Przewlekła niewydolność nerek u kota, objawy, leczenie i przyczyny - choroba nerek u kotów
Nawet co trzeci kot domowy w starszym wieku może cierpieć na choroby nerek. Przewlekła niewydolność nerek u kotów jest jedną z najczęściej spotykanych form, na którą zapadają pupile w starszym wieku, ale także młodsze osobniki. Pomimo tego, że diagnoza nie napawa optymizmem, największe znaczenie dla naszego kota ma to, jakie dalsze działania podejmie właściciel. Zobacz, na czym polega przewlekła niewydolność nerek u kota, co ją wywołuje, jak przebiega leczenie i w jaki sposób najlepiej postępować!
Choroby nerek u kotów a przewlekła niewydolność nerek
Nerki są jednym z żywotnych rodzajów organów, zarówno ludzi, jak i zwierząt, odpowiadających za bieżące filtrowanie krwi i pozbywanie się produktów przemiany materii. To właśnie dzięki ich pracy organizm może usunąć substancje toksyczne, leki i inne składniki niekorzystne dla organizmu. Wraz z wiekiem efektywność filtracji może być zaburzona, a psy i koty narażone są na różnego rodzaju starcze choroby nerek. Na tego typu schorzenia nerek koty cierpią jednak znacznie częściej od swoich większych przyjaciół.
Istnieje wiele schorzeń układu moczowego domowego czworonogów. Z tych poważniejszych do najpopularniejszych należy przewlekła niewydolność nerek - choroba, na którą prawdopodobnie może cierpieć Twój kot. Aby uzmysłowić sobie skalę zagrożenia, warto posłużyć się statystykami. W pełni zdrowe zwierzę w wieku senioralnym, tj. powyżej 8 - 9 r.ż., ma ok. 30% szans na to, że w przeciągu kolejnego roku rozwinie się u niego starcza niewydolność nerek. Dane te dotyczą wyłącznie zdrowych, prawidłowo odżywianych kotów.
Rozpoznanie choroby i objawy niewydolność nerek u kota
Problemy z nerkami u kotów są dziś powszechne. Choć skala tego zjawiska jest ogromna, najprawdopodobniej większość kotów cierpiących na to schorzenie nigdy nie zdąży być prawidłowo zdiagnozowana. Te zaś, które są poddane diagnozie, zazwyczaj znajdują się już w poważnym stadium choroby, które ogranicza pole działania. Wynika to z faktu, że w przypadku niewydolności nerek u kotów objawy mogą być trudne do dostrzeżenia. Schorzenie zazwyczaj rozwija się powoli, przez co samodzielne rozpoznanie początku kształtowania się choroby będzie niemożliwe bez wykonania badań ogólnych przez weterynarza. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że najczęściej chorują koty w starszym wieku. Objawy chorych nerek u kota - m.in. ogólna ospałość, brak energii, pogorszenie okrywy włosowej - łatwo mogą być wówczas interpretowane jako efekty naturalnych procesów starczych.
Pod względem medycznym za wzorcowe objawy niewydolności nerek u kotów przyjmuje się:
- polidypsja (większe pragnienie),
- poliuria (częstsze oddawanie moczu),
- wysoki poziom kreatyniny,
- osłabienie, ospałość, ogólny brak energii,
- mniejszy lub całkowity brak apetytu,
- zmiany w jakości sierści / włosów,
- nadżerki w jamie ustnej,
- niedokrwistość.
Ponadto specyficzne objawy niewydolności nerek kotów to m.in. wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu z pyszczka. Przypadłość ta może być rezultatem mocznicy - choroby niezależnej lub powstałej na skutek rozwijającej się niewydolności nerek kota. Oprócz charakterystycznego, amoniakowego zapachu z pyszczka jako objawy mocznicy u kota wskażemy też wymioty lub odruchy wymiotne powstające po wypiciu wody.
Zarówno w przypadku mocznicy, jak i niewydolności nerek kota (ostrej, przewlekłej) możliwy jest też ogólny spadek masy ciała, zatrzymanie przyrostu masy, a także powiększenie nerek (widocznej jednak tylko przy badaniu ultrasonograficznym). Objawem, który może wystąpić, jest bardzo wysoka kreatynina u kota. To związek azotowy powstający w trakcie pracy mięśni, który wydalany jest przez nerki wraz z moczem. Zwłaszcza w dalszych stadiach niewydolności nerek może pojawić się podwyższona kreatynina. Prawidłowa wysokość kreatyniny u kota nie powinna przekraczać poziomu 140 μmol/l.
Sprawdź karmy dla kotki karmiącej w naszym sklepie!
Przyczyny niewydolności nerek u kotów i chorób układu moczowego
Ze względu na pochodzenie choroby wyróżniamy dwie grupy, które stanowią główne przyczyny niewydolności nerek u kotów. Pierwsza związana jest z zatruciem, np. chemią gospodarczą, toksycznymi roślinami, ale także działaniem ubocznym terapii farmaceutycznej lub niewyleczonymi infekcjami. Powyższe czynniki mogą spowodować chorobę, jaką jest ostra niewydolność nerek kota, czyli taki stan, w którym w krótkim czasie doszło do poważnego uszkodzenia tych narządów.
Z kolei przewlekła niewydolność nerek u kotów najczęściej związana jest z naturalnymi procesami starczymi, ale również czynnikami środowiskowymi. Choroba moża powstać na skutek wieloletniej, niewłaściwej diety. Większe szanse na zachorowanie mają także koty cierpiące na inne przypadłości - w szczególności cukrzycę i choroby trzustki. Choć rzadko, zdarzają się także czynniki genetyczne, np. wielotorbielowatość powodowana wadami rozwojowymi płodu, która w dużym stopniu przyczynia się do niewydolności nerek.
Kot chory na nerki to, niestety, znak naszych czasów. Obecnie bowiem chorobę tę diagnozuję się niezwykle często. Wynika to z dwóch czynników. Z jednej strony wiele kotów żyje dłużej, mając zapewnione dobre warunki do egzystencji. Z drugiej zaś nie brakuje właścicieli nieodpowiedzialnych, którzy nie dbają o prawidłową dietę i rozwój pupila.
Zobacz również: karmy bezzbożowe dla kota!
Diagnostyka i badanie kota z niewydolnością nerek - zalecane postępowanie
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak postępować, kiedy kot poważnie choruje na nerki. Ze względu na to, że niewydolność nerek u kotów staje się coraz bardziej powszechna, najważniejsza jest szybka diagnostyka. W tym celu zaleca się wykonywanie ogólnych badań co najmniej raz w roku. Jeśli zaś dostrzega się już pierwsze objawy, które mogą wskazywać na problemy z nerkami u kota, należy przeprowadzić poniższe badania:
- moczu i morfologię - mogą od razu unaocznić istnienie danego problemu, m.in. poprzez wysokość mocznika i kreatyniny.
- kliniczne - weterynarz oceni stan jamy ustnej pod kątem nadżerek i zapachu, przeprowadzi badanie fizykalne nerek.
Jeżeli pierwsze badania wskazują na istnienie jakiegoś problemu, należy wykonać kolejne. W kontekście niewydolności nerek jest to przede wszystkim badanie ultrasonograficzne. USG nerek kota pozwala na dokładną i obiektywną ocenę stanu narządów. Przy dłuższej niewydolności organy te będą wyraźnie powiększone.
Leczenie kota z niewydolnością nerek - co można zrobić?
Zarówno ostra, jak i przewlekła niewydolność nerek u kotów, to choroby nieuleczalne. Schorzenie polega na znacznym uszkodzeniu tych narządów. W przypadku ludzi najczęściej choroby te kończą się wskazaniem do wykonania transplantacji. Istnieją jednak sposoby na to, aby z jednej strony zapobiegać rozwojowi niewydolności nerek u kotów, z drugiej zaś ograniczać postępowanie już zdiagnozowanej choroby.
Zalecane leki na nerki dla kota
Właściciele kotów, u których zdiagnozowano chorobę, powinni w pierwszej kolejności postępować zgodnie ze wskazaniami weterynarza. Każde schorzenie może bowiem przybierać nieco inną formę, powodować inne objawy, a także mieć różny przebieg. Jeśli chodzi o medykamenty, najczęściej stosowane są następujące leki na niewydolność nerek kota:
- suplementy - najczęściej potasu i środków wiążących fosforany, które pośrednio wpływają na ochronę nerek,
- regulatory ciśnienia - przewlekła choroba nerek u kotów może wywoływać nadciśnienie, które będzie powodem innych dolegliwości. Z tego powodu stosowane są tabletki przeciwnadciśnieniowe.
- leki na niedokrwistość - suplementy żelaza lub terapie hormonalne wspomagające produkcję erytrocytów,
- preparaty przeciwwymiotne - zwiększają komfort czworonoga i mogą zapobiegać niebezpiecznemu odwodnieniu organizmu.
Odpowiednie odżywianie i składniki odżywcze
Dieta to silny czynnik wpływający na sposób postępowania choroby nerek u kotów. Na rynku znajdziemy wiele karm dla kotów, które polecane są właśnie przy niewydolności nerek. Najlepsza dieta dla chorego na nerki kota powinna charakteryzować się:
- niską zawartością białką - najlepiej, gdy białko jest pochodzenia zwierzęcego,
- niską zawartością fosforu ,
- wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Istnieje wiele specjalistycznych karm weterynaryjnych dla kotów cierpiących na niewydolność nerek. Ze względu na trudności z przyswajaniem pokarmu ważnym czynnikiem będzie też to, czy dany produkt odpowiada naszemu pupilowi. Warto więc przetestować kilka rozwiązań!
Przeczytaj także:
Zaufanie kota, czy trzeba na nie pracować latami?
Kocie miłostki, czyli po czym poznać, że nasz kot nas kocha.
Iwona Wilczyńska