Darmowa dostawa od 129 ZŁ!!!
Animalzoone

Jak pies z kotem...

Pies5.10.2020

Jak wprowadzić kota do domu z psem lub psa do domu z kotem?

… czyli o adaptacji psa i kota we wspólnym domu. Temat niezwykle ważny dla tych, którzy posiadając już jednego pupila pragną dać dom jeszcze jednemu. Czasem udaje się, że zwierzęta się od razu akceptują jednak zwykle należy to do rzadkości i zależeć może od charakteru, sposobu bycia i temperamentu obu zwierząt, a także od wieku i tego jak długo przebywały same. Adaptacja nie należy do najłatwiejszych zadań jednak przeprowadzona z głową i myślą o podopiecznych przy wykazaniu dużej dozy cierpliwości może się udać bez problemów. Niekiedy jednak trzeba będzie wezwać na pomoc posiłki i zgłosić się do behawiorysty, który obserwując zachowanie zwierząt w domu w ich codziennym środowisku pomoże w rozwiązaniu problemu.

Przyjaźń psa i kota czy to możliwe?

Często w filmach i bajkach możemy zaobserwować psy przyjaźniące się z kotami. Internet również jest pełny zdjęć kociaków wtulających się w psiaka. Z kolei samo określenie żyć jak pies z kotem jest pejoratywne. Czy zatem współistnienie psa z kotem pod jednym dachem jest możliwe? Nie tylko możliwe, ale często ich relacje przeradzają się w przyjaźnie na całe życie.

pies i kot pod kocem

 Wybierz sprawdzone karmy dla psa w naszym sklepie zoologicznym z Krakowa!

Jak zaadoptować psa do kota i oswoić kota z psem?

Bardzo ważne, aby zrozumieć, że to zupełnie dwie różne rzeczy. Procesy te najłatwiej będzie nam przeprowadzić jak zarówno pies jak i kot będą młode. Redukujemy wówczas do minimum ryzyko „niedogadania się”. Maluchom łatwiej nawiązać nić porozumienia niż zwierzakom mającym już swoje przyzwyczajenia. Nie mając swoich nawyków i złych doświadczeń z innymi gatunkami nie będą skłonne do walki, a wręcz mogą być zadowolone, że mają kompana do poznawania świata i psocenia. Co więcej nie powinno Cię zdziwić, jeżeli pies będzie chętnie wyjadał z kociej miski, a kociak przejmie psie nawyki. Taka adaptacja jest najprostsza i ma najszybszą i największą szansę powodzenia, jeżeli więc myślisz o posiadaniu zarówno psiaka jak i kociaka to warto rozważyć, aby zamieszkały razem, kiedy są jeszcze małe.

Kot i pies w domu - o czym należy pamiętać?

Warto pamiętać, aby przygotowując się na posiadanie zarówno psa jak i kota przygotować również swój dom. Istotne jest, aby od samego początku obaj podopieczni mieli przestrzeń dla siebie. Pozwoli to, aby zwierzaki czuły się bezpiecznie. Pamiętaj, żeby w takiej strefie znalazło się miejsce na miski z karmą i wodą, legowisko i ulubione zabawki. Szczególnie ważne jest to w przypadku kotów, które lubią chodzić własnymi ścieżkami i cenią sobie prywatność. Dobrze jest przygotować przestrzeń dla kota tak, aby miał możliwość ucieczki i ewentualnego schowania się gdzieś wysoko, jeśli będzie miał na to ochotę. Pies na pewno tam nie wyskoczy, a on będzie czuł się bezpiecznie. Niewykluczone, że nasz kociak chętniej będzie spał w legowisko psiaka. Pamiętaj jednak, że to zwierzęta decydują o tym jak szybko się do siebie zbliżą i najlepiej, aby same wyznaczały sobie strefę komfortu i stopniowo ją skracały. Nie warto wystawiać ich na konfrontacje, jeżeli nie będą na to gotowe. Może to przynieść odwrotny skutek.

pies i kot przytulają się

Gdy w domu pojawia się pierwszy pies

Jesteś szczęśliwym właścicielem psa i zapragnąłeś przygarnąć kota. Jak wprowadzić do domu, w którym mieszka pies kota i nie zaburzyć harmonii. Musisz pamiętać o kilku kwestiach, aby adaptacja przebiegła w miarę szybko i sprawnie.

Zanim podejmiesz decyzję o nowym domowniku warto sprawdzić, jak zachowuje się Twój psiak w stosunku do innych gatunków, a w szczególności kotów. Jeżeli zauważysz, że Twój pupil nie reaguje przesadnie na inne zwierzęta, nie denerwują go odgłosy ani inne ruchy to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies zaakceptuje nowego domownika. Pamiętaj, że najłatwiej przebiegnie adaptacja młodego osobnika. Jeżeli posiadasz sukę może on nawet wzbudzić w niej instynkt macierzyński co przejawiać się będzie chęcią zaopiekowania się kociakiem.

W przypadku zdecydowania się na dorosłego kota warto znać jego wcześniejsze doświadczenia z psami. Jest to bardzo istotne, ponieważ kot, który ma złe przeżycia z psami może nigdy się nie zaadoptować, dlatego też warto zastanowi się nad adopcją kota, którego historia obcowania z psami jest znana, a kot jest zsocjalizowany z psem np. w domu tymczasowym.

Zobacz też treserki dla szczeniaka w AnimalZoone!

A co w przypadku, kiedy to kot był pierwszy?

Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Oswojenie kota z psem może być trudniejsze i bardziej skomplikowane niż wprowadzenie kota do domu, w którym mieszka pies.

Dzieje się tak ponieważ koty to zwierzęta terytorialne, które bardzo lubią to podkreślać. Często mówi się o tym, że psy przywiązują się do właściciela, a koty do miejsca. Przed zakupem lub też adopcją psiaka, warto zaprosić do nas znajomych, którzy posiadają psa, aby zobaczyć, jak kot reaguje w takiej sytuacji. Ważne, aby to był pies, który jest pozytywnie nastawiony do kotów, a jego charakter nie jest wybuchowy. Jeżeli kot zaakceptuje takie odwiedziny istnieje duża szansa na późniejszą akceptację nowego domownika.

Podobnie jak w odwrotnej sytuacji, posiadając dorosłego kota najłatwiej będzie nam wprowadzić do domu szczeniaka choć czasem zbyt aktywny psiak może denerwować kociego dostojnika. Powszechnie przyjęło się, że zarówno kotu jak i kotce najłatwiej będzie zaakceptować młodą suczkę.

Decydując się na dorosłego psa ciężko przewidzieć, jak ułoży się jego relacja z kotem. Adoptując ze schroniska warto dopytać jak dany psiak reaguje na koty i wybrać tego, który w stosunku do nich będzie najbardziej łagodny. Pamiętaj jednak, że psy ze schroniska to zazwyczaj psy po przejściach i niejednokrotnie trzeba będzie poświęcić więcej uwagi na ich socjalizację. Dodatkowo warto podkreślić, iż o ile kot może sobie ułożyć szczeniaka to z dorosłym osobnikiem nie pójdzie mu tak łatwo, dlatego należy dobrze przemyśleć wprowadzenie do domu z kotem dorosłego psa.

Pamiętaj również, że kot może dać sygnał o braku akceptacji psa dopiero po jakimś czasie po pojawieniu się nowego domownika. Może to objawić się znaczeniem terenu, załatwianiem się poza kuwetą, ale również apatią, linieniem, a także unikaniem domowników. Warto wówczas zasięgnąć porady behawiorysty, który zaobserwuje sytuacje w naszym domu i pomoże w rozwiązaniu problemu.

stressoxan na stres u zwierząt

Adaptacja w rytmie zwierząt

Obojętnie czy w Twoim domu pojawi się pierwszy pies czy kot należy zachować ostrożność przy wprowadzaniu drugiego osobnika. Najlepiej, aby pozwolić zwierzętom na zachowanie własnego rytmu adaptacji. Nie należy ich zbliżać na siłę, a tym samym naruszać ich strefę komfortu.

Pierwsze spotkanie nowych domowników powinno się odbyć pod Twoją kontrolą. Możesz trzymać psa na smyczy, jeżeli wymaga tego sytuacja. Smycz jednak powinna być traktowana jak forma pomocy i pies powinien czuć luz, a nie być na niej krótko trzymany. To pomoc w razie nieoczekiwanego zdarzenia. Dodatkowo możesz nagradzać psa przysmakami,jeżeli pozytywnie zareaguje na kota. Pomoże to na wypracowanie pozytywnego skojarzenia z kotem.

Kot natomiast będzie szukał miejsca, gdzie będzie mógł bezpiecznie pobyć w samotności. Tutaj pomocne będą wysokie drapaki, budki, legowiska czy domki umieszczone na takiej wysokości, aby pies nie miał dostępu. Dzięki takim rozwiązaniom kot nie tylko będzie mieć bezpieczne schronienie, ale również dobry punkt obserwacyjny na to co akurat porabia pies.

Przyjaźń psa z kotem bywa trudna, ale nie niemożliwa. Chcąc, aby Twój dom był przyjazny obu gatunkom warto przygotować go tak, aby każdy z nich miał swoją przestrzeń. Warto od razu zastanowić się nad wprowadzeniem psa i kota w tym samym czasie, gdyż maluchy razem lepiej się zaadoptują. Jeżeli jednak wprowadzasz drugiego zwierzaka później będzie to wymagające jednak wciąż możliwe i wymagające więcej cierpliwości i pracy z pupilami.

Przeczytaj także:

STRES U ZWIERZĄT. JAK SIĘ OBJAWIA I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

CZY PSY WIDZĄ W CIEMNOŚCI?

JAK SKOMPLETOWAĆ WYPRAWKĘ DLA SZCZENIAKA?

JAK SKOMPLETOWAĆ WYPRAWKĘ DLA KOTA?

Iwona Wilczyńska

Doświadczona hodowczyni, członkini FPL i ogromna pasjonatka zwierząt. Od ponad 30 lat związana z AnimalZoone. Wielbicielka kotów, na co dzień prowadząca hodowlę Devon Rex Wilkotki*pl

Bestsellery

Zobacz wszystkie bestsellery