Darmowa dostawa od 129 ZŁ!!!
Animalzoone

Czego nie może jeść pies?

Pies7.09.2021

Czego nie może jeść pies?

Czy wiecie co łączy wyżej wymienione substancje? Wszystkie są toksyczne dla psów i już mała ilośc może spowodować poważne problemy zdrowotne. Dziś na tapetę weźmiemy tylko kilka substancji, których Wasz pupil nie może jeść.

Teobromina

Organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w ziarnach kakao. Dawka śmiertelna to 90-250 mg/kg m.c. 100g czekolady mlecznej zawiera 220 mg teobrominy, a 100g gorzkiej czekolady może zawierać nawet 1500 mg trucizny. 
Objawy zatrucia: 
-wymioty
-biegunka
-pobudzenie
-drgawki
-przyspieszony oddech
-osłabienie 
Objawy występują zazwyczaj w ciągu 24 godzin, jednak najczęściej pojawiają się już po 4 godzinach od spożycia teobrominy.
Jeżeli od spożycia czekolady, lub innego produktu z teobrominą, nie minęło więcej niż 2 godziny można wywołać wymioty. 

Persin

Grzybobojcza toksyna obecna w awokado. Najczęściej powoduje martwicę mięśnia sercowego. Według najnowszych badań psy są na nią wysoce odporne, jednak odnotowano przypadki uszkodzenia mięśnia sercowego. W awokado, oprócz toksycznego persinu, szkodliwa może być duża pestka. Połknięcie jej przez zwierzaka może spowodować niedrożność układu pokarmowego. 
Objawy zatrucia: 
-letarg
-niewydolność oddechowa
-kaszel
-sinica 
pies je przysmaki z ręki

Sprawdź karmy dla labradora w naszym sklepie!

Dwusiarczek allilu

Znajdziemy go między innymi w cebuli i czosnku. To substancja, przez która płaczemy podczas krojenia cebuli. Dla psa ważącego 20kg trujące będzie skonsumowanie 100g cebuli. Dwusiarczek allilu niszczy hemoglobinę, co może prowadzić do anemi. 
Objawy zatrucia cebulą:
-biegunka
-wymioty
-apatia
-brak apetytu
-osłabienie
Objawy zatrucia czosnkiem: 
-biegunka
-wymioty
-nudności
-wstrząs
Po zjedzeniu dawki większej niż 0,5% masy ciała zwierzęcia może dojść do uszkodzenia wątroby i nerek. Do 2 godzin od zjedzenia cebuli należy wywołać wymioty. Po tym czasie wywoływanie wymiotów może pogorszyć stan zwierzecia.

Ksylitol

Zawarty w wielu owocach i warzywach naturalny alkohol cukrowy. Dodawany jest również do gum do żucia, lub pasty do zębów. 
Spożycie 0.1g/kg m.c. psa moze spowodować hipoglikemię już w ciągu 15 minut! 
Spożycie 0.5g/kg m.c. psa grozi martwicą wątroby, niewydolność wątroby i smierć.
Objawy:
-wymioty
-złe samopoczucie
-letarg
-utrata apetytu
-ciemnoczerwone plamy na dziąsłach 
Należy jak najszybciej wywołać wymioty i udać się do lekarza wetwrynarii. 

Czy pies może jeść rodzynki?

Nie! Toksyczna dawka to zaledwie 11g/kg m.c. psa. Przy okazji rodzynek pada często pytanie czy pies może jeść winogrona? Tu również odpowiedź brzmi nie. Są one nieco mniej toksyczne niż rodzynki bo dawka to 30g/kg m.c. psa. jednak równie niebezpieczne.
Niestety, na dzień dzisiejszy, nie wiadomo która substancja jest dla psów toksyczna. Do 72h po spożyciu rodzynek lub winogron pojawia się bezmocz, co świadczy o niewydolności nerek.
Objawy:
-wymioty
-biegunka
-bolesny brzuch
-odwodnienie
-letarg
Należy wywołać wymioty i udać się do lekarza weterynarii. Jeżeli jesteście pewni, ze Wasz pies zjadł rodzynki lub winogrona do 2 godzin należy podać węgiel aktywny, którego zadaniem będzie związanie pozostałości toksyn. 
przysmaki dla psa

Mykotoksyny

Zawarte w orzechach, mogą powodować biegunki oraz drgawki. Znajdziemy je między innymi w orzechach Makadamia, a pośród orzechów to właśnie one są najbardziej niebezpieczne dla czworonogów. 
Dawka toksyczna to 2,5- 63 g/kg m.c. zwierzęcia. 
Objawy:
-drgawki
-przyspieszone bicie serca
-wymioty
-biegunka
-osłabienie 
Nawet jeżeli Wasz pies spożył dawkę niezagrażającą życiu, warto udać się do lekarza, by oszczędzić psu nieprzyjemności związanych z ostrą biegunką i wymiotami. Zabezpieczajcie produkty nieprzeznaczone dla psiaków i nie pozostawiajcie przekąsek na wysokości pyska. 
Podsumowując, czego psy nie mogą jeść? Czekolady, cebuli, czosnku, awokado, ksylitolu, rodzynek i winogron oraz orzechów makadamia i innych zawierających mykotoksyny.
Bez obaw! W naszym sklepie znajdziecie świetne przysmaki i gryzaki, które są bezpieczne i pomogą utrzymać pupila w doskonałej formie. 
Przeczytaj także:

Autor:

Tech. Wet. Ewelina Krzyżniewska

Bestsellery

Zobacz wszystkie bestsellery