Darmowa dostawa od 129 ZŁ!!!
Animalzoone
  • Strona Główna
  • Blog
  • Psia kupa prawdę ci powie: Jak wygląd kupy psa może być sygnałem dla właściciela?

Psia kupa prawdę ci powie: Jak wygląd kupy psa może być sygnałem dla właściciela?

Brak kategorii25.08.2023

Psia kupa prawdę ci powie: Jak wygląd kupy psa może być sygnałem dla właściciela?

Wielu właścicieli psów zwraca uwagę na codzienne nawyki i zachowanie swojego pupila. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że obserwacja wyglądu i konsystencji kupy psa może dostarczyć cennych informacji na temat jego zdrowia. Każda zmiana w wyglądzie kału może być sygnałem ostrzegawczym, który warto zrozumieć i skonsultować z weterynarzem. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów związanych z psimi kupkami i to, co ich wygląd może oznaczać.

Prawidłowy wygląd kupy psa - Idealna psia kupa

Idealna psia kupa powinna mieć jednolity kształt i konsystencję. Jest ona zazwyczaj dobrze sformowana, łatwa do podniesienia i nie przylega do okolic odbytu. Kolor kału może się różnić w zależności od diety, ale zazwyczaj mieści się w odcieniach brązu.

Kolor kupy psa - co można wyczytać z psiej kupy?

Kolor psiej kupy może dostarczyć istotnych informacji o zdrowiu pupila. Jest on jednym z pierwszych sygnałów zachodzących zmian w organizmie czworonoga. Obserwowanie stolca pozwala na szybką reakcję, wychwycenie ewentualnej przyczyny oraz modyfikacje diety lub wdrożenie odpowiedniego leczenia przez lekarza weterynarii, oczywiście jeżeli zaistnieje taka potrzeba. 

przysmaki dla psa

Jasnoczerwone smugi krwi z pasami śluzu na powierzchni

Smugi krwi mogą występować wraz ze śluzem lub osobno. Sam śluz również powinien dać opiekunowi do myślenia. Jeżeli na normalnie uformowanym stolcu zauważysz powyżej omówione wydzieliny to najprawdopodobniej masz do czynienia ze stanem zapalnym jelita grubego. Pojawienie się krwi w psich odchodach nie zawsze świadczy o nagłym wypadku. W tej sytuacji ważne, aby obserwować naszego psiaka oraz kolor kolejnych kup. 

Czarna kupa u psa 

Czarny lub bardzo ciemny kał może wskazywać na obecność krwi strawionej lub przewlekłe krwawienia w przewodzie pokarmowym. Jeżeli zaobserwujesz taką kupę u swojego psa, a w szczególności szczeniaka,  jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zielona kupa u psa

Jeżeli Twój pies zrobił zieloną kupę jednorazowo to nie ma się czym martwić. Jeśli jednak temat się powtarza to może to świadczyć o problemach z wątrobą zwłaszcza jeżeli kolor będzie się dalej zmieniał w pomarańczowy lub żółty.  Zielony odcień może również świadczyć o zaburzeniach mikrobioty przewodu pokarmowego, a także infekcję układu pokarmowego. Jeżeli  jednak wiesz, że Twój pies zjadł dużo trawy lub np. sporo zielonych warzyw jak szparagi czy ogórek, kolor kupy może mieć zielonkawe podbarwienie i w tym wypadku będzie to kwestia naturalna. Pamiętaj to Ty masz pełen ogląd sytuacji i  dlatego tak ważne jest obserwowanie psiej kupy. W końcu to pierwsza oznaka jak miewa się nasz Pupil. 

Żółta kupa u psa

Żółty kał może być wynikiem obecności żółci w przewodzie pokarmowym. Występowanie tego koloru może sugerować problemy wątrobowe. Taka kupa z początku będzie zielona. Z czasem kiedy problem z wątrobą będzie się nasilał, kał będzie zmieniać odcień na żółty bądź pomarańczowy.

Biała kupa u psa

Biała kupa będzie pojawiać się u psów żywionych zbyt duża ilością kości lub miazgi. Dodatkowo konsystencja kału będzie gruzowata. Zmodyfikuj dietę psa bo z dużym prawdopodobieństwem jest ona źle zbilansowana.

Jasna kupa z widocznym tłuszczem

Jeżeli zauważysz taką kupę to znaczy, że Twój psiak pobrał zbyt dużo tłuszczu z pożywieniem lub masz do czynienia z początkiem niewydolności wątroby i psiak nie był w stanie zemulgować spożytego tłuszczu i jest on wydalany z odchodami. Przyglądnij się czy zaburzenie koloru kału wynika ze zbyt tłustej diety i jest to sytuacja chwilowa. Jeżeli nie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Szara kupa u psa

taka kupa to wskaźnik niedostatecznego trawienia i złej absorpcji substancji odżywczych w jelicie cienkim. Szara kupa jest typowa dla niewydolności trzustki. 

gryzaki stomatologiczne dla psów

Zobacz również: ile żyją koty?

Jakie składniki diety mają decydujący wpływ na kolor i konsystencję psiej kupy?

Dieta psa ma duży wpływ na wygląd kupy. Karma bogata w błonnik może sprawić, że kał będzie bardziej zbity. Zmiany w diecie, takie jak wprowadzanie nowego pokarmu, mogą wpływać na konsystencję i kolor kału. Pamiętaj, aby zmiana karmy odbywała się stopniowo. Mieszaj stary pokarm z nową karmą systematycznie zmniejszając ilość starej karmy, a zwiększając nowego pokarmu. Powinno to zapobiec ewentualnych dolegliwością ze strony układy pokarmowego, a co za tym idzie luźnych stolców. 

Jak powinna wyglądać zdrowa kupa mojego psa?

Miałeś kiedyś w ręcę brązową, dobrze wyrobiną, ciepłą plastelinę? Właśnie taka powinna być idelana psia kupa. Plastyczna, zwarta, wilgotna o czekoladowo brązowym kolorze i delikatnym połyskiem. Dalej nie możesz sobie wyobrazić pięknej psiej kupy? Pomoże Ci w tym na BRISTOLSKA SKALA UFORMOWANIA STOLCA stosowana również u ludzi. Zwróć szczególną uwagę na typ 3 i 4 bo właśnie tak powinna wyglądać kupa Twojego psiaka. Typy 1 i 2 świadczą o zaparciu, natomiast  typy od 5 do 7 o biegunce.

bristolska skala uformowania stolca

Źródło: "O żywieniu Twojego psa- PRAKTYCZNIE" praca zbiorowa pod redakcją dr. Jacka Wilczaka

Zmiana koloru psiego kału

Jeśli zauważysz znaczącą i niewyjaśnioną zmianę koloru psiej kupy, warto skonsultować się z weterynarzem. To może być sygnałem problemów zdrowotnych, które najlepiej wcześniej wykryć. Jeżeli jednak w diecie Twojego psa pojawiły się akurat buraki, szparagi lub ogórki lub wiesz, że pies zjadł akurat coś, co jest silnym barwnikiem, jak np. wspomniane wcześniej buraki, a kolor oddanego stolca odpowiada pobraniu pokarmowi to nie martw się na zapas. 

Wybierz karmę dla swojego szczeniaka w naszym sklepie!

Zmiana zapachu psiej kupy

Nagła zmiana w zapachu kału może sugerować infekcję lub problemy trawienne. Jeśli zapach staje się bardzo nieprzyjemny lub odbiega od normy, warto to zbadać. Niekiedy źle dobrana karma lub źle zbilansowana dieta będzie powodować gazy lub wyjątkowo śmierdzące stolce. 

Badanie kału 

Badanie kału psa to najlepsza profilaktyka wielu chorób, występowania pasożytów oraz informacja o stanie ogólnym czworonoga.  Jest zalecane w szczególności szczeniakom, u dorosłych, zdrowych psów jako profilaktyka oraz w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości w oddawanym kale, takich jak rzadkie kupy, a także innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. wymioty.  Badanie kału jest powszechną praktyką weterynaryjną. Jest bezinwazyjne i bezbolesne, a potrafi wiele powiedzieć o stanie zdrowia psa. Może ono dostarczyć informacji o ewentualnych infekcjach, pasożytach, krwi w kale i innych problemach zdrowotnych.

Ile razy dziennie pies powinien robić kupkę?

Częstotliwość wypróżnień może się różnić w zależności od rasy, wieku, diety i aktywności psa. Ogólnie rzecz biorąc, większość psów powinna robić kupkę co najmniej raz dziennie. Jeśli jednak zauważysz znaczącą zmianę w nawykach wypróżniania, warto wybrać się na wizytę u weterynarza. 

Pozwolę sobie wtrącić, że opiekun psa powinien zawsze sprzątać po swoim pupilu. Jest to nasz społeczna odpowiedzialność i wspólny interes. Dodatkowo zbierając kupę do woreczka możesz stwierdzić wiele o tym jak wygląda kupy, o konsystencji stolca psa oraz o stanie zdrowia Twojego pupila. 

Podsumowując, psia kupa może wiele powiedzieć właścicielowi o zdrowiu pupila. Regularna obserwacja wyglądu, koloru i konsystencji kału może pomóc w wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych i szybkim podjęciu odpowiednich kroków. W przypadku wszelkich wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który może przeprowadzić dokładne badania i zapewnić profesjonalną opiekę.

źródło: : "O żywieniu Twojego psa- praktycznie" praca zbiorowa pod redakcją dr. Jacka Wilczaka

Przeczytaj także:

OWOCE W PSIEJ DIECIE- ZDROWA PRZEKĄSKA CZY ZAKAZANY OWOC?

CZEGO NIE MOŻE JEŚĆ PIES?

ILE POWINIEN JEŚĆ PIES?

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

Bestsellery

Zobacz wszystkie bestsellery