Bezpieczne święta czyli na co zwrócić szczególną uwagę posiadając zwierzęta.
Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym zasiądziemy z najbliższymi przy wigilijnym stole i wspólnie będziemy świętować ten piękny czas. Na stole pojawi się mnóstwo pysznych potraw takich jak pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, smażony karp czy ryba po grecku. Dom lub mieszkanie udekorujemy cudownymi dodatkami. Nie zabraknie gwiazdy betlejemskiej, nad drzwiami zawiesimy jemiołę, a do wazonu część z nas z przyjemnością włoży lilie.
Z racji tego, że większość wyżej wymienionych dań przygotowujemy raz do roku, będziemy skupieni na tym, aby nie popełnić żadnego błędu w przygotowaniu świątecznych potraw, innymi słowy- włożymy w organizację Świąt Bożego Narodzenia całą swoją uwagę.
Wszystko już przygotowane. Choinka ubrana od tygodnia, stół nakryty, dom udekorowany, a w tle słychać kolędy. Rodzina ma przyjechać za pół godziny, ale nagle zauważyliście, że Wasz kot zaczął się ślinić, a przysmaki które włożyliście mu do miski 2 godziny temu nie wzbudziły u niego zainteresowania. Po szybkim sprawdzeniu mieszkania dostrzegasz ubytek w liliach.
Sprawdź: tanie akcesoria dla kota w naszym sklepie!
Na co zwrócić szczególną uwagę
Lilie są silnie nefrotoksyczne. Trująca jest każda część tej rośliny, a nawet osypujący się z niej pyłek. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w 1-4 godzinie od wprowadzenia toksyn do organizmu. Są to wymienione wcześniej nadmierne ślinienie, brak apetytu, ale również posmutnienie i bolesność jamy brzusznej. Zatrucie liliami przebiega dwufazowo. Niech więc nie zwiedzie Was szybkie ustąpienie objawów.
Podczas świątecznego zamieszania może zdarzyć się, że nie zauważycie objawów pierwszej fazy zatrucia. Po 10-12 godzinach od wprowadzenia toksyn do organizmu rozpoczyna się druga faza, która jest o wiele poważniejsza, ponieważ rozwija się tu niewydolność nerek.
Objawami postępującej niewydolności nerek o podłożu toksycznym są:
- zwiększone pragnienie
- wzmożone oddawanie moczu, prowadzące do odwodnienia
- bezmocz - poważny problem z nerkami
- osowiałość
- ból przy dotykaniu brzucha - spowodowany powiększeniem nerek
Jak reagować?
Jeżeli kot nie zjadł części rośliny, a tylko zlizał z niej pyłek należy przemyć mu nosek i podać węgiel aktywny(1-5g/kg masy ciała). Jeżeli zaś kot zjadł jakąś część rośliny i do zatrucia doszło 3-4 godziny wcześniej, śmiało możecie wywołać u niego wymioty.
Po takim zabiegu należy pilnie udać się do lekarza weterynarii!
Następną gwiazdą, która może uprzykrzyć Święta Bożego Narodzenia jest gwiazda betlejemska.
Niebezpieczny jest w niej sok, który znajduje się w tkankach. Związki znajdujące się w soku mogą wywołać zapalenie skóry lub chwilową ślepotę, jeśli dostaną się do oka.
Objawy zatrucia od strony układu pokarmowego:
- wymioty
- ślinotok
- biegunka
Objawy zatrucia przy kontakcie ze skórą:
- zaczerwienienie
- obrzęk
- swędzenie
Jemioła
Spożycie owoców lub liści jemioły może wywołać u kota lub psa wymioty, biegunkę, zapaść, duszności i bradykardię.
Nie możemy zapomnieć o potrawach wigilijnych, które również nie są odpowiednie dla naszych pupili. Unoszące się w powietrzu zapachy będą dla psów bardzo interesujące, więc niejeden będzie nadzorował czy poprawnie donosisz dania na stół lub czy dobrze gotujesz. W rozumieniu psów dobrze i poprawnie znaczy „coś powinno spaść na podłogę”, zatem gotuj źle!
Niech wszystko co jest przeznaczone dla ludzi pozostanie w te dni na stole. Nawet kiedy pies nie daje za wygraną nie dajcie się przekonać. To co jest dobre dla ludzi nie zawsze będzie dobre dla zwierząt.
Kości i ości
Mogą uszkodzić układ pokarmowy.
Grzyby
Są toksyczne dla nerek i wątroby.
Gałka muszkatułowa
Może wywołać drgawki, wymioty i skurcze mięśni.
Jak widać niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, ale to nie oznacza wyrzeczeń. Postaw świąteczne dekoracje w miejscu niedostępnym dla zwierząt i nie karm pupili resztkami ze stołu.
Mam nadzieję, że te informacje pozwolą Wam przeżyć Święta Bożego Narodzenia w spokoju.
Przeczytaj także:
Jak nauczyć pieska sikać na dworze?
Owoce w psiej diecie- zdrowa przekąska czy zakazany owoc?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?
Autor:
Tech. Wet. Ewelina Krzyżniewska