Blog kategorie
Bestsellery
Bozita Purley bez Dodatku Zbóż Jagnięcina 11kg

Bozita Purley bez Dodatku Zbóż Jagnięcina 11kg

265,00 zł

Cena regularna: 275,00 zł

Najniższa cena: 275,00 zł
szt.
CARNILOVE CAT POUCH MULTIPACK 12X85G

CARNILOVE CAT POUCH MULTIPACK 12X85G

49,99 zł

Cena regularna: 59,99 zł

Najniższa cena: 59,99 zł
szt.
Fotelik samochodowy dla psa Julian

Fotelik samochodowy dla psa Julian

127,49 zł

Cena regularna: 149,99 zł

Najniższa cena: 149,99 zł
szt.
Nowości
Przewóz psa w aucie. Nasi specjaliści odpowiadają jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie – przepisy
Przewóz psa w aucie. Nasi specjaliści odpowiadają jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie – przepisy

Przewóz psa w aucie. Nasi specjaliści odpowiadają jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie – przepisy

Zbliża się długo wyczekiwany okres urlopowy. Sezon letni sprzyja wyjazdom i dalszym wędrówkom. Jest to czas kiedy częściej przemieszamy się z naszymi pupilami samochodem dlatego poruszam dziś ważny temat przewozu psa w samochodzie. Czytając dalej znajdziesz odpowiedzi na pytanie jak i w czym przewozić psa. Nasze ekspert, adwokat Tomasz Leśnik, przybliży nam również kwestie przepisów ustawy o ochronie zwierząt oraz ruchu drogowego w zakresie przewozu zwierząt.

Pies w samochodzie

Jest kilka istotnych zasad przewożenia zwierząt w samochodzie. 

  1. Transport zwierząt powinien odbywać się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia. Czworonogi nie mogą podróżować luzem, aby nie zasłaniać widoczności, a w razie ostrego hamowania lub wypadku nie wypaść z kabiny i nie zagrażać innym osobom znajdującym się w pojeździe.
  2. Małego psa należy przewozić w transporterze lub specjalnym foteliku dla psa
  3. Średnie i duże psy mogą być przewożone na tylnej kanapie, w szelkach zapięte pasami lub w bagażniku w specjalnej klatce dla psa. Tylną kanapę na czas podróży możesz wyłożyć specjalną matą, tak aby nie pobrudzić tapicerki.
  4. Przewożąc psa w bagażniku, powinien on być przypięty lub podróżować w klatce transportowej. PAMIĘTAJ, aby pakując samochód, zapewnić psu dostęp do świeżego powietrza, a w trakcie postojów zadbaj o nawodnienie psa.
  5. Jazda samochodem może być dla psa stresująca dlatego powinieneś zacząć od krótszych dystansów i obserwować zachowanie psa. Dla niektórych czworonogów podróżowanie samochodem może być na tyle stresujące, że konieczne może się okazać podanie psu preparatu uspokajającego.

Wybierz kaganiec dla małego psa w AnimalZoone!

przysmaki dla psa

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić psa w samochodzie?

Ustawodawca nie określa jasno w kodeksie ruchu drogowego zasad przewożenia zwierząt w niewyspecjalizowanym samochodzie tj. samochodzie innym niż transportowy związanym z działalnością przewozową. Zgodnie z art.  1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 572, z późn. zm.)

 „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.” 

Należy w tym wypadku zastosować przepisy prawa o ruchu drogowym w odniesieniu do transportu ładunku. Zatem zgodnie z przepisami art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 988, z późn. zm.)  

"Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: nie utrudniał kierowania pojazdem; nie ograniczał widoczności drogi […]. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia […]. "

Co w wypadku niestosowania się do obowiązujących przepisów? Zgodnie z kodeksem wykroczeń  z art. 97 kw. za niestosowanie się do obowiązujących przepisów prawa, może grozić kara grzywny w wysokości od 20 do 3000 zł albo kara nagany. 

Należy również wspomnieć, że w wypadku prywatnego transportu zwierząt domowych ma również zastosowanie art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. Mówi on o tym, że jako znęcanie się nad zwierzętami traktowany jest również  "transport zwierząt[...], przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres".  Za niestosowanie się do tych przepisów zgodnie z art. 35 ust. 1a tej ustawy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

W czym przewozić psa podczas podróży samochodem?

Odpowiedź brzmi to zależy od wielkości psa oraz samochodu jaki posiadasz. Małe psy możesz przewozić zarówno w transporterze, w specjalnym foteliku dla psa lub na szelkach, które dzięki specjalnemu adapterowi będą przypięte w miejsce wpinania pasów bezpieczeństwa. Najbezpieczniej jest przewozić psa na tylnej kanapie. Psy średnie oraz duże powinny być przewożone na tylnej kanapie samochodu lub w bagażniku jeżeli pozwala na to wielkość Twojego auta. Bezpieczną opcją jest przewożenie psa w specjalnej klatce. Pamiętaj jednak, aby zapewnić czworonogowi optymalny rozmiar klatki, który powoli na komfortową podróż.  

[product id="414, 415, 1092"]

Sprawdź jakie smaczki dla psa znajdziesz w naszym sklepie!

Skutki niewłaściwego przewożenia psa w aucie.

Przewożąc psa w samochodzie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo zarówno czworonoga jak i współpasażerów. Choć zgodnie z przepisami nieprawidłowy transport psa w samochodzie grozi karą grzywny do 500 zł to konsekwencje niezapiętego na specjalnej smyczy lub niezabezpieczonego psa mogą być opłakane w skutkach. W razie wypadku, masa "lecącego" psa po samochodzie zwiększa się kilkukrotnie i nie tylko pupil może być poszkodowany, ale pasażerowie również z tego powodu mogą ucierpieć. Może być to dla Ciebie trudne, aby zabezpieczyć psa na czas podróży w klatce lub transporterze. Pamiętaj jednak, że robisz to dla jego i swojego dobra. 

Przydatne akcesoria samochodowe w trakcie podróży z psem

W mojej codziennej praktyce często spotykam się z pytaniami w co powinienem się zaopatrzyć podróżując z psem. Wymienię kilka, moim zdaniem absolutnych MUST HAVE akcesoriów transportowych, które przydadzą się w trakcie przewozu swojego psa.

Trochę się tego uzbierało, ale oczywiście pierwsze pięć pozycji potraktuj wymiennie i wybierz to co jest odpowiednie do potrzeb Twojego psiaka.  

Przewóz psa w samochodzie o czym jeszcze należy pamiętać

Podczas przewozu psa warto zadbać o to, aby przed podróżą odbyć spacer techniczny, tak aby pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Jeżeli wiesz, że podróż stresuje Twojego psa zaopatrz się wcześniej w specjalne preparaty na stres u zwierząt jak np. Stressoxan, który jest dostępny w naszym sklepie. Dodatkowo w trakcie dalekiej podróży zadbaj o przerwy, tak aby pies mógł rozprostować kości. Nie zapomnij o wodzie i ulubionej zabawce psiaka. Pamiętaj, aby pies w trakcie podróży miał swobodny dostęp świeżego powietrza. I najważniejsze! W trosce o bezpieczeństwo zabezpiecz odpowiednio swojego psa.

Udanej podróży:)

 

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

Przeczytaj także:

OWOCE W PSIEJ DIECIE- ZDROWA PRZEKĄSKA CZY ZAKAZANY OWOC?

CZEGO NIE MOŻE JEŚĆ PIES?

JACK RUSSELL TERRIER WADY

ILE POWINIEN JEŚĆ PIES?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl