Blog kategorie
Bestsellery
Applaws Filet z Tuńczyka 156g

Applaws Filet z Tuńczyka 156g

11,50 zł

szt.
Applaws Ryby Oceaniczne 156g

Applaws Ryby Oceaniczne 156g

11,50 zł

szt.
Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Sensitive 400g

Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Sensitive 400g

10,99 zł

Cena regularna: 15,99 zł

Najniższa cena: 10,99 zł
szt.
Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej?
Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej?

Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej? Jaka jest średnia długość życia kota domowego?

 

Ile żyją koty? Czy dachowce żyją dłużej?

Przygarniając malucha, kupując kota czy adoptując bądź biorąc ze schroniska czworonoga często zadajemy pytanie, ile ma lat, miesięcy lub tygodni. Dodatkowo zagłębiając się w to zagadnienie ma znaczenie czy kot żyje w domu czy jest wychodzący oraz to jakiej rasy jest nasz milusiński. Te i wiele innych aspektów mają znaczący wpływ na długość życia kotów.

 

7 żyć

 

Już starożytni Egipcjanie zwrócili uwagę na wyjątkowość kotów. To właśnie koty w ich wierzeniach były bardzo ważne i znajdowały się wysoko w hierarchii. Symbolika kotów przewijała się w każdej epoce. Często były one kojarzone z magią. Czarnoksiężnicy i czarownice zwykle przedstawiani są w towarzystwie kota. Dodatkowo do dziś istnieje mit dotyczący przebiegnięcia przez drogę czarnego kota i kojarzenie go z pechem. Przytoczyć można wiele podobnych przesądów. Jedno jest pewne. Od zarania dziejów koty wzbudzały w nas fascynację i wprowadzały element tajemniczości i magii. A 7 żyć? Cóż sami musicie ocenić, ile już wykorzystał Wasz mruczek;)Jak długo żyją koty?

[product id="1257, 1253, 148"]

 

Jak długo żyją koty i od czego zależy długość kociego życia?

Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze sprawą indywidualną uzależnioną nie tylko od rasy, ale również od sposobu żywienia, prowadzonego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej. Biorąc pod uwagę te aspekty można zaobserwować wydłużenie się w ostatnich latach długości życia kotów. Dzieje się tak ponieważ właściciele zwracają coraz większą uwagę na to czym karmią koty. Należy podkreślić, iż pełnowartościowa, zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego życia naszych mruczków. Mnogość dostępnych karm pozwala na utrzymanie w dobrej kondycji nawet otyłe zwierzaki. Dodatkowo coraz częściej decydujemy się na zabiegi kastracji/ sterylizacji. Prócz niechcianej ciąży u kota i niekontrolowanemu wzrostowi populacji niesie to za sobą zmniejszenie ryzyka chorób zagrażających życiu kociaków. Ponadto coraz częściej decydujemy się na szczepienia, które również chronią przed groźnymi chorobami.

Tania karma dla kota tylko w AnimalZoone!

 

Jaka jest średnia długość życia kota domowego?

Ile więc żyją koty? Można przyjąć, uśredniając, że koty domowe żyją około 14 do 17 lat. Należy pamiętać, że zdarzą się rekordziści żyjący dobrze ponad 20 lat, ale nie zapominajmy, że są niestety też osobniki obarczone chorobami lub takie, które swoje 7 żyć wykorzystują znacznie szybciej. Zazwyczaj dotyczy to kotów wychodzących, gdyż są one obarczone dużo większym ryzykiem.

 

zabawki dla kota nowości

 

Ile żyją koty dachowce?

 

Ciekawostką jest, że koty rasy europejskiej, czyli potocznie znane nam dachowce, bardzo często żyją dłużej niż rasowe. Dzieje się tak ponieważ ich populacja jest liczniejsza, a rozmnażanie odbywa się zazwyczaj w sposób naturalny mając tu na myśli unikanie chowu wsobnego i braku ingerencji człowieka. 

 

[product id="1047, 440, 1254"]

 Zobacz karmy dla kotki karmiącej w naszym sklepie zoologicznym!


Jak długo żyje kot dachowiec ?

 

W warunkach domowych może to być nawet 20 lat i więcej.

 

Nie bez znaczenia w aspekcie długości życia jest fakt czy nasz kot jest kotem domowym czy wychodzącym. „Styl życia” kota może mieć wpływ na jego długość. Łatwo sobie wyobrazić, że te wychodzące są w szczególności narażone na różne niebezpieczeństwa. Mogą ulec wypadkowi, zostać zaatakowane przez inne zwierzęta czy też zatruć się pozostawioną trutką czy nieświeżym jedzeniem. Ryzyko to u kotów niewychodzących jest praktycznie równe zeru co znacznie poprawia statystyki dłuższego życia. Oczywiście może zdarzyć się, że kot domowy wypadnie z okna, balkonu i przez to ulegnie wypadkowi jednak takie sytuacje zdarzają się dużo rzadziej w porównaniu do tych z jakimi mierzą się kociaki wychodzące. Warto jednak podkreślić, że koty domowe prowadząc leniwe życie łatwo mogą stać się otyłe. Zarówno u ludzi jak i u kotów otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Należy dbać, aby dostarczyć naszym mruczkom odpowiednia ilość ruchu poprzez zabawę z nimi, a także zadbać o stosowanie odpowiednich karm, w szczególności, jeśli nasz kociak jest wykastrowany. Właśnie wykastrowane i wysterylizowane koty wykazują szczególną tendencję do tycia.

 

słodki kociak patrzy kochanymi oczami

Jak przedłużyć kotu życie?

Średnia długość życia kota domowego wynosi 12-15 lat. Długość kociego życia zależy od wielu czynników, w tym rasy, genetyki i stylu życia. Koty nierasowe, zwane dachowcami, często żyją krócej niż koty rasowe. Długowieczność kotów rasowych, takich jak brytyjskie czy rosyjskie, może wynikać z lepszej opieki weterynaryjnej i braku chorób genetycznych. Sterylizacja, szczepienia i wysokiej jakości karma mają niebagatelny wpływ na długość życia kota. Koty niewychodzące żyją zwykle dłużej niż koty wychodzące, które są narażone na więcej zagrożeń. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

Jak długo żył najstarszy kot świata?

Najstarszym kotem świata był kot o imieniu Creme Puff, który dożył niesamowitego wieku 38 lat i 3 dni. Ta wyjątkowa kotka, mieszkańka Teksasu w USA, przekroczyła średnią długość życia kota domowego niemal trzykrotnie, udowadniając, że odpowiednia opieka może znacząco przedłużyć życie naszych czworonożnych przyjaciół.

Podsumowanie

 

Biorąc pod uwagę wszystkie zagadnienia poruszone w artykule odpowiedź na pytanie, ile żyją koty jest znacznie bardziej złożona niżby mogło się wydawać. Ogromne znaczenia ma to w jakich warunkach żyje kot, czym jest karmiony oraz jaki tryb życia prowadzi. Dodatkowo istotna jest też rasa. Uśredniając kocie 7 żyć zawiera się w przedziale 14-17 lat. Jeśli nasz kot jest wychodzący musi mierzyć się z ryzykiem jakie podejmuje zwiedzając świat. Z kolei domowe, wykastrowane kociaki wiodą leniwe życie często prowadzące je do otyłości. Warto podkreślić, iż mimo iż koty wychodzące są zazwyczaj w lepszej kondycji od tych siedzących w domu, to średnia ich życia jest krótsza. Zatem to od nas właścicieli zależeć będzie czy nasz kot będzie przemierzał świat mierząc się z codziennym ryzykiem jak bajkowy kot w butach, czy też będzie prowadził bezpieczne i wygodne życie, gdzie przygodą będzie polowanie na muchę.

FAQ 

Skąd się wzięło że kot ma 9 żyć?

Wiele kultur od wieków przywiązywało do kota specjalne właściwości. W Europie mówiono, że kot ma 9 żyć ze względu na jego zdolność do wychodzenia cało z trudnych sytuacji. W niektórych kulturach liczba ta była inna. Przekonanie to wynika z obserwacji niesamowitej zręczności i zdolności regeneracji kota.

Czy naprawdę kot ma 9 żyć?

Choć mówi się, że kot ma 9 żyć, jest to jedynie metafora opisująca jego zwinność i umiejętność przetrwania. W rzeczywistości koty, podobnie jak inne istoty, mają tylko jedno życie, choć są znane z długowieczności w odpowiednich warunkach.

Jakie czynniki mają wpływ na to, ile żyją koty?

Długość życia kota jest zależna od wielu czynników, takich jak genetyka, dieta, opieka weterynaryjna, środowisko i styl życia. Również sterylizacja/kastracja oraz unikanie ryzykownych sytuacji, np. wychodzenie na zewnątrz, mogą przedłużyć życie kota.

Czy koty wychodzące, niewychodzące i wolnożyjące mają inną średnią życia?

Tak, koty wychodzące są narażone na wiele zagrożeń, takich jak wypadki drogowe, drapieżniki czy choroby. Koty niewychodzące żyją zazwyczaj dłużej, ale potrzebują stymulacji. Wolnożyjące koty, żyjące na wolności, mają najkrótszą średnią życia z powodu trudnych warunków.

Co wpływa na długość życia kota?

Na długość życia kota wpływają czynniki takie jak genetyka, opieka zdrowotna, dieta i środowisko. Dobre warunki bytowe, regularne wizyty u weterynarza oraz zrównoważona dieta mogą znacząco przedłużyć życie naszego pupila.

 

Przeczytaj także:

JAK WIDZĄ KOTY? JAKIE KOLORY WIDZI KOT?

JAKIE KOLORY WIDZI PIES?

CZY MLEKO DLA KOTA JEST ZDROWE?

JAK ROZPOZNAĆ PŁEĆ KOTA?

 

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl