Jakie warzywa może jeść pies?
Dieta psa nie powinna być bardzo zróżnicowana. Nagłe zmiany i wprowadzenie nowych produktów mogą skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi. Jeżeli dieta służy to nie powinno się jej zmieniać. Gdy jednak zdecydujecie się zmienić dietę, pamiętajcie o stopniowym wprowadzaniu nowego pokarmu. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli mówimy o przysmakach i gryzakach. W ciągu dnia podajemy ich na tyle mało, że nie powinny one wywołać niepożądanych reakcji. Może natomiast wystąpić reakcja alergiczna, dlatego zawsze po wprowadzeniu nowej przekąski obserwujcie swojego pupila!
Do najczęstszych reakcji należą: świąd skóry, ropny wypływ z oczu i biegunka.
Poza ciastkami, sushi i suszonymi częściami pochodzenia zwierzęcego jako przysmak psu można podać warzywa.
[product id="783, 780, 994"]
Warzywa w diecie psa
Warzywa stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów, ale mają również wiele innych zastosowań. Jednak jak je podać i czy pies może jeść surowe warzywa? Tak! Surowe warzywa to doskonałe źródło witamin i błonnika pokarmowego. Możesz podać psu surową marchewkę – sprawdzi się idealnie jako gryzak, ponieważ podana na surowo przyczyni się do ścierania osadu nazębnego. Dodatkowo sprawdzi się u psów, które mają problemy z zapychaniem zatok okołoodbytowych. Jeżeli pies nie toleruje surowej marchewki zalecamy poddać ją obróbce termicznej, ułatwi to trawienie warzywa.
Kolejnym warzywem, który świetnie nada się dla Twojego pupila jest burak – stanowi doskonałe źródło witaminy C, magnezu, potasu i błonnika. Tak samo jak marchewkę, buraka można podać surowego lub ugotowanego. Nigdy nie podawajcie psu buraka konserwowego! Zawiera on przyprawy i konserwanty, które nie mają korzystnego wpływu na zdrowie psiaka.
Bezpieczne w diecie psa są również warzywa łodygowe takie jak szparagi - zawierają glutation, który
wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga pracę wątroby w procesie oczyszczaniu organizmu z toksyn, a także zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych oraz opóźnia proces starzenia się mózgu. Do posiłków, szczególnie gotowanych, warto dodawać pietruszkę i seler - seler pomaga w walce z rakiem i poprawia działanie serca. Ma działanie moczopędne i doskonale odświeża psi oddech. Pietruszka może pomóc psom, które mają wiele problemów zdrowotnych, w tym zapalenie stawów, anemię, wysokie ciśnienie krwi.
Na biegunkę pomoże miąższ dynii – można podawać surowy (dojrzały), podgotowany lub zapieczony.
Miąższ działa również odrobaczająco.
Sprawdź rzeczy dla psa w naszym sklepie!
Czy pies może jeść pomidory?
Z pomidorami należy bardzo uważać i ze względu na ryzyko zatrucia nie powinny znajdować się w psim jadłospisie. Czerwone, dojrzałe nie powinny stanowić zagrożenia dla Twojego pupila jednak niedojrzałe pomidory są toksyczne dla psa podobnie jak ich zielone części- liście, łodyga i gniazda. Jeżeli zwierze zjadło przez przypadek niedojrzałego pomidora obserwuj go uważnie! Mogą pojawić się objawy zatrucia takie jak wymioty, biegunka, drżenie czy senność. Zatrucie powinno ustąpić samoistnie jednak jeżeli jest coś co Cię niepokoi skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii.
Czy pies może jeść ogórki?
W przeciwieństwie do pomidorów ogórki to świetna przekąska dla psa. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza w upalne dni ponieważ mają bardzo dużą zawartość wody, a ilość zawartych w nich kalorii jest znikoma. Ogórki są w pełni bezpieczne dla psa dlatego spokojnie dostają zielone światło jako zdrowy przysmak.
Kilka rad jak włączyć warzywa do diety psa
• Jeżeli pies nie lubi smaku surowych warzyw – zmieszaj je z mięsem lub z ulubioną karmą
• Pamiętaj, aby nie przyprawiać warzyw, które zamierzasz podać psu
• Gdy zmieniasz dietę psa – rób to stopniowo, aby uniknąć problemów żołądkowych
Zawsze upewniajcie się czy warzywo, które chcecie podać jest odpowiednie dla psa!
Przeczytaj także:
OWOCE W PSIEJ DIECIE- ZDROWA PRZEKĄSKA CZY ZAKAZANY OWOC?
DLACZEGO PSY NIE MOGĄ JEŚĆ CZEKOLADY?