Blog kategorie
Bestsellery
Jak rozpoznać płeć kota?
Jak rozpoznać płeć kota?

Jak rozpoznać płeć kota? Jak odróżnić kot czy kotka?

 

To pytanie, które dość często nurtuje przyszłych posiadaczy kota. Decydując się na nowego domownika zdecydowana większość chce znać wcześniej płeć kociaka.  Czy laik poradzi sobie z tym zadaniem? Może wystarczy jedynie zaglądnąć pod ogon? Jak więc w końcu odróżnić kota od kotki? Pytania te pozornie wydają się proste, a rozwiązanie banalne. Nie wiesz, jak rozróżnić kota od kotki, zajrzyj więc pod ogon, ale czy aby na pewno odpowiedź będzie od razu widoczna?

Jak rozpoznać płeć kota?

Zadając pytanie jak rozpoznać płeć kota należałoby zadać również to czy płeć kociaka ma znaczenie dla jego przyszłych zachowań. Powszechnie uważa się, że nie, jednak obserwując codzienne zachowania kotów, a w szczególności analizując dane naukowe z pewnością można stwierdzić, że jest to błędne założenie. Co więcej należy wspomnieć, że u każdego ze zwierząt płeć ma wpływ na pewne predyspozycje, determinuje niektóre zachowania czy też wygląd.

 

To co zaglądamy pod ogon i sprawdzamy, jak rozróżnić kota od kotki?

 

Koniecznie! Różnica u starszych osobników jest widoczna na pierwszy rzut oka, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z kocurami niekastrowanymi. U małych kociaków to zadanie może przysporzyć więcej problemów i być ogromnym wyzwaniem. Na ogół należy odczekać kilka tygodni po narodzinach mruczków, aby dobrze rozpoznać płeć u kota ponieważ dopiero wtedy narządy płciowe samca i samicy stają się lepiej widoczne.

 

Jak odróżnić kota od kotki?

 

Warto podkreślić, że budowa anatomiczna kota i kotki znacznie się różni. Zaglądając pod ogon kocura możemy zaobserwować, że ujście układu moczowego jest znacznie oddalone od odbytu. Pomiędzy znajdują się jądra. U młodych osobników nie są one widoczne na pierwszy rzut oka jednak z powodzeniem można je wyczuć sprawdzając wskazane miejsce. U kotek w przeciwieństwie do kocurów ujście cewki moczowej znajdują się bardzo blisko odbytu. Nie ma tutaj miejsca na wcześniej wspomniane jądra. Istotna, lecz mniej widoczna różnica jest w wyglądzie narządów rozrodczych. Ujście cewki moczowej kocurów, jest bardziej okrągłe, przypominające kropkę. U kotek pochwa ma kształt podłużny.

[product id="622, 432, 290"]

 

Jak ułatwić sobie to zadanie?

 

Wyobraźnia! Tak, paradoksalnie wyobraźnia może nam pomóc w tym jak rozróżnić kota od kotki. Otóż zaglądając pod ogon kocura powinniśmy zobaczyć dwukropek, gdzie kolejno górna kropka będzie odpowiadać odbytowi, a dolna penisowi. Pomiędzy powinny znajdować się jądra. U kotek natomiast ujrzymy średnik. Kropka podobnie jak w przypadku kocurów będzie odpowiadała odbytowi, przecinek zaś to odpowiednik ujścia pochwy. Łatwe! Prawda?

 

ogon kota

 

Kot czy kotka?

 

Stojąc przed decyzją przyjęcie pod swój dach kota, bez względu na płeć, zwłaszcza jeżeli to Twój pierwszy kot, musisz wiedzieć, że są one indywidualistami i chodzą własnymi ścieżkami.

Decydując się na kocura należy pamiętać, że mogą one być bardziej agresywne niż kotki co wynika z ich naturalnych instynktów jednak wcale nie muszą okazywać tego w stosunku do ludzi. Częściej natomiast wchodzą w konflikty i bójki z innymi kotami. Mimo tych cech kocury niejednokrotnie są bardziej skore do pieszczot niż kotki. Dodatkowo, jeżeli Twój kot nie będzie kastrowany musisz liczyć się ze znaczeniem terenu. Warto wspomnieć, że z reguły kocury są większe od kotek. Różnica ta w szczególności jest widoczna u kotów dużych ras.

 

kuweta dla kota

 

Kotki zwykle są spokojniejsze. Wyjątkiem może być okres rui, który bywa męczący zarówno dla domowników jak i kici. Kotka wówczas nieustannie miauczy nawołując partnera. Ponadto zadziera ogon i ociera się o wszystko co stanie jej na drodze zostawiając swój zapach. W okresie rui należy zwrócić szczególną uwagę, aby kotka nie wykorzystała naszej nieuwagi i nie uciekła. Rozwiązaniem tych problemów powinna być sterylizacja. Jeżeli chodzi o wygląd to kotki są zazwyczaj smuklejsze, mają mniejsze głowy i łapy. Uwaga! Jak od każdej reguły zdarzają się wyjątki, dlatego też wygląd nie potwierdzi na 100% płci, najlepiej zaglądnąć pod ogon;)

 

Jak rozpoznać kota po kolorze?

 
Tak to możliwe! Trikolor czyli dla mniej wtajemniczonych umaszczenie szylkretowe zarezerowane jest tylko i wyłącznie dla kotek. Jeżeli widzisz kociaka czarno- biało- rudego możesz być pewien, że masz do czynienia z płcią piękną. 
 

 

ogon kota

Mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci trochę jak rozpoznać płeć kota. Masz pytania? Daj znać! Będziemy razem szukać kolejnych odpowiedzi:)

 

Przeczytaj także:

Czy mleko dla kota jest zdrowe?

Czy psy mogą jeść orzechy włoskie?

Ile trwa ciąża u kota?

Kocie miłostki, czyli jak rozpoznać, że nasz kot nasz kocha. 

 

Iwona Wilczyńska

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl