś największego zaszczytu i jest w top zaufanych ludzi. Pamiętaj, że brzuch dla kota jest miejscem niezwykle wrażliwym dlatego obserwuj kociaka w trakcie pieszczot, żeby nie przekroczyć jego strefy komfortu.
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Kocie oczy są niezwykle tajemnicze, a sam wzrok dla kota to bardzo ważny zmysł. Z natury mruczki są czujne i nieustannie obserwują otoczenie. Są w stanie wyczuć zagrożenie nawet w mroku. Mało kto wie, że kociaki prawie wcale nie zamykają oczu. Chyba, że akurat śpią:) dlatego obserwując swojego kociaka łatwo można zauważyć jak pupil majestatycznie do nas mruga. Takie zachowanie to wyraz zaufania i głębokiej relacji, ponieważ mówi się, że kot mrugając wysyła nam pocałunki.
Czy Twój kot sprzedał Ci nie raz kuksańca w czoło? Myślę, tu o kontakcie głowa- głowa. Sądzę, że większość z Was zaobserwowała takie zachowanie u swojego mruczka. Albo ocieranie o nogi. Te sytuacje to nic innego jak okazanie zaufania i akceptacji i są jak najbardziej pożądane w budowaniu relacji z kotem. Obdziela Cię swoimi feromonami znakując jako „swego”.
Podobnie odebrać można „masaż łapkami” wykonywany opiekunowi. Koty takie ruchu mają zakodowane od urodzenia. W ten sposób ugniatają brzuszek mamy, aby mieć jak najlepszy dostęp do mleka. Jeżeli Twój mruczek zachowuje się właśnie tak w stosunku do Ciebie to znak, że darzy Cię największym zaufaniem. Pamiętaj, aby dbać o jego pazurki poprzez regularną pielęgnacje oraz dostęp do drapaka, aby przy „masażu” nie zniszczył Ci ubrań;)
Przeczytaj również ile żyją koty podwórkowe!
Co zrobić, żeby kot Ci zaufał?
To wcale nie musi być takie trudne jak Ci się wydaje. Jeżeli będziesz przestrzegać tylko kilku zasad Twój kot na pewno Ci zaufa. Po pierwsze daj kotu przestrzeń. Zapewnij mu kilka bezpiecznych kryjówkę z dala od dzieci i innych zwierząt, gdzie będzie mógł się schować i pobyć w samotności kiedy tylko chce i ta "samotność" nie będzie mu przerywana. To dla kota ważne, aby mieć swoją strefę komfortu, której nie będziesz przekraczać w momencie kiedy on tego nie chce. Pamiętaj! Głaskając kota w momencie kiedy on tego nie che tylko zabierasz dotychczas zbudowane zaufanie. Będą opiekunem kota musisz wiedzieć, że to on nadaje ton waszym relacją. Koty często potrzebują czasu na rozwinięcie głębszych znajomości. Może okazać się, że minie trochę zanim Twój kot obwącha Cię, zdecyduje się wskoczyć na kolana i pozwoli na pogłaskanie.
Czy można odzyskać zaufanie kota?
Tak, ale nie licz, że stanie się to z dnia na dzień. Tracąc zaufanie kota musisz je odbudować na nowo. Wymaga to od Ciebie czasu i cierpliwości. Najważniejsze, aby dać kotu przestrzeń i nie być w żaden sposób nachalnym. Stara się nie wchodzić kotu w drogę i nie wymuszać na nim żadnych interakcji. Postępuj dokładnie tak jakbyś budował zaufanie na początku. Daj sobie i kotu czas, a Wasze relacje z pewnością wrócę na dawne tory.
Podsumowując, każdy kot potrzebuje czasu, aby się zaaklimatyzować, poznać Cię i zbudować solidną więź opartą na zaufaniu. Aby tak się stało kot musi czuć się bezpiecznie. Ważne, żeby poświęcać kotu potrzebną mu uwagę i czas podążając za jego potrzebami. Tak zbudowana relacja da nam przyjaciela na całe życie. Kto wie czy nie miłość? ;)
Przeczytaj także:
Czy mleko jest zdrowe dla kota?
Iwona Wilczyńska