Blog kategorie
Bestsellery
Applaws Ryby Oceaniczne 156g
Applaws Ryby Oceaniczne 156g
11,50 zł
szt.
Applaws Filet z Tuńczyka 156g
Applaws Filet z Tuńczyka 156g
11,50 zł
szt.
Nowości
Applaws Kurczak z Warzywami 400g 2+1 GRATIS
Applaws Kurczak z Warzywami 400g 2+1 GRATIS
39,98 zł 29,99 zł
szt.
Applaws Kurczak z Łososiem 400g 2+1 GRATIS
Applaws Kurczak z Łososiem 400g 2+1 GRATIS
39,98 zł 29,99 zł
szt.
Applaws Kurczak z Jagnięciną 400g 2+1 GRATIS
Applaws Kurczak z Jagnięciną 400g 2+1 GRATIS
39,98 zł 29,99 zł
szt.
Blog
Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej?
Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej?

Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej?

 

Przygarniając malucha, kupując kota czy adoptując bądź biorąc ze schroniska czworonoga często zadajemy pytanie, ile ma lat, miesięcy lub tygodni. Dodatkowo zagłębiając się w to zagadnienie ma znaczenie czy kot żyje w domu czy jest wychodzący oraz to jakiej rasy jest nasz milusiński. Te i wiele innych aspektów mają znaczący wpływ na długość życia kotów.

 

7 żyć

 

Już starożytni Egipcjanie zwrócili uwagę na wyjątkowość kotów. To właśnie koty w ich wierzeniach były bardzo ważne i znajdowały się wysoko w hierarchii. Symbolika kotów przewijała się w każdej epoce. Często były one kojarzone z magią. Czarnoksiężnicy i czarownice zwykle przedstawiani są w towarzystwie kota. Dodatkowo do dziś istnieje mit dotyczący przebiegnięcia przez drogę czarnego kota i kojarzenie go z pechem. Przytoczyć można wiele podobnych przesądów. Jedno jest pewne. Od zarania dziejów koty wzbudzały w nas fascynację i wprowadzały element tajemniczości i magii. A 7 żyć? Cóż sami musicie ocenić, ile już wykorzystał Wasz mruczek;)Jak długo żyją koty?

[product id="1257, 1253, 148"]

 

Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze sprawą indywidualną uzależnioną nie tylko od rasy, ale również od sposobu żywienia, prowadzonego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej. Biorąc pod uwagę te aspekty można zaobserwować wydłużenie się w ostatnich latach długości życia kotów. Dzieje się tak ponieważ właściciele zwracają coraz większą uwagę na to czym karmią koty. Należy podkreślić, iż pełnowartościowa, zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego życia naszych mruczków. Mnogość dostępnych karm pozwala na utrzymanie w dobrej kondycji nawet otyłe zwierzaki. Dodatkowo coraz częściej decydujemy się na zabiegi kastracji/ sterylizacji. Prócz niechcianej ciąży u kota i niekontrolowanemu wzrostowi populacji niesie to za sobą zmniejszenie ryzyka chorób zagrażających życiu kociaków. Ponadto coraz częściej decydujemy się na szczepienia, które również chronią przed groźnymi chorobami.

 

Ile więc żyją koty? Można przyjąć, uśredniając, że koty domowe żyją około 14 do 17 lat. Należy pamiętać, że zdarzą się rekordziści żyjący dobrze ponad 20 lat, ale nie zapominajmy, że są niestety też osobniki obarczone chorobami lub takie, które swoje 7 żyć wykorzystują znacznie szybciej. Zazwyczaj dotyczy to kotów wychodzących, gdyż są one obarczone dużo większym ryzykiem.

 

zabawki dla kota nowości

 

Ile żyją koty dachowce?

 

Ciekawostką jest, że koty rasy europejskiej, czyli potocznie znane nam dachowce, bardzo często żyją dłużej niż rasowe. Dzieje się tak ponieważ ich populacja jest liczniejsza, a rozmnażanie odbywa się zazwyczaj w sposób naturalny mając tu na myśli unikanie chowu wsobnego i braku ingerencji człowieka. 

 

[product id="1047, 440, 1254"]

 


Jak długo żyje kot dachowiec ?

 

W warunkach domowych może to być nawet 20 lat i więcej.

 

Nie bez znaczenia w aspekcie długości życia jest fakt czy nasz kot jest kotem domowym czy wychodzącym. „Styl życia” kota może mieć wpływ na jego długość. Łatwo sobie wyobrazić, że te wychodzące są w szczególności narażone na różne niebezpieczeństwa. Mogą ulec wypadkowi, zostać zaatakowane przez inne zwierzęta czy też zatruć się pozostawioną trutką czy nieświeżym jedzeniem. Ryzyko to u kotów niewychodzących jest praktycznie równe zeru co znacznie poprawia statystyki dłuższego życia. Oczywiście może zdarzyć się, że kot domowy wypadnie z okna, balkonu i przez to ulegnie wypadkowi jednak takie sytuacje zdarzają się dużo rzadziej w porównaniu do tych z jakimi mierzą się kociaki wychodzące. Warto jednak podkreślić, że koty domowe prowadząc leniwe życie łatwo mogą stać się otyłe. Zarówno u ludzi jak i u kotów otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Należy dbać, aby dostarczyć naszym mruczkom odpowiednia ilość ruchu poprzez zabawę z nimi, a także zadbać o stosowanie odpowiednich karm, w szczególności, jeśli nasz kociak jest wykastrowany. Właśnie wykastrowane i wysterylizowane koty wykazują szczególną tendencję do tycia.

 

słodki kociak patrzy kochanymi oczami

Podsumowanie

 

Biorąc pod uwagę wszystkie zagadnienia poruszone w artykule odpowiedź na pytanie, ile żyją koty jest znacznie bardziej złożona niżby mogło się wydawać. Ogromne znaczenia ma to w jakich warunkach żyje kot, czym jest karmiony oraz jaki tryb życia prowadzi. Dodatkowo istotna jest też rasa. Uśredniając kocie 7 żyć zawiera się w przedziale 14-17 lat. Jeśli nasz kot jest wychodzący musi mierzyć się z ryzykiem jakie podejmuje zwiedzając świat. Z kolei domowe, wykastrowane kociaki wiodą leniwe życie często prowadzące je do otyłości. Warto podkreślić, iż mimo iż koty wychodzące są zazwyczaj w lepszej kondycji od tych siedzących w domu, to średnia ich życia jest krótsza. Zatem to od nas właścicieli zależeć będzie czy nasz kot będzie przemierzał świat mierząc się z codziennym ryzykiem jak bajkowy kot w butach, czy też będzie prowadził bezpieczne i wygodne życie, gdzie przygodą będzie polowanie na muchę.

 

Przeczytaj także:

JAK WIDZĄ KOTY? JAKIE KOLORY WIDZI KOT?

CZY MLEKO DLA KOTA JEST ZDROWE?

JAK ROZPOZNAĆ PŁEĆ KOTA?

 

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl