Co oznacza mruczenie kota? Dlaczego kot mruczy?
Powszechnie przyjęło się, że mruczący kot to zadowolony kot. Jednak czy koty zawsze mruczą tak samo i czy jest to oznaka tylko i wyłącznie zadowolenia? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące mruczenia postaramy się odnaleźć w poniższym artykule. Pamiętaj jednak, że mimo iż od lat zagadnienie to jest obiektem zainteresowania wielu naukowców to na szereg pytań wciąż brak klarownej odpowiedzi.
[product id="144, 142, 155"]
Czym jest mruczenie kota?
Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie występuje tylko i wyłącznie u kotów. Co więcej tylko u kotów domowych. Tygrysy, lwy i inne kotowate nie potrafią mruczeć tak jak robi to kot domowy. Każdy właściciel futrzaka zna uczucie delikatnych wibracji odczuwanych, gdy futrzak leży nam na kolanach lub podczas głaskania. Wibracje te mają częstotliwość między 25, a 150 Hz i różnią się od siebie głośnością oraz tonem.
Zobacz również: tani sklep zoologiczny online
Kiedy kot mruczy?
Kociaki potrafią mruczeć w różnych sytuacjach. Na wdechu i na wydechu. Z otwartym lub zamkniętym pyszczkiem. Ssąc mleko matki, a nawet po polowaniu niosąc zdobycz w pysku. Niektóre mruczą też pałaszując swoją ulubioną karmę, czy też przysmaki. Jeżeli mają akurat ochotę to potrafią to robić naprawdę długo wcale się przy tym nie męcząc. Zaskakujące jest również to, że koty potrafią „nadawać” na tych samych falach jakim odpowiada płacz dziecka. Czemu tak robią? Podobno wzbudza to u właścicieli opiekuńcze instynkty.
Co oznacza mruczenie kota?
Odgrywa ono istotną rolę w komunikacji między kotami. Pierwszy przejaw kontaktu między kotami można zaobserwować w relacji kocięta matka. Młode mruczą podczas karmienia mlekiem dając sygnał kocicy, że wszystko z nimi w porządku. Matka natomiast mrucząc informuje o swoim przyjaznym nastroju. Oba powyższe przypadki są przejawem pozytywnych emocji. Pamiętajmy jednak, że mruczeniu towarzyszą również emocje negatywne. Jednym z przykładów może być mruczenie kotki podczas porodu. Dodatkowo obserwuje się często mruczenie w sytuacjach choroby, zranienia czy też samotności lub przygnębienia. Zdarza się również, że umierające koty mruczą. Zatem takie zachowanie pozwala kotu na wyrażenie emocji nie tylko pozytywnych i towarzyszy im na każdym etapie życia w różnych sytuacjach.
Mruczenie u kota to forma komunikacji
Warto zwrócić uwagę, że mruczenie jest dla kotów obok wyrażania emocji, pewną formą komunikacji. Robią to, kiedy w otoczeniu są osoby, z którymi są blisko związane, ale również w obecności innych kotów, a także innych zwierząt. Czasem mruczą również w samotności, ale kto z nas czasem sobie nie przeklnie w samotności lub nie uśmieje się oglądając samemu film. Pamiętajmy bowiem, że mruczenie to dla kota sposób przekazu.
Zobacz również: suche karmy dla kociąt
Kocie mruki, a człowiek.
Potocznie mówi się, że koci mruk pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Czy to prawda? Analizując różnego rodzaju badania wyciągnięto wnioski, że właściciele kotów należą do grupy ludzi mniej zestresowanych, a mrucznie kota pozytywnie wpływa na ludzką psychikę. Rzadziej obserwuje się u nich choroby serca oraz układu krążenia czy też depresje. Dodatkowo idąc za niektórymi źródłami ryzyko zawału serca u osób posiadających koty jest mniejsze o 40%. Ponadto szeroki zakres częstotliwości mruczenia może bezpośrednio pozytywnie wpłynąć na zdrowie właściciela na przykład na stabilizacje bicia serca czy też poprawę krążenia, a także gojenie się ran. Wierząc tym przesłankom posiadanie kota oddziałuje na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego ludzi mieszkających z mruczkiem.
Dlaczego kot mruczy?
Podsumowując nie ma jednej, optymalnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot mruczy. Możemy jedynie próbować odczytać jego przekaz i emocje. Ważne, aby spróbować uchwycić kontekst oraz rodzaj sytuacji, w której pojawia się mruczenie kota, co może pozwolić na zdekodowanie jego uczuć oraz aktualnego samopoczucia. Niewątpliwy jest fakt, iż futrzaki mruczą znajdując się w różnych sytuacjach życiowych, a mruczenie towarzyszy im przez całe życie. Samotnie lub w towarzystwie, na smutno i na wesoło- mruczeniem wyrażają swój aktualny nastrój. Wpływają nim również pozytywnie na swoich właścicieli. Nie tylko podnosząc morale, bo kto nie lubi trzymać na kolanach mruczącego kociaka, ale realnie mogą wpłynąć na poprawę ich zdrowia.
Przeczytaj także:
JAK NAUCZYĆ KOTA KORZYSTANIA Z KUWETY?
ILE ŻYJĄ KOTY? CZY DACHOWCE ŻYJĄ DŁUŻEJ?
Iwona Wilczyńska
Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl