Blog kategorie
Bestsellery
Applaws Filet z Tuńczyka 156g

Applaws Filet z Tuńczyka 156g

7,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł
szt.
Applaws Filet z Tuńczyka z Krewetkami 156g

Applaws Filet z Tuńczyka z Krewetkami 156g

7,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł
szt.
Applaws Ryby Oceaniczne 156g

Applaws Ryby Oceaniczne 156g

11,50 zł

szt.
Nowości
Ile trwa ciąża u psa?
Ile trwa ciąża u psa?

Ile trwa ciąża u psa?

 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i można ją zawrzeć w jednym zdaniu jednak poruszając ten temat warto zagłębić się w inne zagadnienia dotyczące psiej ciąży jak chociażby jej przebieg i objawy. Więc ile trwa ciąża u psa? Jest to około 58-63 dni, czyli +/- dwa miesiące. Po tym czasie suka powinna urodzić w pełni rozwinięte i zdrowe szczenięta. Warto zastanowić się czy podczas porodu damy radę jej pomóc. Jeżeli nie czujemy się na siłach należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

 

Kiedy pies może zajść w ciąże?

 

Aby suka mogła zajść w ciąże musi osiągnąć dojrzałość płciową. Proces ten jest uzależniony od rasy. Im mniejsza rasa tym szybciej będzie gotowa do rozpłodu, czyli psy małych i średnich ras szybciej osiągną dojrzałość płciową od przedstawicieli dużych ras. Oznaką takiej dojrzałości jest pojawienie się pierwszej cieczki. U czworonogów małych ras zazwyczaj jest to okres między 7 a 12 miesiącem życia, podczas gdy u tych dużych ras okres ten może trwać nawet do 24 miesiąca. Pamiętajmy jednak, że samo wystąpienie pierwszej cieczki nie zawsze musi oznacza gotowość do posiadania potomstwa. Dopuszczając sukę warto zaczekać do 2-3 cieczki, aby dać jej szansę dojrzeć by bez komplikacji mogła urodzić zdrowe i szczęśliwe psiaki.

 

[product id="42, 616, 1049"]

Sprawdź gryzaki do czyszczenia zębów dla psa i zadbaj o odpowiednią higienę Twojego pupila!

Symptomy ciąży

 

Rozpoznanie psiej ciąży wcale nie jest takie oczywiste, a wręcz można powiedzieć, że jest to bardzo trudne zadanie. Zwłaszcza, jeżeli ciąża nie jest planowana. Objawy nie muszą wcale pokazać się od razu, dlatego też czasem odmienny stan naszej suczki może naprawdę zaskoczyć. Znamy przypadek, kiedy nowi właściciele przygarnęli młodą psinę ze schroniska. Tam wytłumaczono im, że nie została poddana jeszcze sterylizacji, ponieważ jest przed pierwszą cieczką, a z tym jak wiadomo najlepiej zaczekać do tego momentu. Jakież było ich zaskoczenie jak w niedługim czasie psiaka w nowym domu nagle jej brzuch zaczął falować, a oni z dnia na dzień stali się posiadaczami nie jednej kochanej suczki tylko w sumie 5 psiaków. To właśnie powiększenie się brzucha szczególnie w dolnej części lub też często występujący symptom jakim jest powiększenie się sutków są zazwyczaj widocznymi objawami ciąży. Należy jednak pamiętać, iż może to być również objaw ciąży urojonej. Badaniem dającym 100% pewność jest USG, na które należy się zgłosić do lekarza weterynarii.

mleko dla szczeniąt

 

Przebieg ciąży u suki

 

Pierwszy tydzień ciąży to czas zapłodnienia. Po suce nie widać żadnych objawów, mimo iż w jej organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne, które w późniejszym okresie mogą bardzo wpływać na jej samopoczucie i zachowanie. Na trzeci tydzień przypada zagnieżdżenie się zarodka i powstanie łożyska. Tydzień czwarty to moment, kiedy szczeniaki zaczynają przypominać małe pieski. Piąty tydzień to czas, kiedy ciąża powoli staje się zauważalna. Jeżeli chcesz się upewnić czy na pewno suczka jest w ciąży to dobry moment na zrobienie USG. Kolejne dwa tygodnie to intensywny rozwój oraz wzrost maluchów. To również czas, kiedy suczka rozpoczyna przygotowania do przywitania na świecie szczeniaków poprzez przyszykowanie kojca, do którego znosi np. zabawki. Warto wówczas pomyśleć o miejscu, które przygotujemy do porodu. Między ósmym, a dziewiątym tygodniem na świecie powinny pojawić się maluchy. Pamiętaj, aby dbać o dietę suki w ciąży, a potem mamy karmiącej. Może okazać się, że młode będą wymagały dokarmiania specjalnym mlekiem dla szczeniąt.

 Wybierz karmy dla jamnika w naszym sklepie!

Psia antykoncepcja

 

Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji u psa jest sterylizacja. Daje ona 100% pewność w zapobieganiu niechcianej ciąży i niekontrolowanemu rozrostowi populacji. Dodatkowo daje pewien komfort dla właściciela, który nie musi ciągle pilnować suki w rui. Wadą tej metody jest fakt, iż wykonany zabieg jest nieodwracalny. Jednak istnieją również inne metody antykoncepcji takie jak antykoncepcja hormonalna. Decydując się na nie pamiętać należy, iż długotrwałe stosowanie tej metody prowadzi do zaburzenia pracy narządów endokrynologicznych konsekwencją czego mogą być problemy z układem rozrodczym takie jak ropomacicze czy choroby gruczołu mlekowego. Ponadto decydując się na tę formę antykoncepcji jesteśmy skazani na częste wizyty u weterynarza, ponieważ to właśnie on wykonuje zastrzyk antykoncepcyjny. Może to wywoływać niepotrzebny, dodatkowy stres u suczki.

Stając się posiadaczem suczki warto zagłębić się w temat psiej ciąży i antykoncepcji. Podjąć zawczasu decyzję czy planujemy dopuszczać sukę, czy jest to suka hodowlana czy jednak chcemy uniknąć niechcianej ciąży. Warto wówczas rozważyć dostępne metody antykoncepcji. Jeżeli jednak nasza suczka zajdzie w ciąże pamiętajmy, że mamy około 2 miesiące na przygotowanie się na przyjście szczeniaków.

słodkie szczeniaki śpią razem

 

Przeczytaj także:

Ile powinien jeść szczeniak?

Na jaki kolor widzą psy?

Jak skompletować wyprawkę dla szczeniaka?

Jak rozpoznać, że Twój pies jest szczęśliwy?

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl