Najczęstsze choroby skóry u psa – przyczyny, objawy i profilaktyka
Znalezienie zmiany skórnej u psa nie jest sytuacją wyjątkową. Różnego rodzaju schorzenia skórne stanowią powszechną przypadłość naszych podopiecznych czworonogów, a większość z nich nie jest groźna. Istnieją jednak także niebezpieczne choroby skóry u psów, które należy jak najszybciej zdiagnozować, aby obrać właściwe leczenie. Zobacz, jakie są najczęstsze choroby skóry psów, jakie wywołują objawy i jak im zaradzić!
Czym są choroby skóry u psów?
Choroby skóry u psów są niezwykle szeroką kategorią schorzeń dotykającą wszystkich czworonogów. Dermatozy, jak określa się je fachowo, mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Przyczyny mogą mieć charakter środowiskowy, wynikać z niewłaściwej diety, a także być związane z innymi chorobami wewnętrznymi.
Szacuje się, że każdy pies przechodzi w życiu co najmniej kilka chorób skórnych. Większość z nich jest zupełnie niegroźna. Zdarzają się jednak schorzenia wymagające pilnego podjęcia leczenia, np. infekcje bakteryjne skóry, owrzodzenia skóry czy pchły i roztocza. Poniżej poznasz dokładnie najczęstsze choroby skóry u psa, jednak w przypadku wykrycia nieprawidłowości u pupila należy skonsultować się z weterynarzem.
Objawy chorób skóry u psów
W przeciwieństwie do wielu rodzajów schorzeń wewnątrzustrojowych choroby skórne psów są o tyle “lepsze”, że z reguły ich dostrzeżenie jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga specjalistycznych badań. Na pierwszy rzut oka można bowiem dostrzec powstający zmiany, które nawet u osób bez wykształcenia medycznego będą rodziły wątpliwości. Najczęściej spotykane objawy chorób skóry u psów to:
- nadmierne wypadanie sierści i gorsza jakość okrywy włosowej,
- łupież, przetłuszczanie się sierści,
- miejscowe podrażnienie, zaczerwienie skóry,
- nadmierne wysuszenie i zrogowacenie skóry,
- krosty u psa na skórze, grudki, liszaje i strupy,
- czerwone, czarne plamy na skórze,
- rozdwajanie się i pękanie pazurów,
- wypryski, nadżerki i wysięki ropne na skórze.
Poważne choroby skórne u psów mogą wywoływać także inne objawy, takie jak np. gorączka, biegunka, wymioty, brak apetytu, ospałość. Każde schorzenie jest jednak inne i cechuje się odmiennym przebiegiem. Wiele zależy też od samego pupila. Można wskazać bowiem wiele ras, dla których typowe są określone schorzenia skórne mające podłoże genetyczne.
Zobacz jakie treserki dla psa znajdziesz w naszym sklepie!
Najczęstsze choroby skóry u psów i ich objawy
Dostrzegając jakiekolwiek zmiany skórne u czworonoga, jak najszybciej należy umówić się na wizytę u weterynarza. Samodzielna ocena stanu zdrowia psa i rodzaju schorzenia skórnego tylko z pozoru może wydawać się łatwa. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, dermatozy są jedną z najszerszych grup schorzeń, a to oznacza, że prawidłowa diagnoza i leczenie powinny być podejmowane wyłącznie przez specjalistów.
Alergiczne zapalenie skóry u psa
To jedna z najczęstszych kategorii chorób skórnych dotykających psy. W zależności od alergenu i reakcji alergicznej może to być pchle zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa i kontaktowa, a także reakcja na podawane leki. Leczenie zawsze polega na wyeliminowaniu bodźca, czyli np. pcheł, roztoczy, uczulającej karmy lub leku. Weterynarz może też zastosować dodatkowe środki lecznicze. Atopowe zapalenie skóry u psa, podobnie zresztą jak u ludzi, jest zwykle niegroźne, ale może być najtrudniejsze do całkowitego zwalczenia.
Świerzbowiec i nużyca skóry psa
To popularne choroby pasożytnicze u psów wywołane przez stawonoga Demodex canis (nużyca) i roztocza świerzbowca (świerzbowiec). Objawy są podobne: wypadanie sierści i włosów, łuszczenie skóry, możliwe miejscowe zaczerwienienia i zrogowacenia. Na szczęście leczenie zmian skórnych u psa wywołanych przez te pasożyty charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Zobacz również: karma dla suk karmiących!
Grzybica skóry
Zmiany grzybicze poznamy po tworzących się strupach, owrzodzeniach i podrażnieniach skóry. Obserwowane jest też łuszczenie się skóry psa. Miejsca szczególnie dotknięte infekcją będą powodowały bardzo silne swędzenie. Cierpiący na grzybicę pies zacznie się intensywnie drapać, a na zmienionych chorobowo obszarach szybko może zacząć tracić sierść.
Grzybica u psów może powstać na skutek niewyleczonej infekcji, urazach mechanicznych, ale pupil może się nią zarazić także przez kontakt z chorym osobnikiem bezobjawowym. Zanim weterynarz zaproponuje leczenie właściwe powinno się wykonać posiew i badanie mikroskopowe.
Ropne zapalenie skóry psów
Ropne zapalenie skóry psa może mieć zróżnicowane podłoże - najczęściej bakteryjne, ale także alergiczne, jako rezultat nieleczonej infekcji ucha, a także działań pasożytów. Najwięcej przypadków ropnych zapaleń odnotowujemy latem, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi infekcji.
Na skórze psa można zaobserwować różnego rodzaju zmiany, m.in.: czernienie skóry, czerwone plamy na skórze psa, wysięki, ropne, sączące się rany o okrągłym kształcie. Poszczególne zmiany mogą przypominać pryszcze, grudki i krosty. Starsze krosty ropne mogą przybierać formę strupów, a po ich odpadnięciu na powierzchni skóry zaczynają powstawać nowe grudy. Obecność ropy poznamy zarówno po wyglądzie rany, jak i zapachu w przypadku bardziej rozwiniętego stadium infekcji. Ze względu na mnogość przyczyn leczenie zależy od dokładnej diagnozy. W przypadku ropnych chorób skórnych u psów bardzo często zachodzi konieczność wprowadzenia antybiotykoterapii.
[product id="1057, 5634, 1106"]
Postaw na wytrzymałe zabawki dla psa!
Jak leczyć zmiany skórne u psa?
Choroby bakteryjne psów, skutkujące często stanem zapalnym i powstawaniem ropnej wydzieliny na powierzchni skóry, najczęściej leczone są antybiotykami. Problemy związane z obecnością pasożytów wymagają w pierwszej kolejności pozbycia się ich. Stosuje się więc specjalistyczne środki na pchły, roztocza i inne pasożyty. Zdarza się, że objawy widoczne na skórze nie są wyłączne dla choroby skórnej, lecz stanowią dalsze konsekwencje chorób wewnętrznych, np. marskości wątroby. Terapia zawsze musi być dostosowana indywidualnie do przypadku. Ze względu na ogromne zróżnicowanie chorób skórnych psów decyzja o leczeniu musi być podjęta przez weterynarza diagnozującego problem.
Nie wszystkie choroby skóry u psów są groźne, ale wszystkie powinny skłaniać do szybkiego stawienia się u lekarza weterynarii. Wiele z takich schorzeń wymaga długotrwałych terapii i jest trudna do całkowitego wyeliminowania, dlatego nie warto ani zwlekać, ani szukać domowych sposobów.
Przeczytaj także:
Zaufanie kota, czy trzeba na nie pracować latami?
Kocie miłostki, czyli po czym poznać, że nasz kot nas kocha.