Owoce w psiej diecie- zdrowa przekąska czy zakazany owoc?
Przedostatni artykuł poświęciłam produktom, których pies zjadać nie może, natomiast na dziś przygotowałam listę owoców, które będą idealną przekąską dla Waszych pupili.
Forma podania owoców
Przede wszystkim nie należy rzucać psu całego owocu jako gryzaka!
W wielu owocach znajdują się pestki, które mogą zawierać cyjanek. Istotnym jest, aby pestki usunąć. Również te większe, np. z brzoskwini, ponieważ istnieje możliwość, że pies się nią zadławi.
Warto z owoców usunąć skórkę. Tak przygotowane owoce można pokroić je w małe kosteczki i używać jako nagrody podczas treningu lub jako nagradzanie spokojnej postawy w domu.
Zobacz jakie gadżety dla psa są w naszym sklepie zoologicznym!
Zatem jakie owoce dla psa?
Banany
Mają bardzo dobry wpływ na układ trawienny. Zawierają dużo błonnika pokarmowego i są zdrową przekąską. Banana możesz podać w całości lub rozgniecionego widelcem.
Jabłka - czy pies może jabłko?
Tak! W naszym regionie jabłka są bardzo popularne, powszechnie dostępne, soczyste i pyszne. Są źródłem witaminy A i C oraz błonnika. Możesz je bezpiecznie podać swojemu psiakowi. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Pytaniem, które równie często pada w tematyce owoców, które może spożywać pies jest to czy szczeniak może jeść jabłko? Odpowiedź, podobniej jak w przypadku psów dorosłych, brzmi tak. Różnić się ono powinno jednak formą podania. Jabłko serwowane szczeniakowi najlepiej przetrzeć i koniecznie pozbawić go pestek. Tak przygotowaną przekąskę możesz podać np. na macie do lizania.
Gruszki
Gruszki to doskonałe źródło magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B. Forma podania gruszki jest podobna jak w przypadku jabłka. Bez pestek i ogryzka. Możesz podać w kawałkach lub stworzyć smakowity mus.
Czy psy mogą jeść pomarańcze?
Tak, choć ich smak nie będzie odpowiadał każdemu czworonogowi. Pomarańcze są źródło witaminy C, wapnia, potasu, i żelaza. Podając pomarańcze pamiętaj, aby obrać je ze skórki i sprawdzić czy nie mają w środku pestek.
Czy pies może jeść mango?
Mango to źródło witaminy C, E,A i B6. Dostarcza również dużo potasu. Mimo iż, wydaje się bardzo egzotyczne to z powodzeniem możesz podać go swojemu psu. Soczysty smak mango idealnie sprawdzi się na letnie spacery.
Ananas
Ananas to bardzo cenny owoc z punktu widzenia psa. Zawiera bromelainę, dzięki której psy łatwiej wchłaniają białka. Pomaga walczyć z koprofagią.
Arbuz
Źródło witaminy A, C i B6, doskonały na upalne dni, gdyż zawiera dużo wody i zaspokoi pragnienie psa. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do diety u psów otyłych.
Czy pies może jeść kaki?
Tak. Kaki wspiera układ odpornościowy, zmniejsza występowanie niektórych schorzeń i nowotworów. Jest zdrowym i smacznym przysmakiem dla psa.
Jakie owoce może jeść szczeniak?
Szczeniaki mają wrażliwszy układ pokarmowy od swoich starszych kolegów i koleżanek. Możesz podawać im te same owoce, które dozwolone są dla dorosłych psów (czytaj wyżej). Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością i częstotliwością podawania owoców oraz aby włączać je pojedynczo. Dzięki temu będziesz mieć pełen obraz tolerancji konkretnych owoców przez Twojego szczeniaka. Dodatkowo ważne, aby zwrócić uwagę na formę podania owoców. Powinny one być obrane, pozbawione pestek oraz ogonków. Najbezpieczniejszą formą podania mogą okazać się przetarte warzywa i musy.
Sprawdź smaczki dla psa w naszym sklepie!
Owoce w psiej diecie o czym jeszcze należy pamiętać?
Gdy podajecie pupilowi nowy owoc pamiętajcie, aby była to mała dawka. Każdy pies jest inny i przysmak, który działa dobrze na psa sąsiadki niekoniecznie może sprawdzić się u Was.
Niektóre owoce mogą wywołać reakcję alergiczną, a inne po prostu nie będą smakować Waszemu psiakowi.
Ze względu na dużą ilość cukru nie należy przekraczać dziennej dawki owoców w diecie psa, która wynosi 5% całego posiłku. Natomiast zbyt duża dawka błonnika może spowodować biegunkę.
Przeczytaj również:
Autor:
Tech. Wet. Ewelina Krzyżniewska