Czy pies może jeść orzechy?
Orzechy to pyszna i pożywna przekąska dla ludzi, ale czy można się nimi dzielić z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi? Orzechy włoskie, laskowe, ziemne czy makadamia, a może migdały? Czytając dalej dowiesz się, którymi z nich możesz bezpiecznie poczęstować psa, a których podanie może prowadzić do poważnego zatrucia. Podpowiemy także jakie przekąski są najlepsze dla psów. A Ty, jak myślisz, czy pies może jeść orzechy?
Czy psy mogą jeść orzechy? - 6 wskazówek dotyczących orzechów w diecie psa
Odpowiedź brzmi TAK, ALE! Podając psu orzechy należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje orzechów nadają się do spożycia przez Twojego pupila. Niektóre z nich mogą być toksyczne dla czworonoga i w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Z drugiej strony należy pamiętać, że orzechy mogą zaoferować wiele korzyści zdrowotnych dla psów. Są źródłem witamin, makro i mikroelementów, a także wielonasyconego kwasu tłuszczowego OMEGA-6, ale jeśli nie są podawane z umiarem, mogą również spowodować pewne poważne problemy zdrowotne. Zapoznanie się z rodzajami orzechów, które są bezpieczne dla Twojego psa oraz wiedza ile ich podawać, jest kluczem do zapewnienia mu dobrego samopoczucia.
Zobacz również karmy hipoalergiczne dla psa w naszym sklepie!
Jakie orzechy może jeść pies?
Znajomość odpowiednich rodzajów orzechów, które są bezpieczne dla Twojego czworonoga, to pierwszy krok aby podać psu smakowity przysmak. Kolejnym krokiem jest zrozumienie, jak dużo i jak często powinieneś je podawać.
Twój pies może jeść orzechy włoskie, orzechy laskowe oraz orzechy arachidowe potocznie zwane ziemnymi. Potencjalną przekąską którą możesz podzielić się ze swoim pupilem są również migdały, pistacje, orzechy ziemne, orzechy brazylijskie i orzechy nerkowca. Zawierają one niezbędne kwasy tłuszczowe, które pomagają wspierać zdrowy stan skóry i sierści. Orzechy dostarczają również cennego białka i błonnika, a także minerałów takich jak fosfor, magnez, cynk i żelazo.
Uważaj na orzechy makadamia!
Ważne! Orzechy makadamia są niebezpieczne dla Twojego pupila! Choć do tej pory nie wykryto dlaczego, są bardzo szkodliwe dla psa, a według badań weterynaryjnych ich niewielka ilość prowadzi do zatrucia. Objawy pojawiają się w pierwszej dobie od spożycia. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel zjadł orzechy makadamia obserwuj go uważnie! Ból brzucha, wymioty, drgawki, utrata równowagi spowodowana osłabieniem tylnych łap powinny Cię zaniepokoić. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, a jeżeli objawy będą się nasilać nie zwlekaj z wizytą.
[product id="1106, 1107, 1057"]
Zobacz również jakie karmy dla amstaffa oferujemy!
Orzechy dla psa – jak je podawać?
Bez skorupki! Mimo iż, orzechy są zdrową przekąska dla psa ich łupin mogą wbić się w dziąsła, a ich połknięcie może nawet spowodować krwotok wywołany uszkodzeniem układu pokarmowego. Uwaga! Łupiny orzechów włoskich są trujące, należy zachować szczególną ostrożność.
Świeże! Zwróć uwagę czy orzechy, które podajesz nie są stare lub zepsute. Mogą one zawierać toksyny produkowane przez pleśń, które często wywołują alergie, nietolerancje pokarmowe, problemy żołądkowe, a w niektórych przypadkach uszkodzenia wątroby. Pamiętaj! Podawaj tylko świeże orzechy!
Najważniejszy jest umiar! Wysoka kaloryczność orzechów spowodowana jest dużą zawartością tłuszczu. Zbyt duża porcja i zbyt częste podawania, mogą prowadzić do otyłości oraz zapalenia trzustki. Zachowaj szczególną ostrożność u szczeniaków oraz psów starszych. Lepiej zastąp orzechy innymi przekąskami!
Czysty orzech! Aby przekąska w postaci orzecha była bezpieczna dla psa powinniśmy podawać je bez żadnych dodatków. Dodatek soli czy innych przypraw mogą doprowadzić do rozstroju żołądka dlatego dyskwalifikuje je jako przysmak dla psa.
Czy pies może jeść orzechy włoskie? Wpływ na zdrowie
Orzechy włoskie to najbardziej popularny rodzaj orzechów w naszym regionie. Są one źródłem wielu kontrowersji w temacie żywienia psa. Niektórzy twierdzą, że mogą być przyczyną zatruć, inni zaś że są bezpieczne dla psa. Prawdą jest, że z uwagi na dużą zawartość tłuszczu są dość częstą przyczyną problemów żołądkowych. Należy pamiętać, że psy wykazują odmienną tolerancje pokarmową dlatego u niektórych podawanie orzechów może wywołać poważny problem jelitowy.
Z drugiej jednak strony orzechy włoskie są bogate witaminy z grupy B, kwas foliowy, mangan, miedź, cynk, a także błonnik. Podawane z umiarem mogą być świetnym urozmaiceniem dla każdego psa. Uwaga! W przypadku orzechów włoskich, które pies może znaleźć na spacerze, pamiętaj, że łupiny są niebezpieczne i szkodliwe o czym pisaliśmy powyżej.
Czy pies może jeść orzechy laskowe?
TAK, jeżeli podasz mu odpowiednią ilość orzechów! Podobnie jak włoskie, orzechy laskowe zawierają wiele cennych składników takich jak witamina E, która wpływa na poprawę kondycji skóry i sierści, witaminy z grupy B, kawa foliowy, mangan, cynk i magnez. Jak widzisz, możesz bezpiecznie poczęstować psa orzechami laskowymi tylko zachowaj umiar! Orzechy laskowe są bardzo kaloryczne dlatego ich częste podawanie może prowadzić do otyłości.
Czy pies może jeść migdały?
Migdały nie są trujące dla psów, ale nie są również idealnym przysmakiem dla nich. Choć migdały mogą dostarczyć pewnych składników odżywczych, stanowią też pewne ryzyko. Mogą powodować niestrawność i dolegliwości żołądkowe u niektórych psów, zwłaszcza gdy są spożywane w większych ilościach. Ponadto istnieje ryzyko zadławienia lub zapadnięcia się migdała w przewodzie pokarmowym psa. Jeśli pies przypadkowo zje kilka migdałów, prawdopodobnie nic złego się nie stanie, ale warto unikać podawania ich regularnie. Zawsze pamiętaj o konsultacji z weterynarzem w razie wątpliwości.
Czy pies może jeść orzechy ziemne?
Orzechy ziemne, często nazywane również fistaszkami, są generalnie bezpieczne dla psów w małych ilościach, pod warunkiem, że są niesolone i nieprażone. Są źródłem białka i wielu składników odżywczych. Jednakże, zbyt duża ilość orzechów ziemnych może prowadzić do problemów żołądkowych lub nadwagi, gdyż są kaloryczne. Ponadto, unikaj podawania psu orzechów w masłach z dodatkiem soli, cukru czy innych substancji. Warto też pamiętać, aby unikać podawania psu orzechów ziemnych w łupinach, gdyż mogą one stanowić zagrożenie zadławienia. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa pewnych przysmaków, zawsze skonsultuj się z weterynarzem.
Przepisy na zdrowe masło orzechowe dla psa
Skoro wyjaśniliśmy już czy psom można podawać orzechy podpowiadamy jaki przysmak dla psa z orzechów możemy przygotować sami w domu. Masło orzechowe! Proste, pyszne i dla Ciebie i dla Twojego psiaka.
Do przyrządzenia domowego masła orzechowego potrzebujesz robota kuchennego, łyżkę, słoik, orzeszki (w naszym przypadku orzechów ziemnych, ale pamiętaj, że równie bezpieczne jest podawanie psu orzechów włoskich czy nerkowców). Do naczynia miksującego lub blendera wrzuć orzechy. Miksuj tak długo, aż powstanie gęsty krem. Na koniec przełóż wszystko do słoika. Możesz dodać także inne składniki, takie jak banan lub inne bezpieczne dla Twojego czworonożnego przyjaciele owoce. Tak przyrządzone masło orzechowe możesz podać psu na macie do lizania. Będzie to dla niego smaczna uczta i pyszna zabawa;) Pamiętaj, aby przechowywać masło orzechowe w lodówce.
Na naszym kanale na YouTubie pokazujemy jak przyrządzić masło orzechowe dla psa.
WAŻNE! Kupując fistaszki zwróć uwagę, aby nie miały dodatku soli lub innych przypraw, które mogą być szkodliwe dla czworonoga.
Jakie przekąski są najlepsze dla psów?
Im bardziej naturalne tym lepsze! Innymi słowy, wybieraj te z jak najkrótszym składem. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju filety mięsne lub rybne, które w swoim składzie mają tylko 100% suszonego mięsa. Warto również zwrócić uwagę na naturalne gryzaki wykonane z poroża czy skóry bawolej. Dodatkowo możesz podawać psu wybrane owoce czy warzywa, a także wspomniane już masło orzechowe. Pamiętaj, że możesz także podać swojemu pupilowi same orzechy. Twój pies może jeść orzechy ziemne, nie zaszkodzi mu także odpowiednia ilość orzechów włoskich, migdałów czy orzechów laskowych. Nie zapomnij, że niektóre rodzaj orzechów są niebezpieczne dla psa.
Najważniejsze, żeby we wszystkim zachować umiar! Smacznego!
Przeczytaj także:
OWOCE W PSIEJ DIECIE- ZDROWA PRZEKĄSKA CZY ZAKAZANY OWOC?
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orzech_laskowy#Wartość_odżywcza_i_zastosowania_kulinarne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orzech_włoski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Makadamia
Iwona Wilczyńska
Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl