Blog kategorie
Bestsellery
Applaws Filet z Tuńczyka 156g

Applaws Filet z Tuńczyka 156g

7,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł
szt.
Applaws Filet z Tuńczyka z Krewetkami 156g

Applaws Filet z Tuńczyka z Krewetkami 156g

7,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł
szt.
Applaws Ryby Oceaniczne 156g

Applaws Ryby Oceaniczne 156g

11,50 zł

szt.
Ile trwa ciąża u kota?
Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża kota – ile trwa i jak przebiega? Ile trwa ciąża kota?

 

Do napisania tego artykułu skłoniło nas często zadawane pytanie, ile trwa ciąża kota. Odpowiedź sama w sobie nie jest skomplikowana i napisać można ją jednym zdaniem. Postanowiliśmy jednak zagłębić się bardziej w temat ciąży u kotów. Jednym z powodów jest zagadnienie kotów dziko żyjących, które mnożą się w sposób niekontrolowany. Warto w tym miejscu podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu mamy wpływ na ich rozmnażanie. Zdecydowanie powinno się je sterylizować, aby nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu populacji.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, iż czas rui u dzikich kotek przypada na okres od wiosny do późnego lata w przeciwieństwie do kotek mieszkających w domu. Różnica ta wynika ze środowiska w których żyją. Kotki domowe ze względu na warunki takie jak, stała temperatura czy naświetlenie, ruje mają częściej. Nierzadko przechodzą w stan tzw. permanentnej rui.

  

Ile trwa ciąża u kota i jak przebiega?

Ciąża kota trwa 62-70 dni i jest to uzależnione od rasy kota. U kotów rasowych ciąża trwa zazwyczaj trochę dłużej niż u środkowoeuropejskich potocznie znanych jako dachowce:) No właśnie, ile trawa ciąża u kota dachowca? Ciężko jest podać dokładne liczby, ale możemy przyjąć, że średnio trwa 65 dni. Kocie wcześniaki to takie, które urodziły się przed 58 dniem ciąży. Niestety mają małe szanse na przeżycie.

Zobacz również ofertę i wybierz przysmaki dla kota!

Kiedy kotka może zajść w ciąże?

Co ciekawe kocia mama posiada niesamowitą zdolność samoregulacji i jest w stanie przez pewnie okres wstrzymać poród lub wywołać go wcześniej. Jeżeli stwierdzi, że panujące warunki nie sprzyjają bo jest chora lub coś ją bardzo stresuje przekłada termin porodu. Jeżeli natomiast uzna, że przyszedł czas już czas szykuje się do narodzin potomstwa. Pamiętaj! Koty są niesamowitymi indywidualistami dlatego termin porodu to osobnicza kwestia.

 

[product id="41, 1068, 1090"]

Jak poznać, że kotka jest w ciąży? 

Staje się ona milsza i ma bardziej przyjazne usposobienie. Można zaobserwować większy apetyt oraz u niektórych kotek mogą pojawić się poranne nudności. Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę ciężarnej. Karma powinna zawierać dużą ilość mięsa, dlatego też podaje się karmę dla kociąt i matek karmiących. Pod koniec ciąży, kiedy kociaki są już duże mogą uciskać żołądek, dlatego też pokarm należy podawać kotce w małych ilościach, kilka razy dziennie.

Jakie są objawy ciąży u kota?

Pierwsze objawy ciąży u kota można zaobserwować po około 21 dniach od ostatniego krycia. Wówczas sutki kotki mogą zrobić się powiększone i różowe. Jeżeli chcesz potwierdzić ciąże swojej kotki to właśnie w tym okresie można udać się na badanie USG do lekarz weterynarii. Około 50 dnia ciąży wyczuwalne są ruchy kociąt. Kotka przed zbliżającym się terminem porodu może zachowywać się inaczej. Szuka odpowiedniego, miękkiego i cichego miejsca, które będzie jej gniazdem. Często wybiera szafę, ponieważ jest to miejsce, które zapewnia jej intymność równocześnie będąc przyjazne dla kociąt. Najlepiej jednak, aby przygotować jej czyste pudełko z miękkim kocykiem i podkładem higienicznym dla zwierząt.

 

Słodkie kociaki

 

Kiedy kot zaczyna rodzić...

Przed porodem kotka może odmówić jedzenia, kręcić się, często zmieniać pozycje. Potrzebuje naszej uwagi. Można również zaobserwować, że cały czas się myje zupełnie tak jakby szykowała się do porodu. Z reguły koty nie potrzebują pomocy przy porodzie. Rodząc jednak liczny miot być może będzie wymagała naszej pomocy. W trakcie porodu skurcze brzucha powinny być widoczne i regularne. Wraz z wypływami pojawia się kociak. Zarówno poród główkowy jak i nóżkami jest prawidłowy. Pamiętaj, że jeżeli wydzieliny mają kolor brunatny lub krwawy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Uwaga! Należy pamiętać, że liczba narodzonych kociąt musi być równa liczbie narodzonych łożysk. Dodatkowo, jeżeli przerwa między porodami kolejnych kociąt trwa dłużej niż 3 godziny należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

 

mleko dla kociąt i szczeniąt

 

Warto zwrócić uwagę, że kocica sama przegryza pępowinę. Można jej w tym jednak pomóc. Przecinamy ją wysterylizowanymi wcześniej nożyczkami w odległości 1-2 centymetrów od ciała. Należy przytrzymać chwile po odcięciu, aby krew pępowinowa przestała płynąć.

Po porodzie kotka czyści noworodka, liże go i pobudza do oddychania. Można jej w tym pomóc odsysając płyn z płuc maluszka małą gruszką dla niemowląt. Urodzonego kociaka należy przystawić do matki. Warto zwrócić uwagę, że pierwsze mleko tak zwana siara jest bardzo ważna dla organizmu nowonarodzonego kociaka. Często po porodzie kotka zjada łożysko w ten sposób czyszcząc gniazdo. Szczęśliwa mama musi odpocząć po trudzie narodzin. Nie należy zbyt często i nachalnie zaglądać do gniazda. Jeżeli nasza kotka poczuje się zagrożona może przenieść swoje kocięta w inne miejsce.

Dodatkowo pamiętaj, że dieta kotki karmiącej powinna być równie bogata jak w ciąży, dlatego też podaje się jej karmę dla kociąt. Kotka karmi kocięta mlekiem do około 8 tygodnia. Maluchy powinny pozostać przy matce do około 12-14 tygodnia życia. Dzięki temu uczą się od matki między innymi jak korzystać z kuwety, polować i innych zachowań typowych w kocim świecie.

Zobacz również: mleko dla kociąt

Jak rozpoznać w którym tygodniu ciąży jest kotka?

Rozpoznanie tygodnia ciąży kocicy domowej jest złożone. Pierwsze oznaki ciąży, jak powiększenie sutków, pojawiają się około 3 tygodnia. Ciąża kota trwa średnio 63-65 dni, więc na podstawie zachowania kotki można dokonać estymacji. Wczesna ciąża może nie być widoczna, ale kotka może być mniej aktywna. Ciąża urojona to wyjątek - kocica nie odczuwa instynktu macierzyńskiego. W zaawansowanej ciąży kotka przygotowuje miejsce do porodu. Wygląd porodu jest ostatecznym potwierdzeniem.

Słodkie kociaki
 
 

Ile razy kotka może być w ciąży? - kocia antykoncepcja

U kotów stosuje się kilka metod antykoncepcji, aby zapobiec rui, a w konsekwencji niechcianej ciąży. Jedną z metod jest podanie tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto można zrobić zastrzyk antykoncepcyjny, którego przewagą nad tabletkami jest częstotliwość stosowania. Tabletki należy bowiem podawać co tydzień o tej samej porze. Zastrzyk natomiast w zależności od kotki starcza od 6 miesięcy do roku. Warto podkreślić, iż konsekwencją stosowania antykoncepcji może być ropomacicze, nowotwór narządów rodnych czy też nowotwór gruczołów mlekowych. Pamiętaj, że najskuteczniejszą i najlepszą dla kotki metodą jest sterylizacja. Zanim podejmiesz decyzje co do metody antykoncepcji bądź jej braku pamiętaj o tym, że kotka może zajść w ciąże przy każdej rui.

Podsumowując, sama odpowiedź na pytanie, ile trwa ciąża kota jest prosta i wynosi 62-70 dni w zależności od rasy. Jednak warto było zwrócić uwagę na zagadnienie samej ciąży, porodu oraz kociej antykoncepcji. Ważne jest, aby dbać o kotki i nie narażać ich na niechciane ciąże. Zarówno te oswojone, wolno żyjące jak i te domowe ze względu na ich zdrowie oraz niekontrolowany wzrost populacji warto wysterylizować. Jeżeli mamy już do czynienia z ciężarną kotką pamiętajmy, aby o nią szczególnie dbać zarówno w okresie ciąży, porodu jak i połogu.

 
 
Przeczytaj także:
 
Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl