Darmowa dostawa od 129 ZŁ!!!
Animalzoone

Cieczka u psa - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Pies7.06.2021

Cieczka u psa - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Cieczka, inaczej ruja, jest to trwający mniej więcej 3 tygodnie okres w cyklu rozrodczym i jest to naturalna faza rozwojowa. W czasie rui suczka jest zdolna do zapłodnienia.

Pierwsza cieczka u suki

U psów średnich ras pierwsza cieczka pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia. W przypadku ras małych może pojawić się wcześniej, a u suk ras dużych wystąpić może w 20-24 miesiącu życia. Ruja pojawia się średnio raz do roku, jednak u małych ras może pojawiać się co pół roku. Cieczki występują u suki całe życie i z wiekiem odstępy między rujami mogą się zwiększyć.

Etapy rui czyli jak wygląda cieczka u psa

  • Etap poprzedzający cieczkę – pojawia się pierwsze krwawienie, ma zabarwienie ciemnoczerwone. Ponieważ są to pojedyncze krople krwi właściciel może tego nie zauważyć, gdyż suczki często zlizują je z podłogi, lub wylizują sobie srom, aby nie plamić na ziemię. W tej fazie srom jest zaczerwieniony i wydostaje się z niego wydzielina o charakterystycznym zapachu. Zmienia się również zachowanie suki. Pije dużo więcej wody, aby później zostawiać znaki samcom.
  • Etap rui właściwej – wydzielina staje się jasnoróżowa, a następnie mleczna. Ta faza trwa średnio 9 dni. W tym etapie suczka jest gotowa do pokrycia. Jest chętna do kontaktu i zanikają zachowania agresywne, które mogły wystąpić podczas etapu poprzedzającego cieczkę. Następuje owulacja.
  • Etap porujowy – Jeżeli doszło do zapłodnienia następuje produkcja progesteronu i ciałek żółtych. W przypadku braku pokrycia, zachowanie suczki wraca do normy. W tym etapie wydzielina jest ciemnoczerwona. Objawy cieczki ustępują w około 5 dni.
  • Etap bezrujowy - Suczka nie wykazuje zainteresowania psami. Jest to etap między rujami.

mata treningowa dla psa

 Wybierz karmę dla suk w ciąży w naszym sklepie zoologicznym!

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka obejmuje wszystkie etapy rui i trwa około 21 dni. Sam etap rui właściwej trwa około 9 dni, a etap porujowy około 5 dni. Cieczka pojawia się regularnie w odstępach mniej więcej 6-7 miesięcy. U psów nie bez znaczenia jest rasa suki. U ras dużych cieczka może pojawiać się rzadziej, a psów ras małych częściej. 

Objawy cieczki

W zależności od etapu rui występuje krwawienie o różnym zabarwieniu – głównie ciemnoczerwone i jasnoróżowe. Suka zdecydowanie więcej sika, ponieważ zwiększa się jej zapotrzebowanie na wodę. Jest to spowodowane chęcią oznaczenia terenu. W moczu znajdują się feromony wabiące samców. Suczka nie reaguje na komendy, a jeśli jest puszczona luzem może uciec.

Jak radzić sobie z cieczką u psa?

Podczas cieczki zaleca się zakładanie sukom specjalnych majtek lub rozłożenia w domu mat higienicznych. Jeżeli pies jest puszczany na ogród również należy go doglądać, ponieważ psy mogą kopulować przez ogrodzenie. Należy unikać psich parków i wybiegów, a także miejsc do których właściciele chętnie zabierają swoich pupili.

Jeżeli nie planujemy zakładania hodowli zaleca się kastrację lub sterylizację suczki.

Najnowsze badania dowodzą, że suki najlepiej kastrować tuż przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej, gdyż dzięki temu zabieg niemal w stu procentach chroni ją przed ewentualnym zachorowaniem na nowotwór gruczołu mlekowego. Wczesna kastracja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny suki.

Taki zabieg to wielka korzyść ponieważ zapobiega niechcianej ciąży jak również bardzo groźnego dla nierodzących suk ropomacicza.

suka w trakcie cieczki odpoczywa i pije drinki

Przeczytaj także:

Jak rozpoznać, że Twój pies jest szczęśliwy?

Jak nauczyć szczeniaka sikania na dworze?

Żółta wstążka dla psa. Yellow Dog Protect- co oznacza?

Dog Yoga czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

Autor:

Tech. Wet. Ewelina Krzyżniewska

Bestsellery

Zobacz wszystkie bestsellery