Co może oznacza kaszel u psa i jakie są jego objawy?
Może Cię zaskoczę, ale kaszel u psa, podobnie jak u ludzi, nie musi oznaczać nic poważnego. Nie znaczy to jednak, że powinieneś go bagatelizować. Psi kaszel sam w sobie nie jest chorobą tylko objawem. Stanowi mechanizm ochronny organizmu przed ciałami obcymi lub podrażnieniami. Sprawdź co może być przyczyną kaszlu u Twojego pupila.
Najczęstsze przyczyny kaszlu u psa
- Połknięte ciała obce. Kiedy pies połknie ciało obce naturalną reakcją organizmu jest kaszel. Może się tak zdarzyć w przypadku bardzo żarłocznych psów. Uważać należy także na odłamki patyków, kości, malutkie kamyczki czy kości (dlatego nie powinno się podawać psu kości drobiowych ponieważ są szczególnie kruche i stanowią zagrożenie) .
- Kaszel kenelowy - choroba zakaźna
- Nosówka - choroba zakaźna
- Choroby serca
- Pasożyty
- Infekcje w tym zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc
- Alergia
- Astma
- Dysfagia- trudności w przełykaniu
- Guzki znajdujące się w drogach oddechowych
- Zapadnięcie tchawicy - zauważalne w szczególności u psów ras małych
- Kaszel wsteczny u psa
UWAGA! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, a kaszel u Twojego pupila utrzymuje się dłuższy czas zgłoś się do lekarza weterynarii!
Zobacz gryzaki dla psa na zęby w Animalzoone!
Kaszel kenelowy u psa - co to jest i jakie są jego objawy
Kaszel kenelowy to choroba zakaźna atakująca układ oddechowy psa. Dochodzi do zapalenia dróg oddechowych w tym krtani i tchawicy lub oskrzeli i tchawicy. Za występowanie u psów kaszlu kenelowego odpowiadają różnego rodzaju wirusy takie jak CPIV (wirus paragrypy), CVH (wirus opryszczki), CAV-2 (adenowirus typu 2) oraz bakterie Bordatella bronchiseptica, które przenoszone są przez psy drogą kropelkową. Oznacza to, że jest on chorobą, którą pies może zarazić się nie tylko od swoich domowych, czworonożnych przyjaciół, ale także hasając radośnie w parku czy na spacerze. Pojawia się nagle i bardzo szybko zaraża kolejne osobniki. Nie bez powodu choroba ta nazywa jest niekiedy kaszlem psiarniowym ponieważ łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach psów. Zagrożone są w szczególności schroniska oraz hodowle, a także hotele, szkółki treningowe, psie przedszkola oraz parki przeznaczone specjalnie dla psów. I nie tylko! Możesz przynieść ją do domu na butach, pies może zarazić się np. podczas wizyty w salonie groomerskim, pijąc wodę ze wspólnej miski czy choćby wracając ze zwykłego spaceru.
Jak przebiega i i ile trwa kaszel kenelowy?
Ponieważ choroba wywoływana jest przez wiele drobnoustrojów jej przebieg może być różny w zależności od czynników, które ją spowodowały. Objawy mogą być łagodne, ale zdarza się także ostry przebieg choroby. Pojawia się ona nagle i najczęściej samoistnie mija. Trwa zazwyczaj do 14 dni, ale w niektórych przypadkach nawet do 21 dni.
Objawy
Jak sama nazwa wskazuje głównym objawem jest dławiący, męczący kaszel o różnym stopniu nasilenia. Kaszel jest zazwyczaj suchy choć niekiedy może pojawić się mokry kaszel. U chorego psa może pojawić się dodatkowo wysięk z oczu oraz nosa psa. Mimo zakaźnego zapalenia tchawicy i oskrzeli pies ma aptetyt, pozostaje w dobrej kondycji ogólnej i choć osłabiony wykazuje chęć do spacerów i zabawy.
Choroba powikłana bakteryjnie jest niebezpieczna dla czworonoga i często prowadzi do zapalenia płuc. Oprócz kaszlu, charakteryzuje się typowymi objawami dla infekcji układu oddechowego takimi jak kichanie, gorączka. Kaszel wydaje się być mokrym, a pies charczy i odkrztusza. Kaszel znacznie częściej występuje w nocy zaburzając sen psiaka dlatego ten może być bardzo zmęczony.
Co zrobić kiedy Twój pies jest chory i podejrzewasz, że cierpi na kaszel kenelowy?
Koniecznie idź z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii. Tylko dobrze postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie pomogą wyzdrowieć Twojemu czworonogowi. Jeżeli weterynarz stwierdzi u Twojego pupila kaszel kenelowy pamiętaj, aby ograniczyć kontakt z innymi psami.
Sprawdź ubranko dla małego psa w Animalzoone!
Jak leczyć kaszel kenelowy u pupila?
Z uwagi na polietiologiczny charakter choroby nie ma możliwości zastosowania terapii celowanej. Co to oznacza? Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, który patogen jest odpowiedzialny za spowodowanie choroby. Choć mija ona samoistnie warto wdrożyć leczenie by zminimalizować objawy. Lekarz weterynarii po dokładnym zbadaniu pacjenta może dobrać odpowiednie leczenie dostosowane do stanu czworonoga. W wypadku powikłania bakteryjnego i zapalenia płuc należy zastosować antybiotykoterapię dlatego wówczas weterynarz zdecyduje się na przepisanie antybiotyku. U psów z grupy zwiększonego ryzyka czyli ras brachycefalicznych (ze skróconą i spłaszczona kufą) ryzyko powikłań i cięższego przebiegu jest wyższe. Dotyczy to również psów przewlekle chorych, starszych oraz szczeniaków. Warto podkreślić, że odporność nabyta po przechorowaniu utrzymuje się przez kilka miesięcy, a sezon chorobowy przypada na początek wiosny oraz okres jesienny, mogą zdarzać się przypadki, że pies zachoruje dwa razy w ciągu roku.
Co Ty możesz zrobić dla swojego psa? Nie doprowadzić do powikłania choroby! Podawać letnią wodę zamiast zimnej. Na czas choroby zmienić obrożę na szelki. Dlaczego? Objawem kaszlu knelowego jest reaktywna tchawica. Oznacza to, że po jej dotknięciu pies zaczyna kaszleć. Obroża naciska na okolice krtani i tchawicy dlatego może stymulować kasłanie. Dodatkowo możesz zwiększyć podawane pokarmy, aby ułatwić psu przełykanie. Nie planuj na ten czas długich spacerów i wędrówek. Wybieraj raczej krótkie, niewymagające przechadzki.
Profilaktyka kaszlu
- szczepionka - choć nie chroni w 100% przed kszelem kenelowym to zapewnia łagodniejszy przebieg choroby. Jest szczepieniem dodatkowym dającym ochronę na rok. Warto go wykonać kiedy mamy w domu więcej psów, kiedy planujemy pobyt psa w hotelu, uczęszczamy na treningi i chodzimy często w miejsca gdzie jest dużo psów.
- zbyt suche powietrze w domu może być przyczyną kaszlu nie tylko u psa, ale także u opiekuna warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. To domowy sposób na walkę z suchym kaszlem.
- miska spowalniająca - to idealne rozwiązanie dla łasuchów! Psie łakomczuchy pochłaniając szybko karmę wdychają cząstki pokarmu, które podrażniają i stymulują do kaszlu
- szelki - dla części czworonogów szelki mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż obroża. Dlaczego? Z powodu nadmiernej ekscytacji. Skaczący i szalejący pies zapięty w obrożę może odczuwać ucisk na tchawicę co może być przyczyną kaszlu.
- ruch na świeżym powietrzu
Kaszel nie zawsze jest objawem choroby choć częsty, silny kaszel z pewnością powinien dać nam do myślenia. W szczególności powinien zwrócić naszą uwagę w okresie wczesnej wiosny i jesieni kiedy to przebywając w psich skupiskach pies narażony jest na zakaźne zapalenie krtani zwane kaszlem kenelowym. Kaszel pojawia się nagle i mija sam. Choroba może też mieć ostry przebieg i wymagać włączenia leczenie przeciwkaszlowego i leków przeciwzapalnych jednak o tym powinien zadecydować weterynarz. Leczenie kaszlu u psa jest zależne od innych objawów i może skrócić czas trwania choroby. Decydując się na profilaktykę poprzez szczepienie swojego pupila minimalizujesz ryzyko jego zachorowania. Pamiętaj! Lepiej jest zapobiegać niż leczyć kaszel kenelowy u psa ponieważ powikłany bakteryjnie może prowadzić to groźnego zapalenia płuc.
Źródło:
- Adaszek Ł., Garbal M., Łyp P., Winiarczyk S.: Bakteryjne zakażenia dróg oddechowych u psów i kotów. Weterynaria w Praktyce 2015, 15
- King L. G.: Zakażenia bakteryjne płuc u psów i kotów. Magazyn Wet. 2004, 13
-
ATLAS ANATOMII PSA I KOTAS.H. Done, P.C. Goody, S.A. Evans, N.C. Stickland wyd. I polskie, red. N. Pospieszny
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19288/leaflet
Przeczytaj także:
Iwona Wilczyńska