Darmowa dostawa od 129 ZŁ!!!
Animalzoone

Jakie szelki dla psa wybrać? Doradzamy jak wybrać szelki dla psa!

Brak kategorii27.04.2023

Jakie szelki dla psa wybrać? Doradzamy jak wybrać szelki dla psa!

Dla tych, którzy nie widzą, wspomnę, że działamy nieprzerwanie od 83 lat. Dlaczego od tego zaczynam wypowiedź na temat szelek dla psa? Bo nie tak dawno nikt o ich istnieniu nie widział! Obroża dla psa była pierwszym i jedynym wyborem opiekunów czworonogów. Obecnie, szelki to jeden z częściej wybieranych psich akcesoriów. Stają się coraz bardziej popularne, a wraz ze wzrostem zainteresowania pojawiają się nowe rodzaje. Jak więc wybrać idealne szelki dla psa? Z przyjemnością pomogę:)

Obroża czy szelki dla naszego pupila?

Odpowiedź brzmi to zależy:) Od wielkości psa, wieku, sposobu użytkowania, a także temperamentu i preferencji psa. Co do wyboru między szelkami, a obrożami, opinie opiekunów psów są bardzo podzielone, a każda z opcji posiada zarówno wady i zalety.  

Zalety obroży dla psa:

  • łatwiejsza kontrola nad psem
  • łatwiejsze i szybsze zakładanie
  • dobre rozwiązanie dla szczeniąt i psów małych ras
  • pomocna w nauce chodzenia na smyczy

Wady obroży dla psa:

  • mniej komfortowa dla psa 
  • łatwiejsza możliwość "wyjścia z obroży" i ucieczki
  • ryzyko przyduszenia i otarcia przy zbyt mocnym szarpnięciu

Zalety szelek dla psa:

  • większa kontrola nas psem 
  • brak możliwości ucieczki (choć i tu zdarzają się wyjątki;))
  • bezpieczeństwo
  • mnogość rodzajów w zależności od potrzeb

Wady szelek dla psa:

  • w wypadku szelek ROZMIAR MA ZNACZENIE! Źle dobrane, będą powodować ogromny dyskomfort i otarcia. Warto dokładnie zmierzyć swojego pupila, aby wybrać odpowiedni egzemplarz.
  • cena- są one zazwyczaj droższe niż obroża

 Zobacz również karmy hipoalergiczne dla psa.

Jakie są rodzaje szelek dla psa?

Szelki dla psa różnią się od siebie budową, sposobem zapinania i przeznaczeniem.  Zgadam się z Tobą, że na pierwszy rzut oka, wybór szelek dla psa to czarna magia, a rozróżnienie gdzie przód, a gdzie tył potrafi przysporzyć niejednemu problemy. Szelki można podzielić na spacerowe oraz szelki sportowe. 

Podział szelek spacerowych:

  • szelki typu guard
  • szelki bezuciskowe typu guard
  • szelki typu walki-in/step-in
  • szelki norweskie

Podział szelek sportowych:

  • szelki typu sled dla psa
  • szelki treningowe

Omówię wszystkie rodzaje szelek poniżej, tak, aby pomóc dokonać Ci najlepszego wyboru dla Twojego pupila.

przysmaki dla psa

Szelki spacerowe

Szelki spacerowe to alternatywa dla obroży. Sprawdzają się idealnie zarówno w trakcie codziennych spacerów jak i dłuższych wędrówek. Istnieją cztery rodzaje szelek spacerowych: typu guard, bezuciskowe typu guard, typu walki-in/step-in oraz szelki norweskie.

Szelki typu guard

"Guardy" to najbardziej uniwersalny model szelek na rynku ponieważ sprawdzą się doskonale dla psów każdej wielkości. Spacery w miejskiej dżungli, trekkingi, weekendowe wypady czy leśne wędrówki, a także innego rodzaju wyjście z psem to to, z czym szelki dadzą sobie świetnie radę. Jedną z największych zalet szelek dla psa typu guard jest idealne dopasowanie do psiaka. Co istotne, dzięki swojej konstrukcji nie obciążają szyi oraz kręgosłupa czworonoga, a to szczególnie ważne dla psów, które ciągną na smyczy. Ważną kwestią jest również fakty, że szelki nie przechodzą przez szyję dlatego też nie ma obaw przed uciskaniem tchawicy. Sposób przypięcia smyczy nie pozostaje również bez znaczenia. Smycz jest przypinana do szlufki/ koluszka na grzbiecie psa, co powoduje w miarę równomierny rozkład siły przy mocnym ciągnięciu przez czworonoga. To co szalenie istotne dla opiekunów psów to bezpieczeństwo! Kupując szelki dla psa minimalizujesz ryzyko wyswobodzenia się Twojego pupila praktycznie do zera! 

Uwaga! Wybierając szelki dla psa dobierz odpowiedni rozmiar! Tak, wiem, brzmi banalnie, ale z mojej długoletniej praktyki wiem, że nie jest to łatwe zadanie. Poniżej podpowiem Ci jak to zrobić dobrze:)

 Wybierz smaczki dla psa w Animalzoone.

Szelki bezuciskowe typu guard

Bezuciskowe szelki typu guard mają bardzo podobne parametry i funkcje co opisane powyżej szelki guard. Różnią się jednak wyglądem. Co do zasady, budowa jest podobna, jednak różni się konstrukcją przodu. Szelki bezuciskowe w części przebiegającej przez klatkę piersiową zamiast paska z taśmy mają "koszulkę" wykonaną z siateczkowego materiału. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Koszulka nie powoduje otarć, jest wygodna i oddychająca, a w chłodne poranki i zimowe wieczory potrafi chronić przed zimnem. Bezuciskowe szelki to także idealne rozwiązanie dla szczeniaków. Są w pełni bezpieczne i dzięki swojej budowie nie powodują wad u szybko rosnącego, młodego organizmu.

Szelki typu walk-in/step-in

Jeżeli Twój pies nie toleruje zakładania niczego na szyję lub przekładania przez głowę to szelki typu walk-in powinny znaleźć się na pierwszym miejscu w Twoim rankingu. Sprawdzą się również dla psów po zabiegach w okolicach szyi lub psów z urazami odcinaka szyjnego. Dużym plusem tego typu szelek jest ich niska masa. Uwierz mi, są naprawdę lekkie. Mają dość prostą konstrukcję jednak jeżeli do tej pory, ktoś nie miał z nimi do czynienia to może się nieźle zakręcić;) Minusem tego rozwiązania jest dużo mniejsze, niż w przypadku "gurdów", dopasowanie szelek do psa dlatego lepiej sprawdzą się dla psów nieciągnących i ze spokojnym usposobieniem. 

Szelki norweskie

Ich początki są mocno sportowe bo to właśnie one początkowo były wykorzystywane do psich zaprzęgów i dla psów pracujących. Potem zyskały zwolenników i wpisały się na stałe jako typ szelek spacerowych. Mimo tego nie cieszą się poważaniem specjalistów ze względu na słabe dopasowanie do budowy psa. Jeżeli Twój pies ciągnie to odradzam Ci zakup tych szelek. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo w nich o kontuzje i otarcia. Analogiczna sytuacja dotyczy szczeniaków. Tu również nie powinno się korzystać z szelek norweskich. Jest jednak grupa psów, u których z powodzeniem można stosować ten typ szelek. To psy spokojne, nieciągnące i opanowane. Choć nie zaleca się używać ich na stałe, to ze względu na szybkość zakładania, są doskonałym rozwiązaniem na spacery techniczne potocznie zwane sikkupą;)

Szelki sportowe

Zadaniem szelek sportowych jest zapewnienie psu maksymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa w trakcie aktywności fizycznej. Ten rodzaj szelek to idealne rozwiązanie jeżeli pies jest Twoim kompanem w takcie np. treningów biegowych lub innych aktywności fizycznych.

 Zobacz również: ile kolorów widzi kot!

Szelki typu sled dla psa

To najczęściej wybierane szelki sportowe. Kiedy powinieneś po nie sięgnąć? Kiedy uprawiasz z psem bikejorging, dogtrekkingu czy canicross, a także jogging (choć w tym wypadku jeżeli nie są to długie dystanse, równie dobrze sprawdzą się klasyczne gurdy). Czym różnią się sledy? Są nieco przedłużone od zwykłych szelek, a miejsce do wpięcia smyczy znajduje się na końcu, w okolicach ogona. Taka konstrukcja zapewnia ograniczenie nadmiernego przeciążenia stawów do jakiego może dochodzić kiedy pies mocno wyrywa do przodu. 

Szelki treningowe

Ten typ szelek to idealne rozwiązanie dla psów, które nie potrafią chodzić na luźnej smyczy, nie chcą dostosować się do naszego tempa, a ich energia potrafi doładować niejedną baterie. Stosuje się je do nauki chodzenia na luźnej smyczy i nie powinny być używane na co dzień. Typowe dla szelek treningowych jest miejsce zapięcia smyczy. Przypina się ją z przodu psa. Ma to na celu łatwiejsze zapanowanie nad psem, który obiera zupełnie inny kierunek niż my.

Szelki samochodowe

Podróż samochodem z psem może wydawać się sporym wyzwanie. Zadaniem szelek samochodowych jest przytrzymanie psa w razie wypadku. Szelki do samochodu to nic innego jak dotychczas wymienione szelki wraz z adapterem do pasów. Adapter z jednej strony zakończony jest karabińczykiem, który przypinamy do obroży, a z drugiej strony specjalną końcówką kompatybilną z zapięciem pasów bezpieczeństwa. Możesz od razu wybrać zestaw szelek z adapterem lub dokupić go osobno w dogodnym dla Ciebie momencie.

Szelki dla psa

Jak dobrać szelki dla psa?

Najważniejsze w wyborze szelek dla psa jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Pracując na co dzień w naszym sklepie zoologicznym doradzam klientom jaki rozmiar szelek będzie odpowiedni dla ich czworonogów. Przygotowałam kilka cennych rad jak wybrać idealny egzemplarz.

Decydując się na szelki typu guard powinieneś dokładnie zmierzyć psa dokonując czterech pomiarów (patrz na rysunek.)

JAK POBRAĆ WYMIARY SZELKI TYPU GUARD

A- obwód szyi

B-obwód klatki piersiowej psa

C-odległości wzdłuż mostku i 

D- odległość wzdłuż grzbietu

Szelki w miejscu obwodu szyi oraz klatki piersiowej są regulowane i każdy z producentów podaje widełki wymiarów. W naszym sklepie wszystkie informacje znajdziesz w karcie produktu. Szelki zapinamy na szyi psa oraz za przednimi łapami tak aby przypinka do smyczy znajdowała się na grzbiecie psa.

Wybierając szelki bezuciskowe typu guard zadanie jest nieco ułatwione. Należy zmierzyć psa w dwóch miejscach (patrz na rysunek)

JAK POBRAĆ WYMIARY- BEZUCISKOWE SZELKI TYPU GUARD

A- obwód szyi

B-obwód klatki piersiowej psa

Podobnie jak w wypadku klasycznych guardów producent informuje o możliwościach regulacji. Często zamieszcza również informacje na jakie konkretnie rasy psów szelki powinny być odpowiednie. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności kierować się wymiarami psa!

Zastanawiałeś się może czemu szelki STEP-IN właśnie tak się nazywają? To szelki stworzone z myślą o wygodnym i bezpiecznym dla psa zakładaniu, w które pies porostu wchodzi! Rozkładasz szelki na podłodze, tak aby wewnątrz konstrukcji pokazały się dwa trójkąty, w których Twój czworonożny przyjaciel musi stanąć przednimi łapami. Następnie naciągasz szelki wzdłuż nóg psiaka i zapinasz na grzbiecie. Jak widzisz zakładanie szelek może być dziecinnie proste:) Również w kwestii dobór rozmiaru szelek STEP-IN w porównaniu z guardami to bułka z masłem. Do dobrania odpowiednich szelek dla swojego psiaka potrzebujesz tylko jednego wymiaru- obwodu klatki piersiowej. Mam nadzieję, że rysunek okaże się przydatny w pomiarze;)

JAK POBRAĆ WYMIARY-  SZELKI TYPU STEP IN

Szelki norweskie równie łatwo się zakłada. Jedna z taśm opiera się na mostku psa, druga zaś obejmuje klatkę piersiową, zaraz za łapami. Aby dobrać właściwy rozmiar szelek norweskich należy zmierzyć psa w dwóch miejscach.

JAK POBRAĆ WYMIARY-  SZELKI NOREWSKIE

A-obwód ciała psa do przednich łap

B- obwód klatki piersiowej psa

W naszym sklepie zoologicznym Animalzoone zawsze służymy doświadczeniem i pomocą. Jeżeli wciąż masz wątpliwości jak dobrać szelki dla psa, napisz do nas, a my chętnie pomożemy:)

Jak wybrać najlepsze szelki dla psa?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Najlepsze szelki dla Twojego psa to takie, które będą miały odpowiednio dobrany rozmiar, będą dostosowane do jego wielkości i będą odpowiadać na Wasze wspólne potrzeby. Chyba się ze mną zgodzisz, że maltańczyk nie będzie nosił tego samego rodzaju szelek co husky czy dog niemiecki. Każdy z psów ma inne potrzeby, a rasy predestynują je do pewnych zachowań i temperamentu.  Dla szczeniaków i psów miniaturowych najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydają się być szelki bezuciskowe typu guard. Z kolei klasyczne guardy to dotychczas najczęstszy wybór wśród opiekunów psów. Są najbardziej uniwersalne i najlepiej dopasowane. Jeżeli jednak Twój pies nie lubi zakładać nic na szyję, ani manewrów wokół niej powinieneś postawić na szelki typu STEP-IN.  Ich zaletą jest szybkie i łatwe zakładanie.  Szeli norweskie ze względu na możliwość ograniczenia ruchu psa nie są rekomendowane do ciągłego użytku, jednak sprawdzą się świetnie u psów po zabiegach w okolicach szyi oraz ze zwyrodnieniami odcinaka szyjnego kręgosłupa.

Czy szelki dla psa to zawsze dobre rozwiązanie?

To pytanie wciąż wywołuje dyskusje. Jak już wspomniałam, zwolenników szelek jest tyle samo co ich przeciwników. Moim zadaniem szelki dla psa to dobre rozwiązanie, które posiada wiele zalet, ale nie sprawdzi się u każdego czworonoga.

Jak założyć szelki psu?

To zależy od rodzaju i typu szelek jakie posiadamy. Na przykład szelki typu guard zapinane są na dwie klamry. Mniejsze koło należy założyć na szyję psa, większe zapiąć na klatce piersiowej tuż za przednimi łapami. UWAGA! Zakładaj szelki tak, aby miejsce do zaczepu smyczy było na grzbiecie psa. Szelki typu WALK-IN rozkładasz na podłodze, tak aby wewnątrz konstrukcji pokazały się dwa trójkąty, w których Twój czworonożny przyjaciel musi stanąć przednimi łapami. Następnie naciągasz szelki wzdłuż nóg psiaka i zapinasz na grzbiecie. Szelki norweskie zakładane są przez głowę czworonoga i zapinane na klatce piersiowej psa. 

Jak widzisz wybór idealnych szelek dla psa to niełatwe zadanie, na które wpływa wiele czynników. Na szczęście znalazłeś się w odpowiednim miejscu gdzie chętnie pomożemy dzieląc się naszym długoletnim doświadczeniem, wiedzą i pasją. Po szelki i nie tylko zapraszam Cię do naszego sklepu zoologicznego Animalzoone

Udanych spacerów:)

Przeczytaj także:

OWOCE W PSIEJ DIECIE- ZDROWA PRZEKĄSKA CZY ZAKAZANY OWOC?

CZEGO NIE MOŻE JEŚĆ PIES?

ILE POWINIEN JEŚĆ PIES?

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

Bestsellery

Zobacz wszystkie bestsellery