Dieta wątrobowa dla psa - jak powinien wyglądać jadłospis z chorą wątrobą?
Wątroba jest jednym z ważnych narządów w organizmie psa. Bierze udział w procesie trawienia, jest odpowiedzialna za gromadzenie energii i pełni funkcję detoksykacji czyli usuwania szkodliwych substancji z organizmu pupila. Kiedy wątroba nie działa dobrze, prowadzi to do poważnych kłopotów zdrowotnych zwierzaka. Choroby wątroby u psa mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Są to czynniki środowiskowe lub genetyczne, a także zakażenia. Jeżeli Twój pies ma chorą wątrobę to w szczególności powinieneś zadbać o jego dietę, aby wspomóc regeneracje wątroby. Pewnie teraz zastanawiasz się jak powinien wyglądać jadłospis psa z chorą wątrobą. Nie martw się! Podpowiem jaka karma dla psa z chorą wątrobą jest najlepsza oraz jakie suplementy mogą wspomóc psa w okresie rekonwalescencji:)
Objawy choroby wątroby u psa - jak rozpoznać, że pupil ma problemy z wątrobą?
Wątroba to gruczoł odpowiedzialny za oczyszczanie organizmy z toksyn i niepotrzebnych metabolitów. Pełni również ważną funkcję w procesie trawienia gdzie poprzez wydzielanie żółci, rozkłada tłuszcze, białka i węglowodany. Psia wątroba to także magazyn gdzie przechowywana jest glukoza oraz witaminy i mikroelementy.
Skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania wątroby jest zaburzenie trawienia oraz gorsze przyswajanie składników odżywczych, co w konsekwencji może prowadzić do niedożywienia czworonoga. U psów dotkniętych poważną niewydolnością wątroby, chora wątroba nie jest w stanie skutecznie usuwać i neutralizować toksyn, co może prowadzić do zatrucia amoniakiem.
Ważne! Początkowo choroby wątroby u psów nie dają zauważalnych objawów dlatego ciężko wyłapać coś niepokojącego. Są one niejednoznaczne, zmienne i niecharakterystyczne dlatego ciężko stuprocentowo zdefiniować przyczynę problemu. Na późniejszym etapie choroba daje się we znaki jednak dzieje się to dopiero, kiedy znaczna część komórek budulcowych wątroby uległa uszkodzeniu.
Objawy chorób wątroby u psa
- wymioty
- nawracające biegunki
- spadek masy ciała
- problemy z apetytem
- zmęczenie i apatia
- zauważalne ogólne osłabienie organizmu
- powiększony obrys brzucha
- wzdęty i bolesny brzuch
- encefalopatia wątrobowa -zaburzenie w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego wywołane działaniem nurotoksyn
- ospałość
- drgawki
- nagła ślepota
- objawy neurologiczne
- żółtaczka
- ciemnobrązowy mocz
- smoliste stolce
Zakup przysmaki dla psa tanio i baw się z nim!
Jak rozpoznać niewydolność wątroby u psa?
Rozpoznanie niewydolności wątroby u psa jest trudne ponieważ początkowo choroba nie daje jednoznacznych objawów. Im szybciej zauważysz, że z Twoim pupilem dzieje się coś niepokojącego, tym rokowania są lepsze. Zazwyczaj, jeżeli objawy są widoczne, stan psa jest poważny dlatego ważne, aby nie bagatelizować symptomów choroby. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii. Jeżeli zauważyłeś, któryś z wyżej wymienionych objawów u Twojego psa lub coś Cię niepokoi umów się na wizytę w lecznicy. Pamiętaj! Tylko lekarz weterynarii może wdrożyć skuteczne leczenie.
Dieta wątrobowa dla psa - co powinien jeść pies z chorą wątrobą?
Może Cię zaskoczę, ale dieta jest nieodłącznym, ważnym elementem leczenia niewydolności wątroby. Odpowiednia, pozwala na odciążenie wątroby równocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Dieta dla psów ze schorzeniami wątroby powinna być niskobiałkowa. Oznacza to, że głównym źródłem energii są tłuszcze i lekkostrawne węglowodany. Dieta nie może być jednak w ogóle pozbawiona białka ponieważ jest ono niezbędne w podczas rekonwalescencji, a także powinna być odpowiednio zbilansowana pod kątem witamin i minerałów dostosowanych do potrzeb psich pacjentów.
Zobacz jakie ubranko dla małego psa kupisz w Animalzoone!
Karma dla psa z chorą wątrobą - jaka jest najlepsza opcja?
Dzięki szerokiej gamie karm specjalistycznym HEPATIC przeznaczonych dla psów z problemami wątrobowymi jest wiele możliwości żywienia chorego psa. Karma sucha oraz mokre puszki z dopiskiem "hepatic" są wysoko strawne i dobrze tolerowane, a także odpowiednio zbilansowane, co sprawia, że nawet niewielka porcja może dostarczyć psu dużą dawkę substancji odżywczych. Co istotne, diety weterynaryjne mają zmniejszoną ilość białka i miedzi, aby nie obciążać wątroby i pozwolić na jej regenerację oraz wyższą zawartość tłuszczu, a także dodatkową dawkę witamin.
WAŻNE! Psy na diecie wątrobowej powinny być karmione częściej. Dzienna porcja powinna być podzielona na kilka mniejszych posiłków tak aby ułatwić psu trawienie i nie obciążać jednorazowo wątroby.
Warzywa w diecie psa z chorą wątrobą - dlaczego są ważne i jakie wybrać?
Dieta dla psa z chorą wątrobą powinna zawierać zwiększoną liczbę węglowodanów, a co za tym idzie warzyw i zbóż. Warzywa są cennym źródłem błonnika oraz witamin, a także innych niezbędnych substancji odżywczych. Psom z chorą wątrobą bezpiecznie można podawać
- buraki
- brokuły
- szpinak
- ziemniaki
- bataty
- seler
- marchewki
Jak dbać o wątrobę psa z chorobami wątroby - porady dla właścicieli.
Unikaj stresu! Stres ma niekorzystny wpływ na cały organizm, a w szczególności w okresie choroby, jeszcze bardziej obciąża schorowany już organizm. Powinieneś zapewnić psu odpowiednie miejsce do odpoczynku. Sen i odpoczynek są zbawienne w procesie regeneracji. Warto zwrócić uwagę, aby unikać stresujących dla psa sytuacji i zapewnić mu optymalne warunki w okresie rekonwalescencji.
Dbaj o dietę! Wybieraj karmy przeznaczone dla psów z chorobami wątroby. Stosuj się do zaleceń dietetycznych lekarza weterynarii. Pamiętaj, że psia dieta powinna być niskobiałkowa i lekkostrawna, zawierać wysokiej jakości tłuszcze oraz błonnik pokarmowy.
Mało, a często! Psy na diecie wątrobowej powinny otrzymywać małe porcje 4-6 razy dziennie. Dzięki temu wątroba nie jest jednorazowo obciążona, a proces trawienny rozłożony w czasie.
Problem wielkiej wagi. Otyłe psy są bardziej podatne na zapalenie wątroby, trzustki, choroby stawów, cukrzycę oraz inne choroby, To właśnie otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób wątroby. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel jest otyły powinna Ci się właśnie zapalić czerwona lampa, że czas
Suplementy diety. Regeneracje wątroby warto wspierać suplementacją jednak powinna być ona wcześniej skonsultowana z lekarzem weterynarii. Dostępne na rynku preparaty przeznaczone dla psów z chorą wątrobą mają za zadanie chronić komórki wątroby oraz wspomagać proces detoksykacji i regeneracji wątroby. UWAGA! Pod żadnym pozorem nie podawaj psu suplementów diety stosowanych u ludzi ponieważ zawierają one bardzo toksyczne dla czworonogów składniki.
Jadłospis dla psa z chorą wątrobą - przykładowe menu dla pupila z problemami z wątrobą.
Pies ze schorzeniami wątroby wymaga specjalnie skomponowanej diety. Domowa kuchnia może okazać się bardziej strawna i z pewnością smakowita jednak powinna być odpowiednio zbilansowana. Przykładowy jadłospis powinien zawierać:
Lekko strawne węglowodany
- puree ziemiaczane
- kleik ryżowy lub kukurydziany
- ryż
- warzywa
- siemię lniane
Wysokiej jakości tłuszcz stanowiący źródło energii
- olej z ryb
- olej z ostropestu plamistego
- olej lniany
- kwasy tłuszczowe omega- 3 i omega- 6
Wysoce strawne źródło białka
- kurczaka, indyka
- wołowiny, cielęciny
- jagnięciny
- twaróg
- jajka
- jogurt
W praktyce domowa dieta wątrobowa dla psa jest zależna od wielu czynników takich jak choćby wielkość psa. Każdy psiak będzie mieć inne zapotrzebowanie dlatego polecam skonsultowanie się z dietetykiem zwierzęcym jeżeli planujesz sam przygotowywać domowe posiłki dla czworonoga. W domowych warunkach ciężko jest samemu odpowiednio zbilansować posiłek tak aby był idealnie dobrany do potrzeb chorego psa.
Jak prawidłowo dawkować karmę dla psa z chorą wątrobą?
Dawkowanie karmy dla psa z chorą wątrobą wymaga szczególnej uwagi, by wspomóc regenerację narządu i zapobiec dalszym komplikacjom. Zaleca się podzielenie dziennej porcji na 4–6 mniejszych posiłków, co odciąży wątrobę i ułatwi trawienie. Porcje powinny być odpowiednio zbilansowane – korzystaj z karm weterynaryjnych o obniżonej zawartości białka i miedzi, za to z większą ilością tłuszczów oraz lekkostrawnych węglowodanów. Ważne jest, aby przestrzegać zalecanych ilości określonych przez lekarza weterynarii, dostosowanych do wagi i stanu zdrowia psa. Pamiętaj także, aby unikać podawania przekąsek poza jadłospisem, które mogą obciążać wątrobę lub dostarczać nieodpowiednich składników. Regularne monitorowanie wagi i stanu psa pomoże w odpowiednim dostosowaniu dawki karmy.
Resume
Chora wątroba u psa to dietetyczne wyzwanie dla opiekuna bo właśnie dieta to szalenie ważny element na drodze do zdrowia pupila. Warto podkreślić, że początki chorób wątrobowych u psów nie są jednoznaczne i charakterystyczne jednak gdy przybiorą na sile stan czworonoga jest zazwyczaj bardzo poważny. Jedynie konsultacja z lekarzem weterynarii i badania mogą dać pełny obraz stanu zdrowia pupila. Dieta wątrobowa dla psa powinna być skonsultowana z lekarzem. Jeżeli jest taka konieczność, zaleci on stosowanie specjalnych karm weterynaryjnych. Suche oraz mokre karmy dla psów z chorą wątrobą oznaczone nazwą HEPATIC, świetnie sprawdzą się w takiej sytuacji. Możesz również zdecydować się na włączenie domowej diety jednak powinna ona być skonsultowana z dietetykiem zwierzęcym tak aby wspomagała leczenie, a nie była przyczyną kolejnych problemów.
Przeczytaj także:
Źródło:
- Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.
- ATLAS ANATOMII PSA I KOTAS.H. Done, P.C. Goody, S.A. Evans, N.C. Stickland wyd. I polskie, red. N. Pospieszny
- Mirowski A. (2019). Choroby wątroby u psów i kotów a problem niedożywienia. Magazyn Weterynaryjny (10/2019)
Iwona Wilczyńska