Blog kategorie
Bestsellery
Applaws Filet z Tuńczyka 156g

Applaws Filet z Tuńczyka 156g

11,50 zł

szt.
Applaws Ryby Oceaniczne 156g

Applaws Ryby Oceaniczne 156g

11,50 zł

szt.
Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Sensitive 400g

Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Sensitive 400g

10,99 zł

Cena regularna: 15,99 zł

Najniższa cena: 10,99 zł
szt.
5 sposobów na idealny spacer z psem
5 sposobów na idealny spacer z psem

5 sposobów na idealny spacer z psem 

 

Nie ma nic lepszego niż spacer z ukochanym pupilem. Jest to doskonały czas na pogłębienie więzi ze swoim psem.  Niezależnie od tego czy jest to długa podróż przez las czy szybki wypad wokół bloku, każdy opiekun marzy, aby spacer z podopiecznym był spokojny i przebiegał w miłej atmosferze. Wyjście z psem nie powinien być tylko codzienną rutyną, gdzie celem jest jedynie załatwienie potrzeb fizjologicznych psiaka. Oczywiście to bardzo istotna, nadrzędna kwestia, ale niewielkimi zmianami możesz sprawić, aby wasz wspólny czas był satysfakcjonujący zarówno dla Ciebie jak i Twojego pupila!

Spacer idealny będzie obejmował czas aktywności fizycznej i intelektualnej, a także przerwy na odpoczynek i nawodnienie. Powinien być dostosowany do potrzeb i preferencji zarówno Twoich, jak i czworonożnego przyjaciela. Dodatkowo, ważne, aby pamiętać o bezpieczeństwie. W czasie wyjścia unikaj ruchliwych dróg, potencjalnych zagrożeń i innych elementów rozpraszających uwagę, takich jak zwierzęta lub ludzie, które mogłyby wystraszyć psa.
 
Aby spacer z psem stał się idealny niezbędne jest planowanie i przygotowanie. Od określenia odpowiedniej trasy po spakowanie niezbędnych zapasów, istnieje kilka prostych kroków, które właściciele mogą podjąć, aby zapewnić swojemu futrzanemu przyjacielowi radość z każdej minuty wspólnej przygody na świeżym powietrzu. 

przysmaki dla psa

 Zobacz również jakie smaczki dla psa znajdziesz w Animalzoone!

Idealny spacer z psem– podpowiadamy jak powinien wyglądać

 

Z punktu widzenia psa spacer to szalenie istotna kwestia. Dlaczego? Bo zaspokaja jego podstawowe potrzeby. Nie mówię tu tylko o wspomnianych wcześniej potrzebach fizjologicznych (mam nadzieję, że tego nie musimy tłumaczyć), ale o potrzebach ruchu i aktywności. Chyba nie zaskoczę Cię informacją, że naturalną potrzebą czworonoga jest ruch, zwłaszcza jeżeli psies jest bardzo aktywny. Niektórzy z nas traktują spacer z psem jako codzienny obowiązek, a przecież obowiązki mogą być przyjemne :) Niewielka zmiana w spacerowej rutynie potrafi dawać zauważalne rezultaty. 

Psy na spacerze lubią się zmęczyć. I nie powinno to nikogo dziwić! Potrzeba zmęczenia psychicznego i fizycznego jest dla psiaka ważną kwestią w kontekście codziennego funkcjonowania. Spacer pozwala się wyszaleć i zresetować.

Psy kochają węszyć i swobodnie eksplorować. To właśnie spacer daje im możliwość nowych doznań. Zapach, dotyk trawy, śniegu, deszczu, poznawanie otoczenia i nauka reagowania w różnych sytuacjach to bardzo ważne doświadczenia jakie pies poznaje w trakcie spaceru.

Obserwuj psa! Twój pupil pokaże Ci co sprawia mu radość i jakie ma potrzeby. Czasem spacer to jedyna okazja. Chce powęszyć? Pozwól mu na to. Zaciekawił go jakiś zapach? Daj czas na zapoznanie się z nim. Pamiętaj, że eksploracja to dla psa niezła zabawa i nauka. 

Wyeliminuj błędy! Czasem pies nieźle potrafią dać w kość, a Ty denerwujesz się za brak posłuszeństwa. Na pewno znasz te scenariusze kiedy pies chce iść w przeciwnym kierunku, ciągnie na smyczy lub nie reaguje na nasze zawołanie. Pamiętaj! Pies sam nie nauczy się porządanych zachowań i to po stronie opiekuna leży, aby nauczyć swojego psa dyscypliny. Nie jest to łatwe zadanie, ale nie martw się. Spacer to doskonały czas na trening z psem. Psy chętnie powtarzają zachowania, które są nagradzane. Dobrym pomysłem może okazać się nagradzanie psa za wykonane sztuczki czy komendy. Studząc Twój zapał, nie stanie się to z dnia na dzień, ale regularny trening i praca z psem pozwolą, aby codzienne spacery były przyjemne, a wspólnie spędzony czas spokojniejszy. 

Daj psu odrobinę swobody.  Dlaczego to takie ważne? Wyobraź sobie, że tracisz dostęp do internetu, telewizji i gazet. Jak się czujesz? Tak właśnie czuje się pies pozbawiony możliwości swobodnego węszenia. Jest ono dla psa czasem na zbieranie informacji z otoczenia- jakie psy były tu na spacerze, jakie trasy pokonywały, jakie inne zwierzęta były w tym miejscu. Węch psa jest nieoceniony, a węszenie zaspokaja naturalny instynkt psa. Jeżeli jesteś w bezpiecznym miejscu pozwól psu na swobodę i odepnij go ze smyczy (pod warunkiem, że Cię słucha i wiesz, że nie ucieknie). Drugim rozwiązaniem jest zmiana krótkiej smyczy na dłuższą dającą więcej swobody Ważne! Jeżeli pies nie będzie mieć możliwości swobodnego eksplorowania to mimo zabaw i zaangażowania opiekuna po spacerze nadal może się wydawać nadaktywny.

 

pies niesie patyk

 

Co zabrać na spacerowanie z psem? - niezbędnik spacerowy 

 

Absolutny must have spacerowego niezbędnika są worki na psią kupę. Przyda się także opakowanie na worki, które możesz wygodnie przypiąć w dowolne miejsce np. do linki. W upalne dni na spacer warto zabrać specjalną butelkę na wodę z wbudowaną miską. Dodatkowo możesz też wziąć ze sobą zabawkę dla psa. Urozmaicisz tym sposobem spacer ze swoim czworonożnym psijacielem. Jeżeli zdecydujesz się na trening pomyśl także o nagrodzie. Smaczek sprawdzi się w tej sytuacji idealnie. O obroży lub szelkach i smyczy chyba nie musimy wspominać? ;)

[product id="245, 373, 1095"]

Wybierz najlepsze karmy dla amstaffa w naszym sklepie!

Różne trasy - ważny element psich spacerów

 

Nuda, nuda, straszna z niej paskuda... również w kontekście psich spacerów. Monotonia i znużenie są wrogiem satysfakcji nawet w kontekście długiego spaceru. Psy mają naturę odkrywcy z wielką chęcią tropią i poznają nowy teren. Codzienna rutyna i te same spacerowe trasy dają małe perspektywy odkrywania nowych przestrzeni i zapachów. Zdajemy sobie sprawę, że czasem ciężko znaleźć chwilę na modyfikacje trasy, zwłaszcza jeżeli wokół miejsca gdzie mieszkamy nie ma zbyt dużo przestrzeni, ale zarezerwuj wolny dzień na eksplorację ze swoim pupilem. Jeżeli masz taką możliwość spakuj psa do auta lub komunikacji czy pociągu i poszukajcie wspólnie nowych miejsc. To będzie świetna okazja na budowanie głębszych więzi. Pamiętaj! Nie musisz szukać daleko. Czasem za rogiem kryją się spacerowe perełki!

 

Zabawa z psem

Spacer to doskonały czas na zabawę z psem, a samych pomysłów na zabawę może być wiele. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! Piłka, frisbee czy inne zabawki do aportowania, a także znaleziony patyk z pewnością świetnie sprawdzą się podczas wyjścia z psem. Lubisz długie, wieczorne spacery z  czworonogiem? Zabierz zabawkę świecącą w ciemnościach! Twój pies ma psiego przyjaciela? Umów się na spacer z innym psem. Wyjście z psiakiem to też świetna okazja do treningu. Wykorzystaj czas spaceru na doskonalenie nowych umiejętności. Pamiętaj! Idealny spacer z psem to nie taki, który na siłę łączy wszystkie wymienione elementy, a taki, który jest dostosowany do potrzeb pupila! Czasem to będzie spokojna przechadzka, czasem szalona zabawa, a niekiedy ekscytująca wyprawa w nieznane.

 

zabawa z psem na spacerze 

 

Ile razy dziennie wychodzić z psem na spacer?

 

Zaleca się, aby wyprowadzać psa maksymalnie co 8-10 godzin. Bądź konsekwentny co do godzin i staraj się wychodzić minimum 3 razy dziennie, a najlepiej 4.  Powód. To ważne, aby pomóc psu nauczyć się regulować potrzeby fizjologiczne. Dodatkowo to ile razy wychodzić z psem zależy od jego wieku, kondycji, stanu zdrowia oraz rasy. Niektóre z nich jak np. husky potrzebuje dużej aktywności fizycznej. Z kolei posiadając szczeniaka, częstotliwość wyjść powinna być dużo większa niż u psa dorosłego. Mały psiak uczy się dopiero kontrolować i komunikować swoje potrzeby. 

 

Ile powinien trwać spacer z psem?

 

Zastanawiasz jak długo powinien trwać spacer z psem? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne, raz dziennie wyjście z psem powinno być dłuższe i trwać co najmniej pół godziny, a jeśli masz akurat taką możliwość to ponad godzinę. Taki spacer to czas na zabawę, aktywność fizyczną, pozytywne zmęczenie psiaka czy trening.

Równie ważne są pozostałe wyjścia z psem. Zapewniają one możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych czworonoga i pozwalają rozprostować kości. Takie spacery trwają zwykle 10-15 minut i są krótką przechadzką w najbliższym otoczeniu. Pamiętaj, żeby spacery odbywały się mniej więcej o tych samych porach. Dajesz wówczas psu sygnał do wypracowania rutyny, dzięki której będzie mniej więcej wiedział kiedy może spodziewać się spaceru. 

 

pies na spacerze na lince 

 

Spacer z psem – o czym  jeszcze należy pamiętać?

 

Idealny spacer z psem to taki, który przynosi korzyści zarówno właścicielowi, jak i zwierzęciu. Powinien być długi na tyle, by pies miał szansę wykorzystać całą swoją energię, ale jednocześnie nie przeciążać go zbytnio. Spacer powinien mieć poszczególne etapy, na przykład trochę wolniejszą rozgrzewkę, a następnie momenty intensywniejszego ruchu. Podczas spacerów w terenie, psiakom nie brakuje bodźców do poznawania nowych zapachów i dźwięków, co stanowi dla nich dodatkową przyjemność. Właściciel powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo swojego pupila, a więc wybierać trasy bez niewłaściwych przeszkód, takich jak ruchliwe ulice, a także zawsze pilnować, by pies nie zatrzymywał się przy nieodpowiednich obiektach. Spacer to okazja do spędzenia czasu w pięknych miejscach, poznawania nowych ludzi i zwierząt, a także wzmocnienia więzi między psem a jego właścicielem. Pamiętaj!  Idealny spacer powinien być odpowiedzią na potrzeby psa. Dobre odczytanie potrzeb sprawi, że  psiak będzie spokojniejszy i spełniony. Wszystkie te elementy skrojone na miarę Twojego pupila sprawią, że Wasz spacer stanie się idealny.

Udanych spacerów!:)

 

Przeczytaj także:

CZY MLEKO DLA KOTA JEST ZDROWE?

CZY PIES MOŻE JEŚĆ ORZECHY?

JAKIE KOLORY WIDZĄ KOTY?

CIECZKA U PSA - JAK WYGLĄDA I JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl